Hospodársky denník
USD41,779 Sk
EUR44,58 Sk
CHF27,907 Sk
CZK1,226 Sk
  Pondelok  23.Augusta 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Rébus pre vládu


Peter Kasalovský
Od júna do augusta bola diskusia v Hospodárskom klube (NEF) o vývoji ekonomiky a vôbec spoločnosti, ako aj o podmienkach na podnikanie. Ako členovia vlády si prišli vymeniť názory P. Hamžík, B. Schmögnerová, M. Machová, Ľ. Černák, P. Magvaši a J. Čarnogurský. V máji ozrejmil klubovej komunite aktuálnu situáciu svojho rezortu P. Koncoš. Od začiatku roka viacerí z nich boli hosťami krajských klubov. Medzi nich sa zaradil aj E. Kukan a celý rad poslancov NR SR. Hospodársky klub má najviac kontaktov s vládnymi činiteľmi v tomto roku. Ich výsledkom je vzájomná informovanosť a relatívne korektné vzťahy. Zo strany členov klubu je však cítiť čoraz viac nespokojnosti s tým, že väčšina vládnych činiteľov veľmi málo zo získaných názorov a informácií využíva na svojich pozíciách. Medzi podnikateľmi rastie aj nervozita, keďže vládne opatrenia nezlepšili hospodársku, tobôž nie sociálnu situáciu a podmienky na podnikanie, ba skôr naopak. Azda nepochopiteľnou pre takmer všetkých politikov je večne živá a nemenná pravda, že sama zmena režimu (v našom prípade spred desiatich rokov), ale aj striedanie vládnych garnitúr musí byť na prospech, resp. aspoň nemalo a nemá zhoršovať životné podmienky a perspektívy väčšiny obyvateľstva. Pokiaľ sa tak deje ako u nás, keď len počet nezamestnaných je na polmiliónovej hranici a bez reálneho plánu jeho výrazného zníženia, približuje sa čas destabilizácie.

Premiér M. Dzurinda akoby cítil takúto hrozbu. Nedávno vyjadril názor, že na to, aby sa vládne opatrenia prejavili pozitívne, treba aspoň na dvanásť mesiacov sociálny zmier. Tripartitná odborová centrála vládny návrh odmietla v piatok, a nemožno sa jej vôbec čudovať. Oficiálne dôvody jej záporného stanoviska sú známe, ale keby boli trochu citeľné prípravy na takpovediac rozvojový režim, tak by jednoznačne a včaššie súhlasila s potrebným až nevyhnutným Paktom stability. Podnikateľská sféra má stále trpezlivosť, ale značne obmedzenú. Potvrdili to aj tri klubové diskusie, a tiež ťažko dýchateľné ovzdušie po stretnutiach s členmi vlády v krajských kluboch. Vyplynulo z nich, že aj keď pozorne počúvajú, ba majú až rovnaké názory, tak sa zo svojich pozícií nepohnú. Je to už tradičné, že si vlády vládnu, a keď padnú, tak tie nové sa opäť stanú doslova zajatcami vlastných „teórií“ a následných experimentov, potom padnú a čudujú sa, že voliči sú nevďační.

Budú politici, ktorí nebudú chápať, že je to vláda, ktorá musí prísť s novým návrhom. Takým, ktorý bude mať vyššiu ambíciu ako udržať či o máčik zlepšiť terajší biedny stav. Súčasná vláda nevystačí so sľubmi, so zdôvodňovaním, prečo sa nemôžeme pohnúť z miesta na naklonenej rovine, ale prežije iba vtedy, keď jej a ďalší odborníci poskytnú verejnosti plán seriózneho pochodu na riešenie konkrétnych problémov a „zápalových procesov“. Bez takého plánu bude len prežívať.

Od vypočutia názorov iných musí vládny kabinet nájsť priestor na ich konfrontáciu s vlastnými. Inak povedané, nebáť sa nebyť najmúdrejší a neomylný a urobiť všetko pre také ovzdušie v štáte, aby sa realizovali najlepšie riešenia. Azda už bude menšina tých občanov, ktorá by tlieskala časovo „nekonečným“ a finančne náročným avantúram v hospodárstve a domácej politike. Buď sa koaličný záprah pohne - ...a má na to len týždne /!/, alebo si zmenu vynúti sociálna realita v našom štáte. Zodpovednosť za doterajšie riešenia a konkrétne opatrenia nie je len politická, ale do značnej miery personálna. Kto by tak mal prejsť do ofenzívy myslenia, keď nie podpredseda vlády I. Mikloš, minister hospodárstva Ľ. Černák a ministerka financií B. Schmögnerová, ktorým by mali sekundovať ďalší členovia vlády. Keď bude taký plán zrozumiteľný masám z niekdajších námestí, tak sa aj verejná mienka opäť prikloní k vládnej koalícii. Dá jej príležitosť potvrdiť správnosť plánu v praxi.

Pevnosť súčasnej koalície a tejto vládnej garnitúry je dnes závislá už len od niekoľkých ministrov, od tlaku verejnosti, aby oklamali svoje tiene a venovali sa tým problémom, ktorých riešenia prispejú v dohľadnom čase k novej kvalite života. Z iného zorného uhla by sa dalo hovoriť o jedinečnej príležitosti. Neúspechov už bolo dosť a tri štvrtiny z toho unavených a ľudsky gniavených obyvateľov by ocenilo na dlhší čas, akým je jedno volebné obdobie skutočné a systémové zmeny...

Počasie

Bude prevládať všeobecne priaznivé počasie s pozitívnym vplyvom na zdravotný stav a celkovú fyzickú a psychickú pohodu. Dobrý telesný a duševný stav podmieňuje dobrú výkonnosť a reakčnú schopnosť, čomu napomáha aj priaznivý vplyv počasia na kvalitu spánku, ktorý je pokojný a občerstvujúci. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami by sa však mali šetriť, vyhýbať sa nezvyčajnej námahe a stresom. Môže byť sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Meteosenzitívni, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať zvýšenou náchylnosťou k migrénam a pocitom závratu.Zajtra očakávame naďalej pretrvávanie priaznivých účinkov počasia. (zč)

Dnes bude prevažne polooblačno, popoludní ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 20 až 24, na Orave okolo 18 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 10 stupňov. Severný vietor 2 až 5 m/s.V utorok a stredu bude jasno alebo len malá oblačnosť. V stredu na juhozápade časom oblačno. Najnižšia nočná teplota 12 až 8, v dolinách miestami okolo 6 stupňov. Najvyššia denná teplota 22 až 26, v severných okresoch okolo 20 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5,59 a zapadne o 19,48 hod.

Amsterdamslnečno22
Atényslnečno37
Belehradpolooblačno27
Berlínslnečno22
Bratislavamalá oblačnosť24
Bruselslnečno22
Budapešťslnečno25
Bukurešťslnenčo34
Frankfurtmalá oblačnosť24
Helsinkimalá oblačnosť19
Istanbuloblačno32
Kodaňpolooblačno18
Kyjevpolooblačno25
Lisabonmalá oblačnosť29
Londýnmalá oblačnosť20
Madridpolojasno34
Milánomalá oblačnosť30
Moskvapolooblačno23
Oslopolooblačno19
Parížpolooblačno23
Prahamalá oblačnosť23
Rímmalá oblačnosť31
Sofiaslnečno33
Štokholmoblačno17
Varšavapolooblačno22
Viedeňslnečno24
Záhrebslnečno26
Ženevapolooblačno24

Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 19. 8. 1999: Bratislava 99,82, Sliač 97,82, Košice 98,72, Poprad 93,43, za 20. 8. 1999: Bratislava 100,08, Sliač 98,03, Košice 98,92, Poprad 93,60, za 21. 8. 1999: Bratislava 100,07, Sliač 98,02, Košice 98,87, Poprad 93,54.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.