CZK1,211 Sk
  Piatok  27.Augusta 1999

Šampionát bez prvej dámy

T. Dvořák: Medaily viseli nízko
Určite najviac zarezonovalo v stredu na MS v atletike zranenie americkej šprintérky Marion Jonesovej. Sympatická Američanka bola hlavnou protagonistkou pretekárskej radosti a na 200 m neprehrala od roku 1997 a ani nešťastné semifinále nemala v pláne bežať naplno. Asi Jonesovej najviac uškodil štart v súťaži diaľkarok, lebo technické problémy nežiaduco zaťažili jej dolnú časť chrbtice. Pre najlepšie platenú atlétku na svete bude dôležité, aby sa rýchlo vyliečila a mohla obhajovať svoje postavenie na mítingu Zlatej ligy 3. septembra v Bruseli, aby mala nárok na podiel z miliónovej prémie. Sklamaný bol aj prezident IAAF Primo Nebiolo: „MS zostanú vzrušujúcimi aj napriek tomu, že prišli o takú skvelú atlétku, akou je Marion Jonesová.“ O veľké prekvapenie sa postarala vo finále behu žien na 400 m Kubánka Daimi Perniaová. Hoci mala na poslednej prekážke veľké problémy, dokázala zdolať úradujúcu majsterku sveta Budouaneovú z Maroka o stotinu sekundy. „Chcela som medailu, ale na najcennejšiu som si netrúfala ani pomyslieť,“ zverila sa víťazka, švagriná známej Quirotovej. Český desaťbojár Tomáš Dvořák vyhral kráľovskú disciplínu impozantným spôsobom, ale príliš spokojný nebol: „Dúfam, že som si tu príliš nepokazil renomé,“ povedal po pretekoch, v ktorých nazbieral 8744 bodov, teda o 250 menej, ako je jeho vlastný svetový rekord. „Je mi až trápne vyhrať takýmto výkonom. Medaily tu viseli príliš nízko.“ Druhé zlato posunulo v hodnotení krajín po polovici programu Česko na štvrté miesto za USA (5 - 1 - 3), Nemecko (4 - 3 - 2) a Rusko (3 - 1 - 3). Prvé zlato pre Veľkú Britániu vybojoval prekážkar Colin Jakson (12,91), ktorý sa vrátil na svetový trón. Nepodarilo sa to trojskokanovi Edwardsovi, ktorý skončil tretí a musel ustúpiť pred dynamikou víťazného Nemca Friedeka, držiteľa najlepšieho výkonu roka (17,59). Tretím titulom sa sebou oslávila atletický návrat guliarka Kumbernussová z Nemecka, ale ani ona nehodila cez 20 metrov (19,85), čo história MS nepamätá. (vp)