Hospodársky denník
USD41,48 Sk
EUR44,757 Sk
CHF27,99 Sk
CZK1,231 Sk
  Piatok  6.Augusta 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Signály recesie svietia červenou


Cement nemôžu vyrábať aby napĺňali sklady
Výroba cementu má na Slovensku dlhoročnú tradíciu. No neradostná ekonomická situácia v našej krajine sa však podpísala aj pod prepad tejto hospodárskej oblasti. Na úskalia súčasného podnikania a možné východiská z tejto situácie sme sa opýtali Ing. Milana Januša, predsedu predstavenstva Cementárne Lietavská Lúčka. Ako by ste stručne charakterizovali vývoj vlastníckych vzťahov vo vašom podniku? - Cementáreň Lietavská Lúčka (CLL) založili v roku 1901 a v súčasnosti je druhým najstarším výrobcom cementu na Slovensku. Po spoločenských zmenách v roku 1989 sa v našej krajine pristúpilo k výraznému útlmu produkcie cementu. A tento impulz sa prejavil aj v hospodárení nášho podniku. Po právnej stránke lúčanská cementáreň od uvedeného medzníka prekonala šesť zmien vo vlastníckych vzťahoch. Pôvodne bola v rámci bývalého generálneho riaditeľstva Považské cementárne, štátny podnik, výrobným závodom. Začiatkom roku 1991 sme sa osamostatnili a na krátke obdobie sa CLL presadzovala na trhu ako samostatný štátny podnik. O rok neskôr sa spoločnosť v rámci prípravy na kupónovú privatizáciu transformovala na štátnu akciovú spoločnosť. Bol to akýsi krátky medzistupeň vývoja, kde jediným akcionárom tejto spoločnosti bol Fond národného majetku SR. Po prvej vlne kupónovej privatizácie prevahu vo vlastníctve našej cementárne získali spolu s malými individuálnymi investormi aj veľké investičné fondy, ako PSIPS a Harvardská investičná spoločnosť. V roku 1995 však jednotlivé fondy predali svoje podiely v lúčanskej cementárni. Po tejto zmene vlastníckych vzťahov sa majoritným akcionárom stal MF Beteiligungs GmbH. V súčasnosti je CLL súčasťou skupiny Holderbank. Mohli by ste bližšie špecifikovať toto konzorcium ? Aké postavenie vám v ňom prináleží? - Holderbank v súčasnosti zastáva popredné miesto vo svetovej produkcií cementu a betonárskych produktov. Na Slovensku okrem našej spoločnosti zastrešuje ešte dve spoločnosti, a to Hirocem Rohožník a Stredoslovenskú cementáreň v Banskej Bystrici. Po našom začlenení do tejto spoločnosti sme aj naďalej samostatným právnym subjektom. Pozitívne oceňujem veľkú mieru ponechanej voľnosti v rozhodovaní. Ďalšou výhodou je, že pri svojich aktivitách môžeme čerpať z technického know-how Holderbank. Takže začlenenie podniku do spoločnosti Holderbank prinieslo výhody. - V súčasnosti v našich hospodárskych podmienkach a tvrdej konkurencií nie je možné, aby menšie podniky uskutočňovali svoju samostatnú trhovú politiku. Lietavská Lúčka bola v minulosti chúlostivá na legislatívu o ochrane životného prostredia. Veď len poplatky za úlety do ovzdušia, ktoré sa nedali redukovať ani prostredníctvom filtrov, predstavovali pre nás obrovské náklady. Ďalším negatívom bolo oslabenie domácej meny, ktoré sa premietlo najmä do razantného zvýšenia cien dovážaného uhlia. Podľa mňa, ak by sa naša cementáreň nezačlenila do spoločnosti Holderbank, strata konkurencieschopnosti a následný kolaps podniku by boli len otázkou času. Ako hodnotíte súčasný stav?
- Cementáreň ako firma v poslednom čase prechádza výraznou reštrukturalizáciou vo všetkých oblastiach, čo sa týka zamerania výroby, počtu zamestnancov aj sociálnej klímy. Pri zmene akcionárskeho zázemia prišlo k zastaveniu výroby cementu. Hoci teda máme takmer storočnú tradíciu jeho produkcie, výroba je zastavená už vyše roka. V rámci skupiny Holderbank je dnes lúčanská cementáreň terminálom na prekládku cementu, ktorý dovážame s Hirocemu Rohožník a ďalej cez naše silá redistribuujeme našim zákazníkom v rámci Slovenska. Toto však nie je hlavnou činnosťou podniku. Koncepčným zámerom do budúcnosti sú vápence. Jediným odberateľom nie je len poľnohospodárstvo, ktoré voľakedy ročne odoberalo 200 tisíc ton a dnes bez dotácií viditeľne chátra. Jeho súčasný odber vápencov je takmer zanedbateľný. Záujemcami o tento produkt sú aj iné odvetvia priemyslu, ako napríklad oblasť sklárskeho priemyslu, gumárenstva, výroby plastov a pod. Nosným programom výroby sú teda vápence.
- V popredí našich aktivít stojí ekológia, s čím súvisia aj nové názvy našich výrobkov, ako Ekocell. Po takmer po ročnom úsilí sa lúčanskej cementárni podarilo uzavrieť zmluvu s tepelnou elektrárňou Nováky. Predmetom kontraktu je dodávka vápencov, nevyhnutných na odsírovanie tohto typu elektrární. Pri optimálnom režime Novák, odber produktu by predstavoval 100 tisíc ton ročne. Popri tejto elektrárni má CLL záujem, napriek silnej regionálnej konkurencií, podieľať sa na rovnakých aktivitách vo Vojanoch. Hoci vzdialenosť zohráva dôležitú úlohu, myslím, že máme veľkú šancu presadiť sa. Takíto odberatelia nám zabezpečia dostatočný odber vápencov, pri ktorých možno naplno využiť popri ľudskom potenciáli aj naše výrobné a skladové kapacity. Zhodnoťte postavenie CLL na trhu

- Podľa mňa je v súčasnosti naše domáce prostredie dostatočne konkurenčné. Cementový trh sa ešte nevyrovnal s problémom pretrvávajúcej recesie, čo súvisí najmä s prepadom stavebníctva. Zatiaľ však naša spoločnosť nepociťuje ani žiadne náznaky ozdravenia. Otázkou je, či avizované štátne platby jednotlivým stavebným podnikom sú vyplatené. Pretože ak finančné prostriedky už boli poukázané, prečo teda neuhrádzajú svoje záväzky? Na trhu vápencov je lúčanská cementáreň nováčikom. Táto pozícia je však rovnako ťažká, keďže tento trh je už v podstate obsadený. Naša krajina má dostatočné prírodné zdroje, a teda každá cementáreň a vápenka s dostatočnými výrobnými kapacitami je vlastne konkurentom. Z najbližšieho okolia možno spomenúť Vápenku Varín, ktorá sa rovnako špecializuje na túto oblasť. Okrem domácej produkcie sa na slovenskom cementovom trhu začína postupne presadzovať aj Česká republika a Poľsko. Akými formami sa chcete presadiť?
- Predpokladám, že tento rok podiel CLL bude predstavovať približne 15 %. Keď uvážime, že náš závod sa začal etablovať v danej oblasti len pred necelým rokom, nie je to málo. Hoci nepredpokladám, že sa nám podarí zaujať dominantné postavenie, sme odhodlaní urobiť maximum. Presadiť sa chceme najmä kvalitou, spoľahlivosťou a poskytovaným servisom. Ďalšou konkurenčnou výhodou sú služby zákazníkom. Napríklad v oblasti dopravy je perfektná logistika. CLL môže využívať obrovské skladové priestory a výrobné kapacity bývalého cementárskeho podniku. A sme i dostatočne variabilní. Dokážeme dodať jednotlivé typy produktov v požadovanej kvalite a v presne stanovený čas. To je veľmi výhodné vzhľadom na záujem elektrární. Je to obrovská konkurenčná výhoda CLL, ktorú im pri výberovom konaní o uzavretí zmlúv nedokázal nikto poskytnúť. Z ďalších výhod môžem spomenúť aj vlastné prepravné kapacity a komunikáciu zo zákazníkom. Ktoré formy propagácie preferujete?
- V súčasnosti staviame najmä na osobné kontakty. Je pre nás jednoduchšie osloviť jasne definovaných odberateľov a presvedčiť ich priamo o svojich kvalitách. V malej miere však používame nepriamu reklamu formou sponzorstva, čo však nie je veľkým prínosom na celkovú propagáciu. Rovnako sa snažíme presadzovať aj na výstavách v susedných európskych krajinách. V tejto súvislosti nám Štátny fond na podporu zahraničného obchodu záväzne prisľúbil financovať určitú sumu z prípravy prezentačných materiálov. To znamená, že máte záujem presadiť sa aj na zahraničných trhoch? - Pri našom produkčnom zameraní dôležitú úlohu zohráva vzdialenosť, takže väčšinou ide o regionálne záležitosti. Vo vápencových aktivitách sa pre nás stáva zaujímavá Morava a Poľsko. Maďarský trh je však pre nás v súčasnosti dosť problematický. Ako na CLL vplýva ekonomická klíma na Slovensku?
- Je zrejmé, že vývoj domáceho hospodárstva tvrdo zasahuje aj nás. V tejto súvislosti sme boli nútení redukovať počet zamestnancov, a to o dvesto pracovníkov na súčasných 160. Ďalším aspektom bolo aj skončenie výroby cementu v našom podniku. Keďže v cementárenskej i vápencovej branži sme citliví na objem dopytu, optimizmus nám nepridáva ani prepad poľnohospodárstva. Prejaví sa na vašich výrobkoch zmena DPH?
- Je otázne, či sa nám pri súčasnom vývoji slovenského hospodárstva podarí dosiahnuť tohtoročné plánované výsledky, a to nielen čo sa týka nielen objemov, ale najmä reči čísel. V dôsledku zvýšenia cien elektrickej energie plánujeme pristúpiť k úprave cien. Prejaví sa to však len pri malých dodávkach, keďže pri väčších objemoch sme viazaní zmluvami na garanciu nezmenenia tohtoročných cien. Aké výsledky hospodárenia očakávate tento rok?
- Minuloročné straty boli spôsobené najmä zastavením výroby cementu. Ďalšou príčinou bolo i vytváranie rezerv na dubiózne pohľadávky minulých rokov. Prvotným krokom na riešeniu tejto situácie bolo zreálnenie majetku tohto podniku. Vďaka tomu v roku 1999 očakávame nulový hospodársky výsledok. Nie je to veľký zázrak, ale v našich podmienkach zastavenia výroby cementu by to bol dostatočný úspech. Táto situácia však pomaly začína nadobúdať aj nepriaznivé aspekty, ako ďalšie znižovanie stavu pracovníkov. Do konca roka očakávame zníženie ich počtu na približne sto zamestnancov. Veronika Joštiaková

Amsterdampolooblačno27
Atényjasno34
Belehradpolojasno31
Berlínoblačno26
Bratislavapolojasno31
Bruselprehánky25
Budapešťpolojasno31
Bukurešťmalá oblačnosť31
Frankfurtoblačno28
Helsinkipolooblačno22
Istanbulpolooblačno29
Kodaňprehánky24
Kyjevpolojasno27
Lisabonpolojasno27
Londýnpolojasno23
Madridpolooblačno31
Milánopolojasno30
Moskvapolojasno25
Osloprehánky18
Parížoblačno25
Prahaoblačno27
Rímslnečno33
Sofiapolojasno29
Štokholmprehánky29
Varšavaoblačno26
Viedeňpolojasno28
Záhrebpolojasno32
Ženevaoblačno27

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.