Hospodársky denník
USD41,451 Sk
EUR43,963 Sk
CHF27,471 Sk
CZK1,201 Sk
  Piatok  10.Septembra 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Súčasné a očakávané trendy v hospodárstve Veľkej Británie, Španielska a Rakúska

Po protagonistoch európskej ekonomickej scény Nemecka a Francúzska s relatívne protichodnými súčasnými hospodárskymi tendenciami uvedieme najpodstatnejšie trendy v hospodárstve Veľkej Británie, Španielska a Rakúska.

Veľká Británia: Prírastok hrubého domáceho produktu (HDP) v minulom roku dosiahol 2,3 %, čo by bolo možné označiť za výrazný rast, keby sa toto tempo v 2. polroku značne nespomalilo. Vzhľadom na to, že inflácia je veľmi mierna, centrálna banka reagovala znížením repo sadzby zo 7,5 % v októbri 1998 na 5,5 % vo februári 1999.

Na prelome rokov 1998 - 1999 vznikli obavy, či nezačne dokonca stagnovať produkcia. Tie sa však nesplnili, objavili sa určité príznaky obnovy rastu. Prieskumy v spracovateľskom odvetví naznačujú, že pesimistické hodnotenia na najbližšie obdobie sa nesplnia. Na tejto zmene má najväčší podiel rast dôvery domácností, ktorá ustavične rastie. Miera nezamestnanosti je naďalej nízka, problémy sa črtajú v stagnujúcom exporte.

V dôsledku oneskoreného pôsobenia silnej libry a pomalého rastu vývozu na zahraničné trhy bol rast hospodárskej aktivity v prvom polroku 1999 veľmi slabý, aj keď v druhej polovici sa predpokladá, že sa obnoví rast na úrovni 2,3 %. V priemere by tohtoročný hospodársky rast mal dosiahnuť úroveň 1,1 % a v budúcom roku sa odhaduje na úrovni 2,3 %.

Rast súkromnej spotreby bude v tomto roku podľa odhadov odborníkov pomerne mierny a nepresiahne 2,2 %. Je to dôsledok protichodne pôsobiacich faktorov. Obmedzujúco pôsobí na rast spotreby slabý rast reálnych miezd a návrat miery úspor domácností na predchádzajúcu úroveň. Naopak pozitívne bude pôsobiť pokles úrokových sadzieb a pomalé zlepšovanie sa na trhu práce.

Investičná činnosť sa v tomto roku výrazne spomalí z minuloročných 8 % na 2,7 %. Táto tendencia bude osobitne výrazná pri strojných investíciách v súvislosti s oslabením sa podnikovej rentability. Naproti tomu stavebná činnosť bude iniciovaná pokračujúcou bytovou výstavbou a zvýšením kapitálových výdavkov vlády.

Inflačné tlaky budú veľmi slabé, pretože rast hospodárskej produkcie zaostane za potenciálnou možnosťou. Jednotkové mzdové náklady napriek zavedeniu minimálnych miezd pravdepodobne klesnú, pretože tlaky, ktoré by sa mohli vytvoriť v tejto oblasti, sú nedostatočné.

Zamestnanosť sa v tomto roku mierne zvýši, hoci paradoxne nezamestnanosť vzrastie. Verejné financie sa po minuloročnom prebytku ocitnú znova v schodku, ktorý však nepresiahne 0,1 % HDP. Bude to dôsledok rýchlejšieho zvyšovania plánovaných výdavkov a zníženia výnosov z daní korporácií. Pomer hrubého zadlženia k HDP sa v budúcom roku zníži približne na 46 %.

Španielsko: Hospodárska aktivita sa v uplynulom roku ešte viac zrýchlila, dosiahla rast HDP na úrovni 3,8 %. Osobitne výrazné tempo rastu bolo v 1. polroku, po ktorom ako vo väčšine krajín EÚ došlo k spomaleniu hospodárskeho rastu, ktorý bol predovšetkým spôsobený poklesom zahraničného dopytu. Rast produkcie bol podporovaný najmä pretrvávajúcou vysokou úrovňou domáceho dopytu, osobitne súkromnou spotrebou, ale aj realizáciou strojových a technologických investícií. Na druhej strane proti týmto tendenciám pôsobilo negatívne na rast HDP pasívne saldo čistého vývozu, ktoré malo tendenciu rásť. Tento trend pretrváva aj v tomto roku, v dôsledku čoho sa rast HDP v roku 1999 zníži na 3,3 %.

Súkromná spotreba bude podľa prognóz výrazne rásť aj v tomto roku približne o 3,7 %, a to vďaka reforme dôchodkovej dane z januára tohto roka, ktorá svojím pôsobením prispeje k rastu disponibilných príjmov domácností. Pozitívne bude pôsobiť aj pretrvávajúci rast pracovných príležitostí a nových pracovných miest. Rast stavebných investícií sa očakáva v dôsledku plánovaných vyšších rozpočtových výdavkov na verejnú výstavbu a súčasne sa očakáva aj výrazná súkromná bytová výstavba, ktorú podporujú nízke úrokové sadzby z úverov. V budúcom roku sa síce dynamika oboch zložiek domáceho dopytu čiastočne spomalí, ale vplyv tejto tendencie bude kompenzovaný vyššími výdavkami na stroje a technológie podporované lepšími odbytovými podmienkami na zahraničných trhoch.

Zamestnanosť sa v minulom roku veľmi rýchlo zvyšovala, približne o 3,3 %, v tomto roku sa tento prírastok spomalí približne na úroveň 2,6 %. Tento mimoriadne priaznivý vývoj je čiastočne spôsobený reformnými opatreniami na trhu práce, ktorá zvýšila pružnosť ponuky a znížila tlak na rast miezd. Miera nezamestnanosti je však stále vysoká, k 30. 6. 1999 dosahovala 16,1 %, hoci rok predtým ešte 19 %. Ani v roku 2000 sa neuvažuje s výraznejším poklesom pod hranicu 16 %. Ponuka pracovnej sily je preto pružná a lacná, čo bude pomáhať udržiavať infláciu pod hranicou 2 %.

Mierna hladina aktívneho salda na bežnom účte sa v minulom roku zmenila na mierne pasívum a v tomto roku možno očakávať, že sa pasívny zostatok na bežnom účte zvýši. Tento vývoj je spôsobený väčšími schodkami v obchodnej bilancii, ktorý nemohli vyrovnať ani prebytky v bilancii služieb.

Schodok verejných rozpočtov v roku 1998 klesol na 1,8 % HDP, a to bolo viac ako sa pôvodne plánovalo. Očakáva sa, že vo vývoji schodku nedôjde k výraznejšej zmene.

Rakúsko v minulom roku dosiahlo prírastok HDP na úrovni 3,3 % a v tomto roku sa očakáva zmiernenie tempa rastu o 1 percentný bod, a to v súvislosti s poklesom zahraničného dopytu v hlavných partnerských ekonomikách, predovšetkým v Nemecku. Popritom ďalší vývoj môže problematizovať zhoršovanie dôvery priemyslu, pokles priemyselnej produkcie a zhoršenie vývozu tovarov.

Lepšia je situácia v domácom dopyte, ktorý by si mal udržať rovnakú úroveň aj v tomto a budúcom roku. Predovšetkým to možno tvrdiť o súkromnej spotrebe, ktorá bude podporovaná vyššou zamestnanosťou a zvýšením reálnych miezd. (Súčasná úroveň nezamestnanosti je 4,3 %, t. j. že je medziročne nižšia o 0,4 %.) Rast fixných investícií sa síce spomalí, ale prírastok na úrovni 4,4 % je stále vysoký. Oproti tomu sa negatívne na hospodárskom raste prejaví vznik pasívneho salda v čistom vývoze, ktorý svojím aktívnym výsledkom v rokoch 1997 a 1998 bol hnacou silou hospodárskeho rastu.

Obchodná bilancia sa v tomto roku zlepší, pretože negatíva vo vývoze budú eliminované priaznivým vývojom výmenných relácií v zahraničnom obchode. Súčasne sa očakáva aj oživenie čistých príjmov z turistického ruchu. Predpokladá sa v dôsledku týchto pôsobení, že pomerne vysoký schodok 2 % HDP začne klesať.

Vďaka priaznivým dovozným cenám sú inflačné tlaky veľmi slabé. Ani sa nezvýšia, a to preto, lebo prírastky produktivity práce sú pomerne vysoké a udržujú jednotkové mzdové náklady v patričnom rámci.

V minulom roku sa konsolidácia rozpočtu zastavila a podiel schodku na HDP znova presiahol 2 %. Ďalší vývoj je neistý, pretože je ťažké odhadnúť dôsledky zmien v daňovej reforme, ku ktorej došlo v minulom roku.

J. A. Oberhauser

Amsterdamoblačno24
Aténypolooblačno30
Belehradoblačno26
Berlínpolojasno25
Bratislavapolooblačno25
Bruseloblačno23
Budapešťoblačno25
Bukurešťoblačno25
Frankfurtpolooblačno27
Helsinkioblačno23
Istanbulpolojasno23
Kodaňoblačno22
Kyjevoblačno23
Lisabonslnečno31
Londýnpolooblačno25
Madridpolojasno31
Milánopolojasno29
Moskvamalá oblačnosť25
Oslopolooblačno20
Parížpolooblačno27
Prahapolooblačno26
Rímmalá oblačnosť29
Sofiaoblačno25
Štokholmpolojasno19
Varšavapolooblačno24
Viedeňpolooblačno26
Záhrebpolooblačno27
Ženevapolojasno27

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.