Hospodársky denník
USD41,683 Sk
EUR43,917 Sk
CHF27,41 Sk
CZK1,203 Sk
  Pondelok  13.Septembra 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Prečo naša veda prehráva?


Chýbajú peniaze i prestíž
Taká malá krajina bez významnejšej surovinovej základne, ako je SR, sa môže presadiť iba kvalitou ľudských zdrojov. Roky to deklarujeme, situácia sa však stále zhoršuje a úniky schopných mladých ľudí do sveta sú čoraz početnejšie. Prečo dnes vôbec nastupujú mladí ľudia na miesta ašpirantov či doktorandov, ak mnohí z nich veľmi skoro štúdium zanechajú, či po jeho absolvovaní volia iné lukratívnejšie miesto? Argumenty sú takmer zhodné - nedostatok spoločenského i finančného ocenenia. Pravdou je aj to, že vedecký pracovník či univerzitný učiteľ nemá nikde na svete nadštandardný plat a ich vrstovníci si pri predaji napríklad farmaceutických výrobkov zarobia viac. Viaceré štatistické sledovania potvrdili fakt, že jedným z dôvodov prečo naši mladí vedeckovýskumní pracovníci odchádzajú z „fachu“ je zastaraná akademická sféra. Na rozvoj svojich tvorivých schopností potrebuje mladý človek hlavne koncentráciu na predmet svojho záujmu. Prečo teda mladí na akadémii (pokiaľ tam vôbec sú) netvoria, ako by chceli a mohli? Prečo náš doktorand je schopný vytvoriť jednu zahraničnú publikáciu zo svojej dizertačnej práce, kým napríklad Holanďan za rovnaké obdobie spracuje minimálne tri? Mladí vedeckovýskumní pracovníci zhodne tvrdia, že je to najmä preto, lebo veľa času strávia riešením úloh, ktoré všade vo svete robia študenti vyšších ročníkov. Ďalším dôvodom je systém financovania. Aby ste totiž nejaký výskum vôbec mohli robiť, musíte získať grant. Pokiaľ ho nezískate, môže sa vám stať, že na rok či dva svoju prácu prerušíte. Zahraničné univerzity a vedecké ústavy sa od našich líšia práve v spôsobe financovania. Snažia sa mať predovšetkým základný objem financií, akýsi stály finančný tok, tzv. inštitucionálne prostriedky. Iba tak možno plánovať a robiť výskum bez neistoty, že budúci rok bude nedostatok peňazí na riešenie úloh. U nás je situácia úplne iná. Minimum inštitucionálnych prostriedkov je sotva schopné udržať prevádzku budov výskumných ústavov, na univerzitných pracoviskách je väčšina peňazí využitá na pedagogickú činnosť, iba minimum je určené na výskum. A tak namiesto štruktúrovaného rozvoja strácame čas a energiu písaním prihlášok na granty, kde úspešnosť niektorí odborníci limitujú podielom 1:10. Šanca mladého, nadšeného a schopného tvorivého pracovníka je minimálna. A tak je pochopiteľné, že odchádzajú. Situácia je o to kritickejšia, že akademická obec starne. Mladí odchádzajú a za chvíľu budeme mať nedostatok ľudí schopných niečo vytvoriť, objaviť, zlepšiť, ale často aj vôbec použiť už hotovú špičkovú techniku. (buj, is)
Výdavky na výskum a vývoj
(ako % HDP v roku 1998)
Švédsko*3,45
Japonsko*2,90
Kórejská rep.*2,75
Švajčiarsko*2,70
Fínsko*2,68
USA*2,60
Nemecko*2,50
Francúzsko*2,40
OECD*2,25
Holandsko*2,20
Dánsko*2,17
Británia*2,10
EÚ*2,00
Česko*1,23
Slovensko*1,04
Zdroj: MF Dnes
Graf: TASR

Počasie

Na našom území bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Nie je podstatnejšia fyzická ani psychická záťaž, iba mierne podráždenie vplyvom počasia, ktoré pôsobí skôr pozitívne na výkonnosť a koncentráciu. Hlboký spánok počas oddychových fáz pomáha lepšej regenerácii síl organizmu. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami sa však majú predsa len šetriť a vyhýbať sa väčšej námahe a stresovým situáciám. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi, citliví na počasie, môžu reagovať náchylnosťou k bolestiam hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a miernym pocitom závratu.Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na citlivých ľudí na väčšine územia. (zč)

Dnes bude polojasno až oblačno, ojedinele slabé zrážky. Zrána ojedinele hmla. Cez deň postupne jasno až polojasno. Najvyššia denná teplota 22 až 26, teplota na horách vo výške 1500 m okolo 12 stupňov. Severný až severovýchodný vietor 3 až 7 m/s.V utorok a stredu prevažne jasno až polojasno. Zrána v nižších polohách miestami hmla. Najnižšia nočná teplota 11 až 7, v horských dolinách okolo 5, najvyššia denná 23 až 27, na severe okolo 21 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6,28 a zapadne o 19,06 hod.

Amsterdambúrka26
Aténybúrka29
Belehradslnečno27
Berlínpolojasno29
Bratislavaslnečno27
Bruselbúrka29
Budapešťslnečno28
Bukurešťoblačno24
Frankfurtpolooblačno30
Helsinkipolooblačno21
Istanbulprehánky27
Kodaňpolooblačno25
Kyjevpolooblačno18
Lisabonpolooblačno27
Londýnprehánky23
Madridbúrka30
Milánoslnečno29
Moskvadážď14
Oslopolooblačno21
Parížbúrka30
Prahaslnečno27
Rímpolooblačno31
Sofiaoblačno25
Štokholmpolojasno20
Varšavapolooblačno25
Viedeňslnečno28
Záhrebpolooblačno28
Ženevaslnečno29

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.