Hospodársky denník
USD42,493 Sk
EUR43,866 Sk
CHF27,307 Sk
CZK1,2 Sk
  Utorok  14.Septembra 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Renesancia jadrovej energie


Globalizácia a technika prehodnocujú energetické koncepcie a predlžujú život reaktorom Nielen vo Francúzsku prikladajú energii z jadra zásadnú váhu. V ére globálnej ekonomiky nadobúdajú atómové elektrárne nový rešpekt aj v Spojených štátoch. Dokonca v Nemecku, kde sa ružovo-zelená vládna koalícia tvári, že odratúva k. o. pre jadrové elektrárne, dvíhajú hlas energetické koncerny argumentujúc, že pri tvrdej konkurenčnej ruvačke, prekračujúcej hranice, sa musia využívať najlacnejšie energetické opcie. Aj dávno odpísané jadrové reaktory sa pri ich nízkych prevádzkových nákladoch dobre držia v porovnaní s ostatnými energetickými zdrojmi. Nový vzťah k jadrovej energetike sa charakterizuje ako renesancia atómových elektrární. Ekologické argumenty odporcov sa začínajú čoraz širšie chápať ako politická hra. USA prevádzkujú 104 jadrových reaktorov. Ich hospodárnosť firmy výrazne zlepšili. Technickými opatreniami sa podarilo zvýšiť tzv. ročnú využiteľnosť zariadení. Energetické koncerny považujú elektrinu z jadra teraz za natoľko spoľahlivý, bezpečný a atraktívny zdroj, že žiadajú, aby povolenie životnosti týchto elektrární sa zvýšilo z terajších maximálne 40 prevádzkových rokov o ďalších 20 rokov. Príslušné návrhy už dorazili do Bieleho domu. Do konca septembra sa chce, naopak, nemecká vláda zjednotiť nad návrhom zákona o vystúpení z jadrovej energie, a to bez náhrady energetickým firmám. Tie považujú na pozadí technického zdokonaľovania atómových elektrární názor spolkového ministra životného prostredia Jürgena Trittina (strana Zelených), aby sa životnosť reaktorov obmedzila na 25 kalendárnych rokov, za absurdnosť. Minister hospodárstva, bezpartajný Werner Müller, hovorí o 35 kalendárnych rokoch. Energetické firmy by súhlasili s maximálnym obmedzením povolenia životnosti zariadení na 35 rokov plnej záťaže reaktorov. Keďže sa do toho zaratúvajú povinné odstávky, nielen z technických kontrolných, ale aj politicky motivovaných dôvodov, je životnosť 35 rokov plnej záťaže oveľa dlhšia ako 35 kalendárnych rokov. V opačnom prípade budú firmy žiadať pred súdom náhradu škôd. Súčasne chcú, aby pri diskusii o návrhu príslušného zákona boli nielen právnici, ako doteraz, ale aj odborníci z jadrovej energetiky. Minister Trittin tvrdí, že úradných 25 rokov života reaktorov stačí, lebo sa investície do nich vracajú po 15 – 20 rokoch. Predlžovanie života reaktorov vraj zvyšuje príslušné riziká. Odborníci to považujú za laický pohľad. Bezpečnostné zariadenia jadrových elektrární sa kontinuálne technologicky zdokonaľujú, a to za veľké peniaze. Ak zákon odsúdi reaktory na krátku životnosť, energetické firmy si dva razy rozmyslia, či zariadenia modernizovať. Odborníci tvrdia, že generálna terminácia reaktorov je nezmysel. Každé zariadenie je iné a o jeho životnosti musia rozhodnúť pravidelné kontroly, nie právna norma a už nijako nie zásada, že najbezpečnejším reaktorom je nijaký reaktor. Jaroslav Brabec

Počasie

Prevládajú priaznivé účinky počasia, len v ranných hodinách v nižších polohách, najmä v priemyselných aglomeráciách je možnosť zhoršenia priebehu ochorení dýchacieho systému (chronického zápalu priedušiek, prieduškovej astmy, chronickej nádchy), preto sú vhodné preventívne opatrenia. Pozitívny je vplyv počasia na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť koncentrácie. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami by však nemali preceňovať svoje sily - je potrebné vyhýbať sa zvýšenej námahe a stresom. Meteosenzitívni, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu trpieť zvýšenou náchylnosťou k migrénam a miernym pocitom závratu. Výraznejšie môžu priaznivý vplyv počasia pociťovať pacienti s reumatickými ochoreniami. Je sklon k vyššej pulzovej frekvencii.Zajtra nepredpokladáme podstatnejšiu zmenu v pôsobení počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)

Dnes bude zrána v údoliach miestami hmla. Najvyššia denná teplota 23 až 27 stupňov, teplota na horách vo výške 1500 m okolo 14 stupňov Celzia. Slabý, na východe severovýchodný vietor 3 až 6 m/s.V stredu a vo štvrtok bude jasno až polojasno, zrána v údoliach miestami hmla. Vo štvrtok popoludní na západe miestami oblačno. Najnižšia nočná teplota 11 až 7, v horských dolinách miestami okolo 5, najvyššia denná 23 až 27 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.29 a zapadne o 19.04 hod.

Amsterdamoblačno24
Atényslnečno31
Belehradslnečno28
Berlínpolojasno28
Bratislavaslnečno27
Bruseloblačno25
Budapešťslnečno28
Bukurešťpolojasno27
Frankfurtpolojasno29
Helsinkipolojasno18
Istanbulpolooblačno25
Kodaňpolooblačno26
Kyjevpolooblačno21
Lisabonpolooblačno28
Londýnpolojasno24
Madridoblačno27
Milánoslnečno28
Moskvaoblačno15
Oslopolooblačno21
Parížpolojasno29
Prahaslnečno27
Rímpolojasno30
Sofiapolooblačno27
Štokholmoblačno21
Varšavapolooblačno23
Viedeňslnečno28
Záhrebslnečno29
Ženevaslnečno28

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.