Hospodársky denník
USD42,254 Sk
EUR43,874 Sk
CHF27,384 Sk
CZK1,206 Sk
  Piatok  17.Septembra 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Daňový domicil podľa zmluvy


Pri posudzovaní osobnej daňovej príslušnosti môže vzniknúť situácia, že sa fyzická osoba stane daňovým rezidentom dvoch štátov, čím by dochádzalo k dvojakému zdaneniu. Túto situáciu neriešia uspokojivo vnútorné daňové predpisy, preto jednotlivé štáty uzatvárajú navzájom zmluvy o zamedzení dvojakého Rezident
V zmluve o zamedzení dvojakého zdanenia dane z príjmov a majetku medzi ČR a SR je problém daňovej príslušnosti osôb riešený v článku 4 - Rezident (pojem rezident je na rozdiel od vnútorných daňových zákonov výslovne definovaný). V tomto článku sú tiež stanovené kritériá, podľa ktorých zmluvné štáty postupujú pri určení daňového domicilu osôb, ktoré splnili podmienky rezidencie podľa vnútorných predpisov v oboch štátoch. Kritériá sa použijú v poradí, ako sú v zmluve uvedené (čl. 4 ods. 2 zmluvy): 1. Predpokladá sa, že osoba je rezidentom v tom zmluvnom štáte, v ktorom má stály byt (vnútorný daňový predpis používa kritérium trvalého pobytu). Ak má stály byt v oboch zmluvných štátoch, predpokladá sa, že je rezidentom v tom zmluvnom štáte, ku ktorému má užšie osobné a hospodárske vzťahy (stredisko životných záujmov). Pod pojmom stály byt rozumieme byt v akejkoľvek forme (vlastný, prenajatý, v bytovom dome, v rodinnom dome a pod.), ktorý má posudzovaná osoba k dispozícii pre stále užívanie a nie príležitostne na účely služobnej cesty alebo iného krátkodobého pobytu. Zmluva, ani vnútorné predpisy, nedefinujú „užšie osobné a hospodárske vzťahy“, preto môžeme považovať za takéto vzťahy predovšetkým rodinné a sociálne vzťahy, zamestnanie, politické a kultúrne vzťahy, miesto podnikania a pod. Všetky uvedené skutočnosti treba však posudzovať komplexne ako celok. 2. Ak sa nedá určiť, v ktorom zmluvnom štáte má táto osoba stredisko svojich životných záujmov, alebo ak nemá stály byt v žiadnom zmluvnom štáte, predpokladá sa, že je rezidentom v tom zmluvnom štáte, v ktorom sa obvykle zdržiava. Ak sa posudzovaná osoba zdržiava v niekoľkých štátoch a nemá byt ani v jednom z nich, potom sa zvolí za štát daňovej rezidencie ten z nich, v ktorom sa zdržiava najčastejšie (napr. športovci). 3. Ak sa táto osoba obvykle zdržiava v oboch zmluvných štátoch alebo v žiadnom z nich, predpokladá sa, že je rezidentom v tom zmluvnom štáte, ktorého je štátnym občanom. Možnosť dvojitého štátneho občianstva pre niektorých občanov ČR a SR vyvolá nesporne viac problémov pri posudzovaní ich domicilu. 4. Ak táto osoba je štátnym občanom oboch zmluvných štátov alebo žiadneho z nich, upravia príslušné úrady zmluvných štátov túto otázku vzájomnou dohodou. Príklad
Fyzická osoba - podnikateľ, občan Slovenskej republiky, rozvedený, podniká na základe živnostenského oprávnenia vydaného slovenským orgánom štátnej správy. Vykonáva montážne práce v ČR od r. 1995. Podnikateľ mal až do 1. mája 1999 trvalé bydlisko v bývalom spoločnom byte s manželkou a dvoma maloletými deťmi v SR, na ktoré si plní vyživovacie povinnosti a prenajatý byt v ČR. Sociálne a zdravotne poistený je z titulu živnosti v príslušných slovenských poisťovniach. V máji 1999 sa podnikateľ oženil s občiankou ČR a prihlásil sa k trvalému pobytu v byte manželky. Ako posúdime daňový domicil podnikateľa? Z uvedených údajov vyplýva, že posudzovaná osoba spĺňala od roku 1995 do 1. mája 1999 podmienky daňovej rezidencie v Slovenskej republike, kde boli podľa vnútorného daňového predpisu splnené podmienky trvalého pobytu i strediska životných záujmov. V Českej republike, kde sa podnikateľ obvykle zdržiaval (v priebehu roka viac ako 183 dní) z dôvodu výkonu dohodnutých montážnych prác a mal v ČR stály byt, splnil tiež podmienku daňového rezidenta podľa § 2 ods. 2 a ods. 4 zákona ČNR č. 586/1992 Zb. (ďalej len českého zákona). Pretože SR je v daňových vzťahoch viazaná zmluvou o zamedzení dvojakého zdanenia, použijeme na posúdenie daňového domicilu ustanovenia tejto zmluvy. Pri posudzovaní daňového domicilu do mája 1999 budeme postupovať podľa kritérií medzinárodnej zmluvy takto: Podnikateľ má trvalé bydlisko v SR, odkiaľ podľa živnostenského oprávnenia riadi svoju činnosť a kde sa v priebehu roka zdržiava, a prechodné bydlisko v ČR, kde sa zdržiava v čase výkonu prác. Oba byty je možné považovať za stále byty. Ďalej predpokladáme, že osobné vzťahy má užšie k bývalej rodine a vyživovaným deťom napriek tomu, že príjmy má len z územia ČR, čo by nasvedčovalo užším hospodárskym vzťahom k ČR. Pretože podnikateľ nevedie presnú evidenciu dní, počas ktorých sa zdržiava na území ČR alebo na území SR, kritérium obvyklého zdržiavania sa v tomto prípade nie je jednoznačné. Pretože podľa nášho názoru nie sú predchádzajúce hľadiská jednoznačné, rozhodujúce bude tretie kritérium, a to občianstvo SR. Daňový domicil podnikateľa bude do 1. mája 1999 v SR. Podmienky budú odlišné od 1. mája 1999, keď došlo k zmene v osobných a hospodárskych vzťahoch podnikateľa. Podľa čl. 4 ods. 2 písm. a) zmluvy má podnikateľ stály byt (trvalé bydlisko) a stredisko osobných a životných záujmov (založenie novej rodiny, ktoré posudzujeme ako prvoradé) v ČR. Daňový domicil je jednoznačne od 1. mája 1999 v ČR, kde bude podnikateľ zdaňovať príjmy celosvetové.

Počasie

Na území Slovenska očakávame sklon k intenzívnejším ťažkostiam u pacientov s ochoreniami srdcovo-cievneho systému, k mrzutosti, k bolestiam hlavy a k nižšej telesnej a duševnej výkonnosti a schopnosti pohotových reakcií. Na západnom Slovensku sa uvedené ťažkosti môžu mierne zvýšiť a môžu k nim pristúpiť aj ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatické bolesti, bolesti fantómové, jaziev a starších poranení, zvýšenie záťaže dýchacieho systému, nervozita, nepokoj, podráždenosť až depresia, prípadne aj náchylnosť k tráviacim problémom.Zajtra predpokladáme naďalej pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)

Dnes bude cez deň veľká, miestami prechodne zmenšená oblačnosť. V západnej polovici územia miestami prehánky a búrky, inde zrážky len ojedinele. Najvyššia denná teplota 17 až 22, na juhu pri zmenšenej oblačnosti okolo 24 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500m 13 stupňov. Slabý premenlivý, na západe prechodne západný až severozápadný vietor 2 až 5 m/s.V sobotu a nedeľu bude veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia občasný dážď, ojedinele aj búrky. V nedeľu cez deň čiastočné zmenšovanie oblačnosti a ubúdanie zrážok. Najnižšia nočná teplota 15 až 11, v sobotu v horských dolinách okolo 9 stupňov. Najvyššia denná teplota 17 až 21, v nedeľu na juhozápade až 23 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.34 a zapadne o 18.58 hod.

Amsterdamprehánky17
Atényslnečno29
Belehradpolojasno27
Berlínprehánky23
Bratislavaprehánky21
Bruseloblačno22
Budapešťprehánky25
Bukurešťpolojasno23
Frankfurtprehánky25
Helsinkidážď13
Istanbulprehánky21
Kodaňprehánky16
Kyjevoblačno17
Lisabonslnečno26
Londýndážď19
Madridslnečno26
Milánobúrky23
Moskvadážď11
Oslooblačno15
Parížprehánky19
Prahaprehánky21
Rímbúrky24
Sofiapolojasno26
Štokholmoblačno18
Varšavaslnečno17
Viedeňprehánky21
Záhrebdážď21
Ženevaoblačno23

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.