Hospodársky denník
USD42,254 Sk
EUR43,874 Sk
CHF27,384 Sk
CZK1,206 Sk
  Piatok  17.Septembra 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ulsterská slepá ulička


Kde bude mierový proces úspešný, ak nie v Severnom Írsku?
Bývalý americký senátor a koordinátor mierového procesu pre Ulster George Mitchell sa v týchto dňoch snaží zachrániť, čo sa zachrániť dá. Rok a pol po podpísaní veľkonočnej mierovej dohody nadobúda nedôvera medzi katolíckymi a protestantskými politikmi v provincii hrozivé rozmery. Hádam jediným dôvodom na optimizmus je fakt, že násilie, hoci celkom nezmizlo z ulsterských ulíc, je skôr sporadickým javom. Ak sa však politický proces nepohne vpred, je len otázkou času, kedy sa začnú opakovať krvavé nedele. Pritom nejde len o mier v provincii. Ulster je skúškou metódy mierového procesu. Základný princíp, na ktorom súčasný mierotvorcovia stavajú svoje úsilie, je pomerne jednoduchý. Od znepriatelených strán sa žiada, aby sa vzdali časti svojich, zvyčajne historických požiadaviek a na odplatu sa im ponúka skončenie násilia spojené s vybudovaním politického systému založeného na západných kultúrno-spoločenských hodnotách (politické slobody, ľudské práva) a vo vzdialenejšej perspektíve aj ekonomická prosperita. Práve preto, ak by takýto model nastoľovania mieru mal niekde fungovať, je to v každom prípade Severné Írsko. Provincia je súčasťou západného sveta, takže tu odpadá problém identifikácie so západnými hodnotami. V porovnaní s väčšinou svetových ohnísk napätia je Ulster ekonomicky vyspelejší. Má to dvojaký význam. Je tu menej ľudí, ktorí nemajú čo stratiť. Pritom práve takýto ľudia často kompenzujú nedostatok ekonomických istôt angažovaním sa v extrémistických politických hnutiach. Okrem toho sľuby o rýchlom ekonomickom rozvoji po skončení násilia tu majú reálnejší podklad ako povedzme v Angole, Kambodži či na Balkáne. Napokon, Severné Írsko je súčasťou Európskej únie, takže ekonomická a politická integrácia v tomto prípade naozaj znižuje význam národných hraníc.

Ulsterský mierový proces však nezablúdil do slepej uličky preto, že sa znepriatelené strany nevedeli dohodnúť, povedzme na formách uplatňovania demokracie alebo stratégii ekonomického rozvoja v budúcom usporiadaní. K zablokovaniu došlo pre zbrane. Podstata sporu je jednoduchá a vôbec nie je v duchu moderných západných politicko-ekonomických trendov. Unionisti sú ochotní vzdať sa časti svojich politických privilégií, ak za to získajú mier. No neurobia to, pokiaľ IRA nezačne s demilitarizáciou. Je teda zjavné, že ani jedna zo strán nie je pripravená vzdať sa boja o politickú kontrolou nad provinciou. Slová Tonyho Blaira o mieri, historickej šanci a ľudských právach v takejto situácii sotva ovplyvnia správanie sa Ulsterčanov. IRA sa v prvom rade zaujíma o prepúšťanie väzňov, tvrdí časť britskej tlače. Unionisti naopak stále považujú Kráľovskú ulsterskú políciu za záruku pokoja v provincii. Že by bolo v slepej uličke aj mierotvorstvo ako také?

Počasie

Na území Slovenska očakávame sklon k intenzívnejším ťažkostiam u pacientov s ochoreniami srdcovo-cievneho systému, k mrzutosti, k bolestiam hlavy a k nižšej telesnej a duševnej výkonnosti a schopnosti pohotových reakcií. Na západnom Slovensku sa uvedené ťažkosti môžu mierne zvýšiť a môžu k nim pristúpiť aj ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatické bolesti, bolesti fantómové, jaziev a starších poranení, zvýšenie záťaže dýchacieho systému, nervozita, nepokoj, podráždenosť až depresia, prípadne aj náchylnosť k tráviacim problémom.Zajtra predpokladáme naďalej pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)

Dnes bude cez deň veľká, miestami prechodne zmenšená oblačnosť. V západnej polovici územia miestami prehánky a búrky, inde zrážky len ojedinele. Najvyššia denná teplota 17 až 22, na juhu pri zmenšenej oblačnosti okolo 24 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500m 13 stupňov. Slabý premenlivý, na západe prechodne západný až severozápadný vietor 2 až 5 m/s.V sobotu a nedeľu bude veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia občasný dážď, ojedinele aj búrky. V nedeľu cez deň čiastočné zmenšovanie oblačnosti a ubúdanie zrážok. Najnižšia nočná teplota 15 až 11, v sobotu v horských dolinách okolo 9 stupňov. Najvyššia denná teplota 17 až 21, v nedeľu na juhozápade až 23 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.34 a zapadne o 18.58 hod.

Amsterdamprehánky17
Atényslnečno29
Belehradpolojasno27
Berlínprehánky23
Bratislavaprehánky21
Bruseloblačno22
Budapešťprehánky25
Bukurešťpolojasno23
Frankfurtprehánky25
Helsinkidážď13
Istanbulprehánky21
Kodaňprehánky16
Kyjevoblačno17
Lisabonslnečno26
Londýndážď19
Madridslnečno26
Milánobúrky23
Moskvadážď11
Oslooblačno15
Parížprehánky19
Prahaprehánky21
Rímbúrky24
Sofiapolojasno26
Štokholmoblačno18
Varšavaslnečno17
Viedeňprehánky21
Záhrebdážď21
Ženevaoblačno23

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.