Hospodársky denník
USD42,254 Sk
EUR43,874 Sk
CHF27,384 Sk
CZK1,206 Sk
  Piatok  17.Septembra 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Kto si „vytrucuje dohodu“ nabudúce?


Problém strategické podniky skôr víťazstvom SDĽ ako kompromisom Tzv. Maňkov (SDĽ) pozmeňovací návrh, ktorý odzrkadľuje dohodu koalície v niekoľkomesačnom spore, vkladá do pôvodného návrhu zákona o strategických podnikoch nový odsek. Podľa neho o privatizácii podniku s charakterom prirodzeného monopolu vždy rozhoduje vláda, a to po prerokovaní zámeru a postupu privatizácie v NR SR (NR SR sa musí vyjadriť k návrhu do 30 dní od jeho predloženia, pričom stanovisko v parlamente nie je pre vládu záväzné). To je časť zmien, ktoré v zákone o veľkej privatizácii včera konečne schválila NR SR. Ďalej podľa tejto novely charakter prirodzeného monopolu ma SPP, Zsl., Ssl. a Vsl. energetické závody, Slovenská pošta, Slovenský vodohospodársky podnik, ŽSR, Transpetrol, SE, Slovenské telekomunikácie, ďalej Lesy Bratislava, Lesy Trenčín, Ssl. lesy Banská Bystrica, Severoslovenské lesy Žilina, Lesy Košice a Lesy Prešov. Pri privatizácii týchto podnikov si musí podľa novely zákona štát ponechať minimálne 51-percentný podiel: SPP, SE a tri rozvodné závody a Treanspetrol. Predmetom privatizácie nemôže byť železničná dopravná cesta a východoslovenské prekladiská Čierna nad Tisou a Maťovce, lesný fond, stavby a zariadenia slúžiace lesnému hospodárstvu a akcie ich obchodných spoločností vo vlastníctve štátu, povrchové a podzemné vody a majetok slúžiaci pre správu a ochranu vodných tokov a podzemných vôd a akcie ich obchodných spoločností, ako aj akcie obchodnej spoločnosti alebo majetok slúžiaci na poskytovanie poštových služieb, ktoré sú vyhradené štátom. Podľa rozhodnutia vlády si štát alebo fond zachová majetkovú účasť v Slovenských telekomunikáciách, a. s. a v peňažných ústavoch. Maňkov návrh účinnosti uvedeného zákona bol od 1. októbra 1999, parlament však schválil účinnosť dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov. V čom je kompromis?
V čom spočíva podstata kompromisu v takto schválenej novele? Na to sme sa spýtali P. Maňku: „Po prvé v tom, že parlament sa bude vyjadrovať k záverom vlády. Po druhé v tom, že sme vyčlenili niektoré podniky, ktoré sa nemôžu privatizovať. Najväčší rozpor bol pri privatizácii energetických podnikov. Návrh SDĽ spočíva v tom, aby si štát zachoval majoritu 51 % v týchto podnikoch. Argument proti spočíval na tom, že o tieto podniky v tomto prípade nebude záujem. My však máme avízo, že sa oň zahraniční investori doslova ťpobijúŤ. Napríklad o SPP sa už teraz zaujíma niekoľko desiatok podnikov.“ Na margo vyjadrenia poslanca Rusnáka, že nebude hlasovať ani za koaličný návrh P. Maňka povedal, že 99 % poslancov SDĽ bude hlasovať za uvedený návrh. Dohoda iba naoko...
Včera sa teda zrodil dlhoočakávaný kompromis, ktorý síce nazývajú obe strany dohodou, ale k nej v skutočnosti nedošlo. Ukazuje to nielen podstata novely zákona, kde si viac zo svojich požiadaviek presadila SDĽ, ale aj vyhlásenia jednotlivých poslancov o tom, ako budú hlasovať a ako napokon hlasovali. Viacerí z radov opozície boli proti, alebo sa jednoducho zdržali hlasovania: zo 111 prezentovaných poslancov bolo za 38, proti 34 a zdržalo sa 36 (traja nehlasovali). Najbližší čas ukáže, ako sa tento záver prejaví na ďalšom spolužití a súdržnosti koalície. Včerajšok i minulé dni tým, že SDĽ presadila väčšinu svojich požiadaviek ukázali, že navrch má ten, kto proti niečomu protestuje, ak je, pravda, dosť zaťatý. Jednoducho preto, lebo v opačnom prípade by boli jazýčkom na miskách váh opozičníci, a to predsa koalícia nemôže pripustiť. V tomto prípade teda zvíťazila vo vnútri koalície SDĽ. Kto si „vytrucuje dohodu“ nabudúce? Katarína Šelestiaková
Peter Višváder

Počasie

Na území Slovenska očakávame sklon k intenzívnejším ťažkostiam u pacientov s ochoreniami srdcovo-cievneho systému, k mrzutosti, k bolestiam hlavy a k nižšej telesnej a duševnej výkonnosti a schopnosti pohotových reakcií. Na západnom Slovensku sa uvedené ťažkosti môžu mierne zvýšiť a môžu k nim pristúpiť aj ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatické bolesti, bolesti fantómové, jaziev a starších poranení, zvýšenie záťaže dýchacieho systému, nervozita, nepokoj, podráždenosť až depresia, prípadne aj náchylnosť k tráviacim problémom.Zajtra predpokladáme naďalej pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)

Dnes bude cez deň veľká, miestami prechodne zmenšená oblačnosť. V západnej polovici územia miestami prehánky a búrky, inde zrážky len ojedinele. Najvyššia denná teplota 17 až 22, na juhu pri zmenšenej oblačnosti okolo 24 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500m 13 stupňov. Slabý premenlivý, na západe prechodne západný až severozápadný vietor 2 až 5 m/s.V sobotu a nedeľu bude veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia občasný dážď, ojedinele aj búrky. V nedeľu cez deň čiastočné zmenšovanie oblačnosti a ubúdanie zrážok. Najnižšia nočná teplota 15 až 11, v sobotu v horských dolinách okolo 9 stupňov. Najvyššia denná teplota 17 až 21, v nedeľu na juhozápade až 23 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.34 a zapadne o 18.58 hod.

Amsterdamprehánky17
Atényslnečno29
Belehradpolojasno27
Berlínprehánky23
Bratislavaprehánky21
Bruseloblačno22
Budapešťprehánky25
Bukurešťpolojasno23
Frankfurtprehánky25
Helsinkidážď13
Istanbulprehánky21
Kodaňprehánky16
Kyjevoblačno17
Lisabonslnečno26
Londýndážď19
Madridslnečno26
Milánobúrky23
Moskvadážď11
Oslooblačno15
Parížprehánky19
Prahaprehánky21
Rímbúrky24
Sofiapolojasno26
Štokholmoblačno18
Varšavaslnečno17
Viedeňprehánky21
Záhrebdážď21
Ženevaoblačno23

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.