Hospodársky denník
USD42,213 Sk
EUR43,845 Sk
CHF27,367 Sk
CZK1,204 Sk
  Pondelok  20.Septembra 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Obavy z intervencie rastú


Pokojnému piatkovému obchodovaniu na svetových devízových trhoch naďalej dominoval japonský jen. V centre pozornosti ho udržuje permanentné úsilie predstaviteľov japonskej ekonomiky otupiť jeho silu, ako aj tlak projenovej aliancie zloženej zo špekulantov a investorov celého sveta. Avšak vývoj v predchádzajúcich dňoch a týždňoch naznačuje, že Bank of Japan (BoJ) aj napriek sústavným verbálnym intervenciám a dvom skutočným intervenciám na finančných trhoch, ťahá za kratší koniec. Zdá sa, že jediným východiskom z tejto situácie je pre Japoncov získať pre „svoju vec“ spojencov z radov ostatných významných centrálnych bánk, konkrétne FED a Európsku centrálnu banku. Kľúčovým okamihom v tejto súvislosti sa javí nadchádzajúca schôdzka siedmich najvyspelejších krajín 25. septembra vo Washingtone. S blížiacou sa budúcou sobotou sa stupňuje i nervozita na trhu. Obchodníci sa rozdelili na dve skupiny. Jedni veria, že ministri financií a zástupcovia centrálnych bánk skupiny G7 sa dohodnú na spoločnom postupe pri intervencii v neprospech JPY. Iní sú však skeptickí, a hoci na programe tohto rokovania táto otázka pravdepodobne bude, neveria, že dohoda o jednotnej akcii vznikne. Zasiahnu spoločne?
V ázijskom obchodovaní rozčeril hladinu minister financií Miyazava, ktorý pripustil prebiehajúcu diskusiu BoJ a FED o spoločnom postupe v menovej otázke. To spôsobilo uzatváranie krátkych dolárových pozícií a predaje jenov postupne vytiahli kotácie nad 107 jenov za dolár. Tu sa postup dolára zastavil, keď trh zhodnotil, že FED bude musieť v prvom rade prehodnotiť škandál okolo prípadného zneužitia finančnej pomoci Medzinárodného menového fondu Rusku a sila jenu nie je momentálne pre Summersa (minister financií USA) problémom číslo jeden. Díleri sa však zdráhali otvárať nové pozície pred prichádzajúcim víkendom v obave, že by predsa len k dohode medzi FED a BoJ prišlo. Očakávanie rozhodnutia FOMC
Zaujímavé v tomto kontexte akiste bude, ako sa podarí BoJ vyrovnať s problémom zvýšenej likvidity v hospodárstve, ktorú spôsobili práve nedávne intervencie. Zvýšenie peňažnej masy totiž eliminuje pozitívne účinky reštriktívnej menovej politiky , ktorá charakterizuje súčasný postup japonskej centrálnej banky Americké čísla o aktivite v stavebnej výrobe nemali na trh väčší dosah, trh dokážu pravdepodobne výraznejšie ovplyvniť až výsledky zasadnutia FOMC plánované na začiatok októbra (5. 10.), kde sa rozhodne o úrovni kľúčovej úrokovej sadzby americkej ekonomiky. Kotácie euro oproti doláru sa tak pohybovali v úzkom pásme okolo 1,0400 USD za euro. Rekordné úrovne zaznamenala britská libra oproti európskej jednotnej mene, keď sa posilnila na životné maximum na 63,76. Oproti jenu sa kotácie dostali mierne nad 111, pri dennom maxime na 111,36 jenu za euro. S vývojom úrovne výmenného kurzu svojej krajiny je nespokojný i premiér ČR, ktorý dnes komentoval aktuálny stav na českom finančnom trhu. Podľa neho by Česká národná banka mala pristúpiť k zníženiu úrokovej sadzby najmenej o jedno percento, a tak pomôcť oslabiť korunu. Tlak na súčasné, pomerne silné úrovne českej koruny oproti hlavným svetovým menám vyvíjajú najmä priame zahraničné investície a existujúci úrokový diferenciál. Primeraný výmenný kurz sa podľa českých predstaviteľov nachádza okolo úrovne 38,140 koruny za euro. Trh reagoval oslabením sa CZK o 10 halierov na 36,400 CZK/1 EUR Mário Mika
VÚB, a. s.

Počasie

Postupne predpokladáme vyššiu dráždivosť počasia, ktorá podmieňuje prevládanie mierne zvýšeného výskytu bolestí hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a dýchacích ťažkostí u pacientov s ochoreniami dýchacieho systému (napr. dýchavičnosti, prípadne astmatických záchvatov), ako aj slabo zníženej výkonnosti a koncentrácie. Predĺžený môže byť aj reakčný čas, čo môže mať za následok vyššie riziko úrazov a nehôd, preto je potrebná opatrnosť pri všetkých činnostiach, najmä v doprave.Zajtra zvýšenie nepriaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí na juhozápade územia Slovenska.(zč)

Dnes bude polojasno až oblačno, ojedinele prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 23 až 27, vo výške 1500 m 15 stupňov Celzia. Juhovýchodný až južný vietor 4 až 8, na juhozápade a na horách 10 až 15, v nárazoch až okolo 20 m/s.V utorok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach prehánky alebo občasný dážď, ojedinele i búrky. V stredu polooblačno až oblačno a zrážky len ojedinele. Zrána v údoliach miestami hmla. Najnižšia nočná teplota 18 až 14, v stredu 15 až 11 stupňov. Najvyššia denná teplota 20 až 24, v stredu na juhu 26 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.38 a zapadne o 18.52 hod.

Amsterdamprehánky20
Aténypolojasno28
Belehradpolooblačno27
Berlínpolojasno26
Bratislavaoblačno25
Bruselbúrky20
Budapešťpolooblačno25
Bukurešťslnečno24
Frankfurtprehánky23
Helsinkipolooblačno18
Istanbulslnečno25
Kodaňoblačno21
Kyjevpolooblačno20
Lisabonpolojasno22
Londýndážď17
Madridprehánky24
Milánobúrky23
Moskvaslnečno16
Osloprehánky17
Parížprehánky22
Prahaprehánky23
Rímbúrky20
Sofiapolojasno25
Štokholmoblačno16
Varšavaoblačno22
Viedeňoblačno24
Záhrebbúrky23
Ženevabúrky20

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 16. 9. 1999 Bratislava 99,42, Sliač 97,57, Košice 98,56, Poprad 93,14, za 17. 9. 1999: Bratislava 99,67, Sliač 97,54, Košice 98,50, Poprad 93,24, za 18. 9. 1999: Bratislava 99,55, Sliač 97,68, Košice 98,66, Poprad 93,40.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.