Hospodársky denník
USD41,572 Sk
EUR43,468 Sk
CHF27,097 Sk
CZK1,203 Sk
  Piatok  24.Septembra 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













K súčasným problémom odvetvia stavebníctva SR


Skôr než by sme bližšie analyzovali súčasný veľmi problematický stav v odvetví stavebníctva v SR, uvedieme niektoré fakty o vývoji stavebnej výroby v okolitých postsocialistických krajinách.

Najvýraznejší prepad stavebnej výroby posudzovanej stálymi cenami v 1. štvrťroku 1999 sa prejavil v slovenskej a rumunskej ekonomike. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 1998 predstavoval pokles indexu stavebnej výroby v SR o 27,1 %, v Rumunsku o 20,3 %, v Českej republike o 16 % a v Poľsku o 0,8 %. Stavebná výroba naopak vzrástla v Maďarsku o 5,7 % a v Slovinsku o 6,1 %. Medzi jednotlivými krajinami existujú výrazné rozdiely už od roku 1996. Trvale zostupný trend indexu stavebnej výroby v období rokov 1996 - 1999 sa prejavoval v ČR a čiastočne od roku 1997 v Rumunsku a od roku 1998 aj v SR. Trvalý rast najvýraznejšie dosahovalo Maďarsko, Poľsko a Slovinsko.

Ako vidieť, vo všeobecne pozitívnejšie vnímaných ekonomikách (Poľsko, Maďarsko, Slovinsko) pretrváva permanentný rast stavebnej výroby, pričom v Maďarsku priemerné ročné tempo rastu dosiahlo úroveň 8,5 %, v Poľsku 12,9 % a v Slovinsku 8,2 %.

Pozrime sa však podrobnejšie na súčasné trendy v odvetví stavebníctva a jeho problémy. Ak posudzujeme toto odvetvie k 30. 6. 1999 vidieť, že v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka síce výrazne klesla stavebná výroba o 25 %, ale takmer sa zrútila vo verejnom sektore. Napríklad v júni z celkového objemu stavebnej produkcie v SR (v stálych cenách z roku 1995) 2 577 mil. Sk, čo je menej o 30 % ako bol dosiahnutý objem rok predtým, len 388,6 mil. Sk výkonov bolo realizovaných v stavebných organizáciách štátneho sektora. Príčinou poklesu stavebnej výroby popri už dlhoročne prebiehajúcom zostupnom trende stavebných výkonov v zahraničí bol pokles dopytu najmä v tuzemsku. Súčasné zahraničné stavebné aktivity klesli tak, že z hľadiska odvetvia stavebníctva SR nepredstavujú významnejší dopyt - trh.

Pokles stavebnej produkcie prebiehal takmer rovnomerne tak v novej výstavbe, ako aj v opravách a údržbách. Medziročne klesla nová výstavba o 24,1 % a pokles opráv a údržby predstavoval 24,6 %. Ak však posudzujeme celé obdobie 1. polroku 1999 s rovnakým obdobím v roku 1998, vidieť zreteľný rozdiel, keď pokles novej výroby bol oproti údržbe a oprave väčší o 8 percentuálnych bodov. Potvrdzuje sa skutočnosť, že v tomto roku výraznejšie klesol domáci dopyt, a to predovšetkým v štátnom sektore. Dlhodobo stagnujúce príjmy obyvateľstva tiež nevytvárajú podmienky na rast súkromného dopytu v odvetví stavebníctva. Nedostatok zdrojov vo verejnom a v súkromnom sektore je základnou prekážkou udržania alebo rastu stavebnej produkcie v SR.

Uvedený vývoj by sa mal odraziť v reálnych zmenách v zamestnanosti a produktivite práce v tomto odvetví. V rovnakom medziročnom porovnaní pri poklese stavebnej produkcie o 27,6 % klesol stav zamestnancov o 6,7 % a počet stavebných robotníkov o 5,6 %. Ani v štátnych stavebných firmách, kde bol prepad výroby o takmer 60 %, klesol počet zamestnancov len o 25 %. Prirodzene, pokiaľ sa rýchlejšie znižovala stavebná produkcia ako počty zamestnaných a robotníkov účastných na stavebnej produkcii, potom sa nemohla ani zvýšiť produktivita práce. Naopak, tieto trendy spôsobili výrazný pokles produktivity práce zamestnancov o 22,4 %, pričom pochopiteľne vzhľadom na väčší prepad produkcie v štátnych firmách klesla aj produktivita v týchto organizáciách až o 42,5 % (v súkromných o 17,3 %). Zároveň klesla aj produktivita práce na jedného robotníka o 23,2 %. Súbežne však s poklesom produktivity práce a objemom stavebnej výroby neklesla reálna mesačná mzda, ktorá sa udržala u robotníkov v tomto období na 8793 Sk, čo je menej oproti obdobiu z predchádzajúceho roka o 7,8 %. Tieto vzájomné súvislosti vo vývoji v podstate vylučujú, aby stavebné organizácie vo všeobecnosti mohli dosahovať dobré hospodárske výsledky. Bližšie názory na tento vývoj uvádza konjunkturálny prieskum vykonaný v stavebníctve ŠÚ SR v auguste tohto roka. Získané výsledky na reprezentačnej vzorke možno zhrnúť nasledujúco:

- stavebná produkcia síce klesla oproti roku 1998 výrazne, avšak medzi jednotlivými stavebnými podnikmi z hľadiska ich veľkosti bolo možné pozorovať výrazné rozdiely. Najväčší pokles stavebnej produkcie postihol stavebné organizácie s viac ako 500 zamestnancami (56 %), ale tiež v organizáciách do 19 pracovníkov (30 %)

- súčasná úroveň celkového dopytu po stavebnej produkcii ostáva na rovnakej, ale nízkej úrovni. Väčšina opýtaných hodnotila augustový dopyt za nižší ako normálny,

- predpokladaný vývoj zamestnaných v tomto odvetví je podmienený dopytom. Z týchto dôvodov aj v budúcich troch mesiacoch sa očakáva, že zamestnanosť bude mať klesajúcu tendenciu, predpokladá sa, že ich počet poklesne o 8 bodov. Najvýraznejší pokles by sa mal prejaviť v organizáciách, kde dochádza k najväčšiemu poklesu stavebnej produkcie,

- manažéri stavebných firiem označujú za najväčšie prekážky v ďalšej činnosti nedostatočný dopyt, ale aj finančnú situáciu podnikov. Za významný faktor sa považuje vysoká konkurencia a trvale zlý prístup k finančným zdrojom, predovšetkým úverom a v tej súvislosti aj vysokým úrokovým sadzbám. Postupne vzniká v praxi nový „fenomén“, keď veľké podniky v dôsledku nedostatku zákaziek začínajú presúvať svoj záujem o kapacity do sféry dosiaľ pokrývanej malými stavebnými organizáciami,

- ak sa v najbližších troch mesiacoch neprijmú opatrenia smerujúce k rastu najmä štátnych zákaziek, nemožno očakávať výraznejšie zlepšenie. Situáciu môžu zlepšiť zmenené podmienky v prístupe občanov k finančným zdrojom (bytová výstavba a príspevky štátu, hypotekárne úvery a pod.). Na ďalší vývoj bude nepriaznivo pôsobiť ďalší pokles dopytu v zahraničí. Problémom je aj to, že v súčasnosti firmy, ktoré majú zákazky, majú ich zabezpečené v priemere na päť mesiacov. Aj preto značná časť stavebných strojárskych kapacít je nadbytočná a, samozrejme, nedá sa prepustiť ako pracovná sila. Nevyužívanie kapacít neumožňuje vytvárať zdroje na splácanie úverov a úrokov. Výsledkom môže byť výrazné zníženie rentability, ktorá negatívne ovplyvní výdavky na technické a technologické investície.

J. A. Oberhauser

Amsterdamprehánky19
Atényjasno30
Belehradmalá oblačnosť25
Berlínmalá oblačnosť21
Bratislavaoblačno20
Bruselpolojasno19
Budapešťoblačno21
Bukurešťpolooblačno23
Frankfurtobčasný dážď18
Helsinkiobčasný dážď15
Istanbulslnečno26
Kodaňdážď18
Kyjevoblačno20
Lisabonpolooblačno24
Londýndážď16
Madridpolojasno24
Milánopolooblačno22
Moskvazamračené16
Oslodážď11
Parížveľká oblačnosť19
Prahamalá oblačnosť20
Rímpolojasno26
Sofiamalá oblačnosť23
Štokholmveľká oblačnosť13
Varšavaprehánky18
Viedeňoblačno20
Záhrebmalá oblačnosť25
Ženevaobčasný dážď20

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.