Hospodársky denník
USD41,572 Sk
EUR43,468 Sk
CHF27,097 Sk
CZK1,203 Sk
  Piatok  24.Septembra 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Minulosť a budúcnosť ekonomík juhovýchodnej Ázie a Číny

O problémoch ekonomík juhovýchodnej Ázie, tzv. ázijských tigroch, sa už napísalo dosť. Vznik ázijskej krízy a jej dôsledky na tento región a sprostredkovane aj na ostatné ekonomiky sveta sme opísali už v minulosti. Medzi analytikmi panovala nezhoda najmä v tom, ako dlho budú pretrvávať dôsledky tejto krízy a či bez návratu kapitálu budú schopné zaujať rovnaké postavenie ako v minulosti. V tejto súvislosti však treba povedať, že je možné vysloviť určitú pochybnosť o tom, či sa vráti pôvodný kapitál do tohto prostredia po skúsenostiach z krízového obdobia. Ukázalo sa, že bankový systém v tomto regióne podľahol nekritickému a zovšeobecnenému názoru o bezpečnom a efektívnom využívaní vložených investícií. Dôsledkom sú problémy v bankovom systéme, ktorý bude musieť prehodnotiť pôvodné prístupy a zvýšiť bezpečnosť svojich operácií. Táto situácia mala v podstate dosahy na financovanie domácich výrobcov, ale zvyšovala aj neistotu zahraničných investorov.

Pozrime sa s odstupom času, aký bol vývoj v minulom a tomto roku a aké možno očakávať vývojové tendencie v ekonomike týchto krajín v nasledujúcom období.

Dynamické ázijské ekonomiky (DAE) tiež nazývané ázijské tigre vykázali v 2. polroku minulého roka pozitívne tendencie v hospodárskej aktivite, v dôsledku čoho sa ich hospodárska situácia stabilizovala. Dovozy, ktoré v tomto regióne klesli celoročne o 19 %, sa začali v posledných mesiacoch viditeľne zvyšovať. Miera nezamestnanosti však ešte stále rastie a tiež absentujú presvedčivejšie dôkazy a fakty podporujúce tvrdenie, že oživenie rastu vyrábanej produkcie je jav trvalý.

Súčasné podmienky sú pre oživenie hospodárskej aktivity pozitívne. Fiškálna politika, orientovaná na udržanie dôchodkovej úrovne a tvorbu pracovných príležitostí, nadobúda od polovice roku 1998 účinnosť, zdrojom sú fondy poskytnuté japonskou vládou v rámci plánu MIAZWA. Brazílska kríza sa v podstate nedotkla finančných podmienok v DAE. Miera inflácie sa rýchle spomaľuje a vytvára tak priestor na rýchlejšie znižovanie úrokových sadzieb na pôvodnú úroveň. Banky sú však v súčasnej situácii veľmi opatrné a objem poskytovaných úverov buď stagnuje, alebo klesá. Napriek tomu fiškálne stimuly spolu s obnovou zásob by mohli v tomto roku zabezpečiť obnovu hospodárskeho rastu. Prispeje k tomu aj oživenie vývoznej aktivity, predovšetkým v ekonomikách, ktoré disponovali najväčšou konkurencieschopnosťou, ako napr. Malajzia, Singapur a Taiwan, ktoré môžu očakávať prínosy z oživenia svetového dopytu po elektronike.

Z dlhodobého hľadiska bude však rast závislý na oživení domáceho dopytu, ktorý sa však neobnoví v dôsledku narušenia príjmovej fázy skôr ako v budúcom roku. V budúcom roku je možné očakávať určité obmedzenia v oblasti finančných stimulov, pretože schodok verejných rozpočtov dosiahne hranicu únosnosti, zvýšia sa aj náklady na reštrukturalizáciu bankového sektora a zahraničné e, ktoré boli uvoľnené na financovanie schodku, nedosiahnu už úroveň z minulého roka. V Indonézii, Malajzii a na Filipínach sa rast vývozu zníži, pretože sa už značne vyčerpali efekty zlepšenej konkurenčnej schopnosti. Vzhľadom na nízke využitie výrobných kapacít a obmedzenej dostupnosti úverov, väčšina kapitálnych výdavkov sa sústredí na racionalizačné akcie a do vývozného sektora. Rastúca nezamestnanosť a klesajúce reálne mzdy sa budú podieľať v tomto a s najväčšou pravdepodobnosťou aj v roku 2000 na znížení príjmov domácností.

Budúce vyhliadky na naštartovanie oživenia v budúcom roku sú najlepšie v Singapure a na Filipínach, kde bol pokles produkcie miernejší a kde bankový sektor neposkytol taký veľký objem rizikových a nesplácaných úverov. Aj prognóza pre Malajziu sa zlepšila oproti prognóze z jesene 1998. Určité obavy pretrvávajú z nedostatočnej kontroly nad poskytovaním nových úverov a naopak príliš výrazná regulácia pohybu kapitálu má negatívny vplyv na objem vstupujúceho kapitálu. Hongkonský bankový sektor je v podstate zdravý a aj dôvera medzinárodných finančných trhov sa viditeľne zlepšila. Určité nejasnosti a obavy však vyvoláva nízky pohyb na trhoch reálnych investícií a ťažko odhadnuteľný vývoj čínskej ekonomiky. Neisté vyhliadky na obnovu ekonomiky sú v Thajsku a Indonézii, v ktorých zvrat je vyslovene závislý od reštrukturalizácie bankového sektora, ktorá prebieha všeobecne pomalšie ako sa očakávalo.

V Kórejskej republike sa tuzemský dopyt znížil o 19 %, prudký pokles postihol tak súkromnú spotrebu (10 %), ako aj fixné investície (20 % a viac) a súbežne s tým prudko klesli zásoby. Miera nezamestnanosti, ktorá bola pred krízou dvojpercentná, dosiahla teraz úroveň asi 8,5 %. V súčasnosti však začala ekonomika rásť, na čom sa podieľa uvoľnenie makroekonomickej politiky. Od začiatku roku 1998 sa krátkodobé úrokové sadzby znížili z 23 % na súčasných 5 %. Zároveň sa však zhoršil rozpočet vlády a schodok vzrástol na 4 % hrubého domáceho produktu (HDP). Vláda musela mobilizovať ďalšie „mohutné“ zdroje na rekapitalizáciu životaschopných bánk a stabilizovať bankové úvery.

Všeobecne sa dá povedať, že hospodársky rast v roku 1999 dosiahne 4,5 %. K tomu prispeje zastavenie poklesu zásob. Naproti tomu budú fixné investície stále klesať. Preto v budúcnosti nebudú rásť mzdy a miera nezamestnanosti sa ešte zvýši na 7,6 %. Spotreba domácností bude rásť približne 2,5-percentným tempom.

V Číne rast HDP vyvrcholil v polovici roku 1998 v súvislosti so značným zvýšením vládnych investícií do infraštruktúry a s uvoľnením menovej politiky. Rast bol na úrovni 7,8 %, Čína posilnila svoje obchodné postavenie na americkom trhu, ale aj v iných ekonomikách.

V prvej polovici tohto roka by sa mal hospodársky rast udržať na úrovni 8 %, ale do konca roka by sa malo toto tempo znížiť. Spotreba domácností a investície v neštátnych firmách budú rásť, avšak značne pomaly. Motorom rastu bude rad fiškálnych stimulov. V budúcom roku však ich účinok pominie, a tak sa zvýši závislosť rastu od súkromnej spotreby a podnikových investícií. Vláda pripravuje v snahe podporiť výdavky domácností na spotrebe a posilniť trhy v mimomestských regiónoch ďalší program rozsiahlych investícií do dopravnej infraštruktúry, rozvodu elektriny a vody. Vláda ďalej podporí komerčné banky k liberálnejšiemu poskytovaniu úverov jednotlivcom na nákup bytov, áut a iného tovaru dlhodobej spotreby. Tiež sa vyvíja úsilie o zvýšenie dostupnosti úverov pre neštátne podniky, ktoré sú najdynamickejšou zložkou čínskej ekonomiky, aj keď v posledných dvoch rokoch sa tempo ich rastu spomalilo.

Tlak na znehodnotenie meny je veľmi slabý, pretože vyvážané výrobky sú schopné obstáť v konkurenčnom boji. Bežný účet je prebytkový a devízové rezervy dosahujú takmer výšku čínskeho zahraničného dlhu. Vláda prijala viacero opatrení na podporu vývozu a prílevu zahraničných investícií, ktoré sú dôležitým zdrojom tvorby nových pracovných príležitostí. Istota pre zahraničných investorov je však problematická, a to najmä vďaka nepokojnému hospodárskemu prostrediu a nie „najzdravších“ finančných inštitúcií.

J. A. Oberhauser

Amsterdamprehánky19
Atényjasno30
Belehradmalá oblačnosť25
Berlínmalá oblačnosť21
Bratislavaoblačno20
Bruselpolojasno19
Budapešťoblačno21
Bukurešťpolooblačno23
Frankfurtobčasný dážď18
Helsinkiobčasný dážď15
Istanbulslnečno26
Kodaňdážď18
Kyjevoblačno20
Lisabonpolooblačno24
Londýndážď16
Madridpolojasno24
Milánopolooblačno22
Moskvazamračené16
Oslodážď11
Parížveľká oblačnosť19
Prahamalá oblačnosť20
Rímpolojasno26
Sofiamalá oblačnosť23
Štokholmveľká oblačnosť13
Varšavaprehánky18
Viedeňoblačno20
Záhrebmalá oblačnosť25
Ženevaobčasný dážď20

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.