Hospodársky denník
USD41,208 Sk
EUR43,225 Sk
CHF26,99 Sk
CZK1,203 Sk
  Pondelok  27.Septembra 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Spolu proti dotáciám


Dobré vzťahy APEC a Latinskej Ameriky
V novozélandskom hlavnom meste Aucklande sa nedávno skončilo zasadnutie hláv štátov Ázijsko-tichomorského fóra pre ekonomickú spoluprácu (APEC). Desať rokov existencie politicko a hospodársky rôznorodej zmesi štátov situovaných okolo Tichého oceánu potvrdilo, že napriek často kritizovanej pompéznosti a protokolárnosti, zohráva APEC významnú úlohu v uvoľňovaní obchodnej výmeny a na poslednom zasadnutí preukázal aj schopnosť politickej reakcie na podmienky vo Východnom Timore. Dvadsaťjeden členov APEC v súčasnosti reprezentuje až 46 percent svetového obchodu a hrubý spoločný produkt dosahuje úctyhodných 16 biliónov USD a každé rozhodnutie, medzi nimi aj to hlavné - vytvoriť do roku 2010 tichomorskú zónu voľného obchodu, treba brať vážne. S futuristickou víziou významu ekonomickej zóny okolo Tichého oceánu si aj Latinská Amerika si našla svoje miesto v APEC. Zastúpená je 3 štátmi, Mexikom, Chile a po prvý raz na Novom Zélande aj Peru. Ich vstup medzi silné národné ekonomiky nebol ani jednoduchým, ani zdvorilostným gestom. Museli vyhovieť kritériám makroekonomického charakteru, potrebnej liberalizácie obchodu a, samozrejme, geografickým prístupom k Tichomoriu. Pre Mexiko, Chile a Peru je spolupráca s ázijskými, austrálskymi a severoamerickými partnermi zastúpenými v APEC dnes už životne dôležitá. Podiel vývozu až do prepuknutia ázijskej krízy bol v ustavičnom vzostupe a blížil sa k 30 percentám, v prípade Chile dokonca až 36 percentám. Chile, Mexico a Peru dosiahnu v tomto roku zvýšenie vývozu v rámci krajín APEC v priemere o 7 percent a umiestnia sa s týmito výsledkami na popredných miestach. Okrem obchodnej perspektívy priťahuje Latinskú Ameriku aj známa opozícia APEC na udržovanie poľnohospodárskych dotácií, neoblomne presadzovaných ekonomicky a politicky silným integračným blokom Európskej únie. Práve dohody o spoločnom postupe tichomorskej dvadsaťjednotky, v rámci novembrového kola rokovaní Svetovej obchodnej organizácie o tejto problematike, sú službou nielen pre Chile, Mexiko a Peru, ale pre celý latinskoamerický kontinent. Už dlhé roky vedú poľnohospodárske kolosy ako Brazília a Argentína márny boj o odbúranie dotácií a vzájomné otvorenie trhov s EÚ a pomoc poskytnutá tichomorským integračným blokom je v tomto smere viac ako vítanou pomocou. Preto neudivuje, že aj politická iniciatíva Austrálie na vyslanie medzinárodných vojenských jednotiek do Východného Timoru, ako jeden z hlavných bodov rokovaní na Novom Zélande, našla rýchlu, ba až okamžitú podporu v Brazílii. Kontingent brazílskej vojenskej polície je už potvrdený a v zálohe čaká ďalších 1000 vojakov pre prípadné zvýšenie brazílskeho kontingentu.

Počasie

Na východnom Slovensku predpokladáme ešte pretrvávanie nepriaznivých účinkov počasia. Zvýšená môže byť záťaž srdcovo-cievneho, dýchacieho, prípadne zažívacieho systému. Znížená je telesná a duševná výkonnosť a koncentrácia, častejšie sa môžu vyskytovať nervozita, podráždenosť, únava. Pozor na úrazy a nehody! Na ostatnom území očakávame ústup niektorých ťažkostí podmienených počasím, výraznejší u pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Pretrváva vyššia náchylnosť k depresii a pri ochoreniach krčnej chrbtice a k bolestiam hlavy. Intenzívnejšie sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatické bolesti.Zajtra predpokladáme od západu postupne ústup nepriaznivých vplyvov počasia. Na celom území však ešte môžu pretrvávať intenzívnejšie reumatické ťažkosti, sklon k depresii a k bolestiam hlavy. (zč)

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené. Hmlisto, na väčšine územia občasný dážď. Ojedinele búrky. Popoludní ustávanie zrážok a ubúdanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na horách vo výške 1500 m 12 stupňov. Slabý vietor.V utorok a stredu bude veľká, na juhu časom zmenšená oblačnosť. Miestami prehánky, najmä na severe územia. Najnižšia nočná teplota 12 až 8, najvyššia denná 20 a ž24, na severe okolo 18 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6,47 a zapadne o 18,37 hod.

Amsterdampolojasno19
Atényjasno30
Belehradbúrky28
Berlínprehánky21
Bratislavapolojasno24
Bruselprehánky21
Budapešťoblačno23
Bukurešťoblačno27
Frankfurtoblačno20
Helsinkidážď14
Istanbulslnečno28
Kodaňprehánky17
Kyjevprehánky23
Lisabonoblačno23
Londýnprehánky19
Madridprehánky23
Milánopolooblačno24
Moskvaoblačno16
Osloprehánky13
Parížoblačno19
Prahaoblačno20
Rímbúrky23
Sofiamalá oblačnosť28
Štokholmdážď14
Varšavaoblačno18
Viedeňpolojasno21
Záhreboblačno23
Ženevaoblačno20

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.