Hospodársky denník
USD41,208 Sk
EUR43,225 Sk
CHF26,99 Sk
CZK1,203 Sk
  Pondelok  27.Septembra 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Slovensko do prvej skupiny?


EÚ údajne pozve na rokovania ďalších 6 krajín
Brusel (TASR) - EÚ pozve tento rok na rokovania o vstupe pravdepodobne šesť kandidátskych krajín vrátane Slovenska. Podľa informácií, ktoré v posledných dňoch prenikajú z Európskej komisie (EK), je práve tento scenár ďalšieho postupu v procese rozširovania najpravdepodobnejší. Či sa tak naozaj stane, naznačia už 13. októbra výročné hodnotiace správy, v ktorých komisia posúdi dosiahnutý pokrok jednotlivých kandidátov a navrhne, s ktorými krajinami by sa mali začať rozhovory o vstupe. Definitívnu odpoveď však prinesie až summit v Helsinkách (10. - 11. decembra), na ktorom členské štáty EÚ môžu, ale aj nemusia prijať odporúčania EK. V prípade splnenia predpovedí by bolo na rozhovory o vstupe pozvané Slovensko, Litva, Lotyšsko, Malta, Bulharsko a Rumunsko, pričom každá z týchto krajín by mala ďalej postupovať vlastným tempom. Najlepší kandidáti by tak teoreticky mohli dobehnúť krajiny z prvej skupiny, ktorú zatiaľ tvorí Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Estónsko a Cyprus. Existujú však aj ďalšie dva scenáre rozširovania. Podľa najprísnejšieho z nich odporučí EK začať rokovania o vstupe iba s Lotyšskom a Maltou, zatiaľ čo Slovensko a Litva budú musieť „robiť spoločnosť“ Bulharsku a Rumunsku, ktoré sú všeobecne považované za najslabších kandidátov. Hovorí sa tiež o pozvaní štyroch krajín s výnimkou Bulharska a Rumunska, čo však väčšina pozorovateľov považuje za málo pravdepodobné. Komisia síce môže takéto riešenie odporučiť, ale pre vlády európskej pätnástky bude zrejme politicky neprijateľné. Obidve krajiny sa totiž počas krízy v Kosove dôrazne postavili na stranu Západu a únia sa im za to bude chcieť istým spôsobom „odvďačiť“. Rakúske
Rakúska republika hrozí po prvý raz blokádou rokovaní o vstupe do EÚ v súvislosti s problematikou východoeurópskych jadrových elektrární. Vyplýva to z materiálu v novinách Wirtschaftsblatt. Vo štvrtok na budúci týždeň by sa na úrovni veľvyslancov mali začať rokovania o energetickej problematike, píšu noviny. Medzi Rakúskom a ďalšími 14 členskými štátmi EÚ sa podľa Wirtschaftsblattu rozpútal boj o konkrétny postoj EÚ pri rokovaniach. Zatiaľ čo partneri Rakúska z EÚ sa uspokoja s vyžadovaním bezpečnostných predpisov „na vysokej úrovni“ v reformných krajinách, Rakúsko trvá na prísnejšej formulácii. „V zásade zostaneme neústupní,“ zdôraznil nový veľvyslanec Rakúska pri EÚ Gregor Woschnagg. Ak túto tému vyškrtnú z programu, podľa Wirtschaftsblattu sa rozhovory predĺžia až po najbližšie stretnutie veľvyslancov 4. novembra. Dôsledkom „blokády“ by bolo aj spomalenie rokovaní o ostatných kapitolách. Len plynule
Za plynulé rozšírenie EÚ o krajiny strednej a východnej Európy sa dnes pri stretnutí v brandenburskom Genshagene vyslovil nemecký kancelár Gerhard Schröder a francúzsky premiér Lionel Jospin. Tento záver by mali európske národy vyvodiť z vojny na Balkáne, konštatovali zhodne obaja politici, ktorí sa stretli po trojmesačnej prestávke.

Počasie

Na východnom Slovensku predpokladáme ešte pretrvávanie nepriaznivých účinkov počasia. Zvýšená môže byť záťaž srdcovo-cievneho, dýchacieho, prípadne zažívacieho systému. Znížená je telesná a duševná výkonnosť a koncentrácia, častejšie sa môžu vyskytovať nervozita, podráždenosť, únava. Pozor na úrazy a nehody! Na ostatnom území očakávame ústup niektorých ťažkostí podmienených počasím, výraznejší u pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Pretrváva vyššia náchylnosť k depresii a pri ochoreniach krčnej chrbtice a k bolestiam hlavy. Intenzívnejšie sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatické bolesti.Zajtra predpokladáme od západu postupne ústup nepriaznivých vplyvov počasia. Na celom území však ešte môžu pretrvávať intenzívnejšie reumatické ťažkosti, sklon k depresii a k bolestiam hlavy. (zč)

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené. Hmlisto, na väčšine územia občasný dážď. Ojedinele búrky. Popoludní ustávanie zrážok a ubúdanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na horách vo výške 1500 m 12 stupňov. Slabý vietor.V utorok a stredu bude veľká, na juhu časom zmenšená oblačnosť. Miestami prehánky, najmä na severe územia. Najnižšia nočná teplota 12 až 8, najvyššia denná 20 a ž24, na severe okolo 18 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6,47 a zapadne o 18,37 hod.

Amsterdampolojasno19
Atényjasno30
Belehradbúrky28
Berlínprehánky21
Bratislavapolojasno24
Bruselprehánky21
Budapešťoblačno23
Bukurešťoblačno27
Frankfurtoblačno20
Helsinkidážď14
Istanbulslnečno28
Kodaňprehánky17
Kyjevprehánky23
Lisabonoblačno23
Londýnprehánky19
Madridprehánky23
Milánopolooblačno24
Moskvaoblačno16
Osloprehánky13
Parížoblačno19
Prahaoblačno20
Rímbúrky23
Sofiamalá oblačnosť28
Štokholmdážď14
Varšavaoblačno18
Viedeňpolojasno21
Záhreboblačno23
Ženevaoblačno20

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.