Hospodársky denník
USD41,208 Sk
EUR43,225 Sk
CHF26,99 Sk
CZK1,203 Sk
  Pondelok  27.Septembra 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Čo prináša digitálny podpis?

Verifikácia pomocou tlačidla na klávesnici je už realitou

S rozvojom sveta internetu a informačných technológií sa čoraz častejšie ukazujú ich výhody aj nevýhody. Možnosť rýchlej komunikácie a prístupu k veľkému množstvu informácií sa všeobecne pokladá za prednosť. Avšak tento svet má aj jednu veľmi rozporuplnú vlastnosť, ktorou je absencia akýchkoľvek záväzných pravidiel. Na internete môže ktokoľvek zverejniť ľubovoľné informácie a pri anonymite, ktorú táto sieť poskytuje sa môže vydávať za niekoho iného, než skutočne je. Potom je veľmi ťažké, niekedy priam nemožné takúto osobu vystopovať a dokázať jej akýkoľvek jej čin. Túto situáciu by však nemali riešiť legislatívne reštrikcie. Jednoduchším a elegantnejším riešením je technológia umožňujúca overovanie si skutočnosti, že prijaté informácie pochádzajú naozaj od toho, kto sa za ich autora vydáva. Ide o technológiu analógie vlastnoručného podpisu.

Vlastnoručný podpis jednoduchým spôsobom vyjadruje a súčasne potvrdzuje identitu autora. V dnešnom pretechnizovanom svete ho však môže v istých situáciách nahradiť podpis digitálny. Technológie umožňujúce podpísať sa aj iným spôsobom ako perom na papier sú už nejaký čas k dispozícii. K ich uvedeniu do praxe stačí už len legislatívna podpora.

Digitálny alebo elektronický?

Na začiatku si treba vyjasniť jeden rozpor v terminológii. Zatiaľ čo v Spojených štátoch sa striktne hovorí o digitálnom podpise na starom kontinente o elektronickom. Aký je v tom teda rozdiel? Európski zákonodarci zrejme vychádzali z americkej právnej normy. Tá sa pri samej definícii digitálneho podpisu odvoláva na určitú technológiu jeho realizácie (asymetrické šifrovanie). Zrejme sa chceli vyhnúť nadviazanosti samotného podpisu na jednu technológiu a premenovali digitálny podpis na podpis elektronický. Digitálny podpis však môže byť reprezentovaný rôznymi formami - elektronicky, magneticky, opticky, mechanicky... Elektronický podpis, ako to vyplýva z jeho názvu, len elektronicky. Takže digitálny podpis bežiaci po internete (formou elektrického prúdu) je elektronickým podpisom, ale ten istý digitálny podpis uložený napríklad na diskete (v magnetickej podobe) už nie je elektronickým. Toto nepochopenie terminológie sa rozšírilo po celej Európe a vyskytuje sa aj u nás.

Čo je digitálny podpis

Digitálny podpis by mal byť analógiou vlastnoručného podpisu. Vzhľadom na to, že oba sú navonok prezentované rôznymi spôsobmi, budú mať aj niektoré rôzne vlastnosti. Pod pojmom digitálny podpis si treba predstaviť istý proces, ktorý zaručí prijímateľovi, že prijaté správy alebo informácie majú identifikovateľného autora a sú autentické. Nemôže sa teda stať, že niekto sa bude vydávať za inú osobu a podpíše sa cudzím menom. Celá technológia bola navrhnutá tak, aby okrem jednoznačnej identifikácie autora mal príjemca istotu, že sa v správe počas jej cesty nerobili žiadne úpravy. Má teda istotu o integrite správy. Táto vlastnosť nezaručuje nemožnosť správu nežiaduco meniť alebo ju čítať (nenahrádza šifrovanie). Avšak pri prijatí je jednoznačne jasné či správu niekto menil alebo nie. Ďalšou vlastnosťou je nepopierateľnosť autorstva príslušnej správy.

Možnosti využitia

Digitálny podpis možno využívať rôznymi spôsobmi. Ak potrebujeme poslať (alebo zverejniť) niečo v digitálnej podobe (cez internet, na diskete...) môžeme sa podpísať. Príjemca bude mať vždy istotu, že dokument pochádza od nás a nikto iný s ním nemanipuloval. Takisto sa môžu podpisovať www stránky a čitateľ bude mať istotu od koho pochádzajú. Príkladov z praxe sa nájde viac. Či už ide o posielanie faktúr a iných dokumentov medzi podnikmi, komunikáciu s bankou alebo podanie daňového priznania v digitálnej podobe bez potreby vypĺňať akékoľvek papierové formuláre.

Legislatíva

Digitálny podpis musí byť legislatívne ošetrený. Zákon má definovať všetky jeho náležitosti, aby spĺňal prisudzované vlastnosti. Kritickým miestom je najmä vystavenie „digitálneho podpisového vzoru“ používateľovi. Riešenie spočíva v certifikácii, doklade, ktorý jednoznačne spája fyzickú osobu s podpisovým vzorom. To zabezpečujú zákonom stanovené, dôveryhodné subjekty tzv. certifikačné autority.

Situácia u nás

Zákon o elektronickom podpise má u nás vstúpiť do platnosti od 1. januára budúceho roka. Návrh zákona z dielne ministerstva hospodárstva však pre zásadné pripomienky ministerstva vnútra, Úradu vlády a úradu pre aproximáciu práva bude treba prispôsobiť európskej legislatíve. Realizáciu zákona má na starosti ministerstvo vnútra. Na realizáciu tejto legislatívnej normy však potrebuje približne 170 mil. korún, ktoré nemá. Napĺňajú sa tak obavy, že zákon nebude môcť nadobudnúť účinnosť v pôvodnom termíne.

Juraj Zvalo

Počasie

Na východnom Slovensku predpokladáme ešte pretrvávanie nepriaznivých účinkov počasia. Zvýšená môže byť záťaž srdcovo-cievneho, dýchacieho, prípadne zažívacieho systému. Znížená je telesná a duševná výkonnosť a koncentrácia, častejšie sa môžu vyskytovať nervozita, podráždenosť, únava. Pozor na úrazy a nehody! Na ostatnom území očakávame ústup niektorých ťažkostí podmienených počasím, výraznejší u pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Pretrváva vyššia náchylnosť k depresii a pri ochoreniach krčnej chrbtice a k bolestiam hlavy. Intenzívnejšie sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatické bolesti.Zajtra predpokladáme od západu postupne ústup nepriaznivých vplyvov počasia. Na celom území však ešte môžu pretrvávať intenzívnejšie reumatické ťažkosti, sklon k depresii a k bolestiam hlavy. (zč)

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené. Hmlisto, na väčšine územia občasný dážď. Ojedinele búrky. Popoludní ustávanie zrážok a ubúdanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na horách vo výške 1500 m 12 stupňov. Slabý vietor.V utorok a stredu bude veľká, na juhu časom zmenšená oblačnosť. Miestami prehánky, najmä na severe územia. Najnižšia nočná teplota 12 až 8, najvyššia denná 20 a ž24, na severe okolo 18 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6,47 a zapadne o 18,37 hod.

Amsterdampolojasno19
Atényjasno30
Belehradbúrky28
Berlínprehánky21
Bratislavapolojasno24
Bruselprehánky21
Budapešťoblačno23
Bukurešťoblačno27
Frankfurtoblačno20
Helsinkidážď14
Istanbulslnečno28
Kodaňprehánky17
Kyjevprehánky23
Lisabonoblačno23
Londýnprehánky19
Madridprehánky23
Milánopolooblačno24
Moskvaoblačno16
Osloprehánky13
Parížoblačno19
Prahaoblačno20
Rímbúrky23
Sofiamalá oblačnosť28
Štokholmdážď14
Varšavaoblačno18
Viedeňpolojasno21
Záhreboblačno23
Ženevaoblačno20

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.