Hospodársky denník
USD41,208 Sk
EUR43,225 Sk
CHF26,99 Sk
CZK1,203 Sk
  Pondelok  27.Septembra 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Smery mobilnej komunikácie

Je internet v prenosnom telefóne reálny, alebo si musíme počkať na mobilné siete novej generácie?

V poslednom čase sa pre nás stáva samozrejmosťou byť zastihnuteľný kdekoľvek a kedykoľvek. Veď už skoro tretina Slovákov vlastní mobilný telefón. V ostatných krajinách je počet používateľov mobilných komunikačných prostriedkov ešte väčší. U nás to začalo asi pred desiatimi rokmi výstavbou vtedy už zastaranej analógovej siete NMT. O niekoľko rokov neskôr, s oneskorením oproti zvyšku Európy, sa začala prevádzka digitálnej siete GSM. Tá so sebou priniesla okrem prenosu hlasu aj niekoľko nových funkcií. Nie všetky boli síce zo začiatku prístupné, ale postupom času ich operátori zaviedli. Začali sme používať SMS správy, vedeli sme od koho nám práve prichádza hovor. Je vhodné dodať, že štandard GSM disponuje oveľa väčším množstvom doplnkových funkcií, ktoré naši operátori zatiaľ neponúkli na trhu.

Aj keď GSM už od začiatku disponovalo množstvom používateľských možností, záujem na trhu mobilnej komunikácie si vyžiadal vývoj a uvedenie nových produktov. Už od začiatku bolo možné zapojiť prenosný počítač na mobilný telefón a získať tak prístup na internet alebo na interné LAN siete. Takto sa človek stal maximálne mobilný a nebol odkázaný na pevné spojenie. Vývojári však prišli s nápadom, ako odbúrať potrebu počítača pri používaní internetu. Vytvorili WAP (Wireless Application Protocol) protokol, ktorý umožní surfovanie priamo z mobilného telefónu. Je však potrebné zdôrazniť, že možnosti tohto prijímania informácií sú veľmi odlišné od predstavy zaužívanej zo stolových počítačov. To je dané technickými možnosťami a obmedzeniami mobilných telefónov. Jednak je to obmedzený výpočtový výkon procesorov telefónov a jednak veľkosť displeja. Preto nie sú schopné spracovať tradičný webovský HTML jazyk. Grafické schopnosti WAP prehliadačov sú viac ako mizerné. Zatiaľ treba zabudnúť na farbu, animácie alebo zvuky.

Na tvorbu WAP stránok bol vytvorený jazyk WML. Ak má byť webovská stránka čitateľná pre bežné počítače aj mobilné telefóny, musí byť vytvorená v HTML aj WML formáte, teda v dvoch rôznych súboroch. Tu nastáva problém. Existuje síce riešenie, ako generovať z jedného súboru HTML aj WML formát (pomocou XML formátu), ale ostáva otázka, čo urobiť s už existujúcimi HTML stránkami, ktoré sa na internete nachádzajú. Do WML ich už asi nikto nepreloží...

Aby sme dostali obsah WML stránky na mobilný telefón, potrebujeme aj niekoľko hardvérových úprav. Koncový používateľ potrebuje telefón vybavený WAP prehliadačom. Na trhu je už niekoľko telefónov, ktoré disponujú touto vymoženosťou. Prenos WML stránky z internetu si vyžaduje ešte jeden dôležitý prvok. Je ním tzv. WAP brána. Tá ma za úlohu preložiť WML do podoby zrozumiteľnej WAP protokolu. Prekonvertované dáta potom putujú konvenčným spôsobom cez GSM sieť. Na WAP stránky sa dá, samozrejme, dostať aj cez internet. Je k tomu potrebný simulátor takého istého prehliadača, ako je v telefóne (napr. www.phone.com, www.wapko.sk). Na Slovensku už existuje niekoľko WAP brán, cez ktoré sa dá dostať do internetu (SWH, Nextra, Eurotel).

V poslednom čase sa objavujú aj negatívne postoje k tejto technológii, vyplývajúce hlavne z jej omnoho menších možností oproti bežnému prístupu k internetu cez PC. Zatiaľ sa objavilo len málo služieb podporujúcich túto komunikáciu. Náklady na prevádzku tiež nie sú zanedbateľné. Avšak všetko nové býva drahé. Postupom času a s príchodom mobilných sietí novej generácie sa WAP určite zdokonalí.

Rozvoju sa neubránili ani mobilné siete. Systém GSM bol navrhovaný hlavne na prenos reči. Pri transfere dát však dosahuje maximálnu prenosovú rýchlosť 14,4 kbit/s. A to je málo. Veď len cez konvenčnú telefónnu sieť ide preniesť viac ako štvornásobok dát za sekundu. GSM používa pri transfere vždy jeden kanál a približne polovica kapacity siete je nevyužitá. Nová technológia GPRS (General Packet Radio Service) vyžíva práve túto vlastnosť. Dáta rozdeľuje do balíkov (paketov) a pri prenose využíva aj kanály, ktoré momentálne nie sú obsadené. Tak sa môže naplno využiť kapacita siete a s tým aj vzrastie zdanlivá prenosová rýchlosť. Tak sa dostávame až k rýchlosti 171,2 kbit/s. Systém GPRS je koncipovaný tak, aby sa dali využiť komponenty doterajších GSM sietí. Investície potrebné na prerobenie siete sú však značné. Napríklad jeden z českých operátorov chce investovať do upgrade svojej siete 1 miliardu Kč. Aj telefóny musia odporovať túto technológiu.

Výhody systému GRPS sú jednoznačné. Maximálne sa využíva kapacita siete, s ktorou je spojená vyššia prenosová rýchlosť. Používateľ má lacnejší prístup do dátových sietí, kratší čas na zostavenie spojenia, skrátenie času prístupu a hlavne platí za objem prenesených dát a nie za čas pripojenia. GRPS je sieťou 2,5 generácie.

O bezdrôtových sieťach tretej generácie, UMTS, sa hovorí v spojení s cenami za licencie na ich prevádzku. Praktických realizácií je málo a komerčné využitie zatiaľ žiadne. Mali by preniesť až do 2 Mbit údajov za sekundu, čo umožní akýkoľvek prístup mobilného zariadenia do datových sietí a internetu.

Juraj Zvalo

Počasie

Na východnom Slovensku predpokladáme ešte pretrvávanie nepriaznivých účinkov počasia. Zvýšená môže byť záťaž srdcovo-cievneho, dýchacieho, prípadne zažívacieho systému. Znížená je telesná a duševná výkonnosť a koncentrácia, častejšie sa môžu vyskytovať nervozita, podráždenosť, únava. Pozor na úrazy a nehody! Na ostatnom území očakávame ústup niektorých ťažkostí podmienených počasím, výraznejší u pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Pretrváva vyššia náchylnosť k depresii a pri ochoreniach krčnej chrbtice a k bolestiam hlavy. Intenzívnejšie sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatické bolesti.Zajtra predpokladáme od západu postupne ústup nepriaznivých vplyvov počasia. Na celom území však ešte môžu pretrvávať intenzívnejšie reumatické ťažkosti, sklon k depresii a k bolestiam hlavy. (zč)

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené. Hmlisto, na väčšine územia občasný dážď. Ojedinele búrky. Popoludní ustávanie zrážok a ubúdanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na horách vo výške 1500 m 12 stupňov. Slabý vietor.V utorok a stredu bude veľká, na juhu časom zmenšená oblačnosť. Miestami prehánky, najmä na severe územia. Najnižšia nočná teplota 12 až 8, najvyššia denná 20 a ž24, na severe okolo 18 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6,47 a zapadne o 18,37 hod.

Amsterdampolojasno19
Atényjasno30
Belehradbúrky28
Berlínprehánky21
Bratislavapolojasno24
Bruselprehánky21
Budapešťoblačno23
Bukurešťoblačno27
Frankfurtoblačno20
Helsinkidážď14
Istanbulslnečno28
Kodaňprehánky17
Kyjevprehánky23
Lisabonoblačno23
Londýnprehánky19
Madridprehánky23
Milánopolooblačno24
Moskvaoblačno16
Osloprehánky13
Parížoblačno19
Prahaoblačno20
Rímbúrky23
Sofiamalá oblačnosť28
Štokholmdážď14
Varšavaoblačno18
Viedeňpolojasno21
Záhreboblačno23
Ženevaoblačno20

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.