Hospodársky denník
USD41,208 Sk
EUR43,225 Sk
CHF26,99 Sk
CZK1,203 Sk
  Pondelok  27.Septembra 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nekonečná kosovská otázka

Najpálčivejším politickým problémom zostáva situácia v Kosove a Metohiji. Hoci je provincia formálne súčasťou Srbska a Čiernej Hory, od ukončenia vojny ju dočasne spravuje OSN a Belehrad de facto nemá žiadny vplyv na vývoj v Kosove.

Hoci jedným z hlavných proklamovaných cieľov vojenského zásahu NATO bolo vytvorenie multietnickej spoločnosti a zabezpečenie dodržiavania základných ľudských práv, počas štyroch rokov dočasnej správy OSN (UNMIK) sa nepodarilo ani len priblížiť k splneniu týchto cieľov. Asi 200-tisíc Srbov a príslušníkov ďalších nealbánskych etník sa stále nemôžu vrátiť do svojich domovov. Tí, čo v Kosove zostali, doslova žijú v nepretržitom ohrození. Nie sú žiadnou výnimkou príklady, že príslušníci medzinárodný jednotiek musia permanentne strážiť srbské domy. Pokračuje aj psychologický nátlak, akým sú napríklad útoky na srbské kláštory a kultúrno-historické pamiatky. Okrem toho sa v Kosove naďalej formujú a pôsobia rôzne nelegálne polovojenské jednotky, ktoré predstavujú hrozbu pre stabilitu celého regiónu.

Dočasnej správe OSN sa teda nepodarilo vytvoriť základné bezpečnostné podmienky na slušný a civilizovaný život v provincii, čo vrhá tieň aj na niektoré dočasné úspechy. Tieto sa týkajú napríklad budovania kosovských inštitúcií, ako aj povojnovej obnovy, ktorá prebieha omnoho rýchlejšie ako v Bosne a Hercegovine. Vlaňajší hospodársky rast v provincii predstavoval 9 %. Ako úspešná sa ukazuje aj moderná daňová reforma či reforma bankového sektor, no Kosovo stále zostáva závislé od zahraničnej pomoci.

Na prvý pohľad sa zdá, že Belehrad môže mať z takejto situácie aspoň ekonomické výhody, keďže z rozpočtu nemusí financovať výdavky v chudobnej provincii. V skutočnosti mu však zostávajú výdavky súvisiace s prijatím obrovského počtu utečencov. Okrem toho tým, že Srbsko nemá žiaden dosah na formovanie ekonomickej politiky provincie, nemôže tam ani obhajovať vlastné ekonomické záujmy. Napríklad v tomto roku by sa mala ukončiť prvá vlna privatizácie podnikov. Hoci väčšina z nich bola vystavaná ešte z rozpočtu Titovej Juhoslávie, všetky príjmy z predaja zostávajú v Kosove. Iróniou je, že za staré dlhy kosovskej ekonomiky naďalej zodpovedá Belehrad.

Politicky najcitlivejšou otázkou zostáva definitívne vyriešenie politického statusu provincie. Albánski politickí predstavitelia čoraz agresívnejšie bojujú za uznanie nezávislosti Kosova a Metohije. Ich snahy pritom nezostávajú celkom bez ohlasu, v americkom Kongrese už kolujú legislatívne návrhy, ktoré vychádzajú v ústrety ich požiadavkám. Oficiálne stanovisko medzinárodného spoločenstva je však jasné a vychádza z rezolúcie BR OSN č. 1204: provincia má právo len na širokú autonómiu v rámci Srbska a Čiernej Hory.

Počasie

Na východnom Slovensku predpokladáme ešte pretrvávanie nepriaznivých účinkov počasia. Zvýšená môže byť záťaž srdcovo-cievneho, dýchacieho, prípadne zažívacieho systému. Znížená je telesná a duševná výkonnosť a koncentrácia, častejšie sa môžu vyskytovať nervozita, podráždenosť, únava. Pozor na úrazy a nehody! Na ostatnom území očakávame ústup niektorých ťažkostí podmienených počasím, výraznejší u pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Pretrváva vyššia náchylnosť k depresii a pri ochoreniach krčnej chrbtice a k bolestiam hlavy. Intenzívnejšie sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatické bolesti.Zajtra predpokladáme od západu postupne ústup nepriaznivých vplyvov počasia. Na celom území však ešte môžu pretrvávať intenzívnejšie reumatické ťažkosti, sklon k depresii a k bolestiam hlavy. (zč)

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené. Hmlisto, na väčšine územia občasný dážď. Ojedinele búrky. Popoludní ustávanie zrážok a ubúdanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na horách vo výške 1500 m 12 stupňov. Slabý vietor.V utorok a stredu bude veľká, na juhu časom zmenšená oblačnosť. Miestami prehánky, najmä na severe územia. Najnižšia nočná teplota 12 až 8, najvyššia denná 20 a ž24, na severe okolo 18 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6,47 a zapadne o 18,37 hod.

Amsterdampolojasno19
Atényjasno30
Belehradbúrky28
Berlínprehánky21
Bratislavapolojasno24
Bruselprehánky21
Budapešťoblačno23
Bukurešťoblačno27
Frankfurtoblačno20
Helsinkidážď14
Istanbulslnečno28
Kodaňprehánky17
Kyjevprehánky23
Lisabonoblačno23
Londýnprehánky19
Madridprehánky23
Milánopolooblačno24
Moskvaoblačno16
Osloprehánky13
Parížoblačno19
Prahaoblačno20
Rímbúrky23
Sofiamalá oblačnosť28
Štokholmdážď14
Varšavaoblačno18
Viedeňpolojasno21
Záhreboblačno23
Ženevaoblačno20

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.