Hospodársky denník
USD41,208 Sk
EUR43,225 Sk
CHF26,99 Sk
CZK1,203 Sk
  Pondelok  27.Septembra 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Protest či nábor?


Keď odborári politizujú
Hoci predstavitelia odborov ešte niekoľko dní pred uskutočnením sobotňajšej celoslovenskej protestnej akcie upozorňovali, že míting nebude mať politický charakter, transparenty v rukách účastníkov hovorili o inom. „Ľupták do parlamentu“, „Preč s vládou, ktorá nedáva prácu robotníkom ZRS“ alebo „Nechceli ste Slováci Mečiara - máte tu Bugára“ a tiež účasť J. Ľuptáka sú toho jasným dôkazom. A tak napriek upozorňovaniu typu „nenecháme sa vyprovokovať k žiadnym politickým šarvátkam, budeme dodržiavať nadstraníckosť“, niektoré politické subjekty evidentne situáciu zneužili vo svoj prospech. A tak nielen slová viceprezidenta KOZ E. Machynu, ktorý protestnú akciu označil jednoznačne ako odborársku, ale aj samy požiadavky odborárov ustúpili do pozadia. Okrem iného „saktorovci“ žiadajú zabezpečiť rast miezd, riešenie nezamestnanosti a znížiť dane. Míting mal rôzne podoby, len nie tú, pre ktorú ho zvolali, vyznel skôr ako nábor nových členov. Svedčia o tom aj letáky, ktoré sa tu rozdávali - „Ak budeš členom, odbory ti môžu pomôcť“. Na druhej strane sa oživil výrok V. Mečiara, ktorý na september avizoval prvé nepokoje proti súčasnej vláde. Zaujímavým vstupom bol charakteristický prejav prezidenta KOZ I. Saktora, ktorý si zrejme pod vplyvom miesta konania akcie (Námestie SNP v Bratislave), zaspomínal na zašlé časy - „revolúcia spred desiatich rokov priniesla len návrat chudoby na Slovensko“ alebo „za týchto desať rokov sa rozobral náš spoločný majetok“. Viac pozorností zo strany médií - ako sami odborárski predáci - si vyslúžila jediná predstaviteľka vlády, ministerka financií B. Schmögnerová (hoci účasť by sa skôr očakávala od ministra práce P. Magvašiho). Na akcii sa vraj zúčastnila preto, aby odborárom položila otázku, prečo neprotestovali už pred dvoma rokmi, keď sa ešte čo-to dalo zachrániť. Jej odvaha bola ocenená spŕškou vulgarizmov od občanov a tiež zákazom od odborárskych lídrov vystúpiť na tribúne. Protestná akcia sa skončila tak, ako sa začala (so 45-minútovým meškaním) - teda fraškou. I. Saktor uložil vláde, aby zasadla s odborármi do 14 dní za rokovací stôl a naplnila ich požiadavky. Aj napriek tomu, že deň predtým s vládou rokovali a dohodli sa na istých ústupkoch. Ako povedal: „Ak vláda nie je hluchá, má šancu prežiť, inak jej vyslovíme nedôveru odborárskym bojom až do konca.“ Ingrid Stránska
Katarína Šelestiaková

Počasie

Na východnom Slovensku predpokladáme ešte pretrvávanie nepriaznivých účinkov počasia. Zvýšená môže byť záťaž srdcovo-cievneho, dýchacieho, prípadne zažívacieho systému. Znížená je telesná a duševná výkonnosť a koncentrácia, častejšie sa môžu vyskytovať nervozita, podráždenosť, únava. Pozor na úrazy a nehody! Na ostatnom území očakávame ústup niektorých ťažkostí podmienených počasím, výraznejší u pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Pretrváva vyššia náchylnosť k depresii a pri ochoreniach krčnej chrbtice a k bolestiam hlavy. Intenzívnejšie sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatické bolesti.Zajtra predpokladáme od západu postupne ústup nepriaznivých vplyvov počasia. Na celom území však ešte môžu pretrvávať intenzívnejšie reumatické ťažkosti, sklon k depresii a k bolestiam hlavy. (zč)

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené. Hmlisto, na väčšine územia občasný dážď. Ojedinele búrky. Popoludní ustávanie zrážok a ubúdanie oblačnosti. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na horách vo výške 1500 m 12 stupňov. Slabý vietor.V utorok a stredu bude veľká, na juhu časom zmenšená oblačnosť. Miestami prehánky, najmä na severe územia. Najnižšia nočná teplota 12 až 8, najvyššia denná 20 a ž24, na severe okolo 18 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6,47 a zapadne o 18,37 hod.

Amsterdampolojasno19
Atényjasno30
Belehradbúrky28
Berlínprehánky21
Bratislavapolojasno24
Bruselprehánky21
Budapešťoblačno23
Bukurešťoblačno27
Frankfurtoblačno20
Helsinkidážď14
Istanbulslnečno28
Kodaňprehánky17
Kyjevprehánky23
Lisabonoblačno23
Londýnprehánky19
Madridprehánky23
Milánopolooblačno24
Moskvaoblačno16
Osloprehánky13
Parížoblačno19
Prahaoblačno20
Rímbúrky23
Sofiamalá oblačnosť28
Štokholmdážď14
Varšavaoblačno18
Viedeňpolojasno21
Záhreboblačno23
Ženevaoblačno20

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.