Hospodársky denník
USD41,283 Sk
EUR43,159 Sk
CHF26,944 Sk
CZK1,203 Sk
  Utorok  28.Septembra 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Lekár alebo ekonóm?


komentuje Vlasta Luptáková

Jedným zo sprievodných znakov súčasného kritického stavu v rezorte zdravotníctva, je aj zníženie úrovne riadenia zdravotníckych zariadení. Objavili sa hlasy, aby riaditeľom týchto organizácií boli ekonómi a nie lekári. Vo vyspelom svete je bežné, že manažérmi zdravotníckych subjektov sú ľudia, ktorí majú manažérske vzdelanie, často sú to ekonómi, ale aj právnici.

Ako je to u nás? Transformácia v tejto sfére si vyžiadala kvalitatívne inú úroveň riadenia zdravotníckeho zariadenia. Nové podmienky - konkurenčné prostredie, obmedzený objem finančných prostriedkov si vynútili zvýšené nároky na rozhodovacie schopnosti riaditeľov. Aj keď sú rozdiely v zdravotníckych systémoch vo svete, manažéri majú jedno spoločné - za nedostatku financií sa snažia o zabezpečenie vysokej úrovne zdravotnej starostlivosti. Zahraniční experti, ktorí prednášali v Škole zdravotníckych manažérov v rámci projektu TEMPUS, zdôrazňovali, že môžu na to využiť rovnaké nástroje: strategické plánovanie, optimalizáciu počtu zamestnancov, sledovanie nákladov, rozpočet, limity, skrátenie dĺžky hospitalizácie pacientov, zníženie počtu nemocničných nákaz. Jeden z odborníkov Jan C. A. Stiphout z Holandska netajil, že ak si slovenskí riaditelia vyberajú užitočné prvky zo západných modelov, musia aj myslieť západným spôsobom, čo sa mu zdá, že je pre nich ťažké. Kto teda môže zvládnuť náročné požiadavky, kladené na manažérov slovenských nemocníc? Má to byť človek s medicínskou odbornosťou alebo ekonóm? O tejto otázke sa už dlhšie vedú diskusie. MUDr. Peter Finďo, riaditeľ neštátneho medicínskeho centra NOVAMED v Banskej Bystrici, ešte pred niekoľkými rokmi zastával názor, že to môže byť aj ekonóm. Po skúsenostiach na poste riaditeľa toto tvrdenie korigoval. Tvrdí, že keď lekár získa ekonomické vedomosti, aj know-how z oblasti manažmentu, je v súčasnosti v slovenskom zdravotníctve vhodnejším manažérom, lebo vidí do pozadia medicínskych problémov. Obhajcovia lekára vo funkcii manažéra dodávajú, že naše zdravotníctvo nefunguje ako vo vyspelých krajinách. Transformuje sa ešte jeho medicínska tvár.

Zástancovia druhého tábora presadzujú, aby riaditeľ takéhoto zariadenia mal manažérske vzdelanie už aj preto, že je dôležitá ekonomizácia činnosti a tiež, že na našich vysokých školách sa pripravujú odborníci pre manažment v zdravotníctve.

Môžu sa riaditelia v tomto rezorte zameriavať na tvorbu cieľov a koncepčnú prácu? Veľmi zložito, lebo sa venujú operatíve. Zachraňujú situáciu na deň, týždeň, mesiac. K nedostatočnej riadiacej činnosti určite prispeli aj veľké a časté výmeny na týchto postoch (v Rooseveltovej nemocnici bola od začiatku transformácie siedma zmena riaditeľa). Po výberovom konaní, za súčasného vedenia rezortu ministrom Tiborom Šagátom, zo 103 riaditeľov (54 uplynulo štvorročné obdobie) zostali vo funkciách len 18. Zdá sa, že je čas prehodnotiť kritériá pri výbere riaditeľov nemocníc. Nemalo by byť rozhodujúce, či je na poste už 4 roky, ale ako sa zaslúžil o ekonomizáciu chodu zdravotníckeho zariadenia.

Vlasta Luptáková

Amsterdamoblačno18
Aténypolojasno28
Belehradpolooblačno24
Berlíndážď17
Bratislavapolooblačno22
Bruselprehánky20
Budapešťoblačno23
Bukurešťoblačno25
Frankfurtprehánky21
Helsinkidážď13
Istanbulpolojasno27
Kodaňprehánky18
Kyjevslnečno22
Lisabonpolojasno26
Londýnpolooblačno21
Madridpolojasno29
Milánopolooblačno24
Moskvapolooblačno15
Osloprehánky12
Parížoblačno21
Prahaoblačno20
Rímoblačno24
Sofiaoblačno25
Štokholmprehánky15
Varšavaoblačno18
Viedeňpolojasno22
Záhrebpolooblačno24
Ženevaoblačno22

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.