Hospodársky denník
USD41,368 Sk
EUR43,298 Sk
CHF27,002 Sk
CZK1,215 Sk
  Streda  29.Septembra 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Daňová demagógia ministerstva financií


Za zníženie dane z príjmu zaplatíme 5,5 mld. Sk
Nový zákon o daniach z príjmov má byť od 1. januára 2000 hlavným tromfom vlády pri ohlasovanom znížení daňového zaťaženia. Na prvý pohľad tak skutočne pôsobí. Obsahuje nižšie sadzby dane, zvyšuje nezdaniteľné sumy, valorizuje daňové pásma. Ministerka financií B. Schmögnerová pri jeho prezentácii hneď pripomenula, že napríklad v oblasti fyzických osôb stratí štátny rozpočet zavedením zákona 3,5 mld. Sk. Inými slovami... „táto suma vraj zostane vo vreckách občanov“. To by bolo radostné, ale nie je to pravda. Na dani z príjmu síce ušetria fyzické osoby 3,5 mld. Sk, ale oveľa viac peňazí im odčerpá zavedenie nových druhov daní, plánovaných takisto od roku 2000. V konečnom dôsledku sa teda od nového roku daňová záťaž na obyvateľov zvýši. Počítajme spolu. Od januára 2000 má platiť nový zákon o dani z dopravných prostriedkov i novela zákona o cestnej dani. Doterajšia právna úprava zákona o cestnej dani prináša každoročne štátnemu rozpočtu 1,7 mld. Sk, konštatuje MF SR v dôvodovej správe. Pritom v súčasnosti ju platia iba podnikateľské subjekty, teda platí sa za automobily využívané na podnikanie. A to je iba šestina z celkového počtu evidovaných automobilov v SR. Keďže novela počíta so zavedením tejto dane u všetkých majiteľov motorových vozidiel, doplňme sumu 1,7 mld. Sk do šiestich šestín a zistíme, že štátny rozpočet odčerpá v budúcom roku len na cestnej dani z dopravných prostriedkov z vrecák obyvateľov SR ďalších 8,5 mld. Sk. Novými platiteľmi budú fyzické osoby - nepodnikatelia. Teda v prevažnej časti tí ľudia, ktorým ministerka avizovala ušetrenie 3,5 mld. Sk na dani z príjmu. Z toho vychádza pre bežných ľudí strata 5 mld. Sk, ktorá je na druhej strane plusom pre štátny rozpočet. Okrem toho sa od januára 2000 zavedie daň z dopravných prostriedkov. Tá podľa údajov MF SR počíta s príjmom do štátneho rozpočtu 2,7 mld. Sk a celková bilancia pre občanov sa tak zvyšuje na mínus 7,7 mld. Sk. Na tieto súvislosti akoby ministerka financií pri prezentácií „výhod“ novely zákona o dani z príjmov zabudla. Alebo chcela zabudnúť? Ospravedlnením pre ľudí nemôžu byť v tomto prípade argumenty typu – ide o podobné nové druhy daní, aké sú bežné v krajinách Európskej únie a ich zavedením sa približujeme k legislatíve EÚ. Buďme trochu demagogickí aj my: čo keby sme sa priblížili k týmto krajinám najskôr mzdami a až potom daňami? Oklamaní živnostníci?
Nový zákon o dani z príjmu prehovorí aj do proklamovanej pomoci malým podnikateľom, čiže živnostníkom. Pre nich sa majú od budúceho roka zaviesť licencie. Počúvame reči o spolupráci medzi predkladateľom poslaneckého návrhu tohto zákona, predsedom ÚŽPR P. Prokopovičom a MF SR. No pripravovaný zákon o dani z príjmu navrhuje pre živnostníkov paušálnu daň odstupňovanú podľa výšky príjmov od 200-tisíc Sk do 1,5 mil. Sk v rozpätí od 2,5 do 3,5 %, kým P. Prokopovič uvažuje navrhnúť sadzby od 1,5 do 2,5 %. Aj napriek tomuto rozporu treba objektívne priznať, že už zavedenie licencií, hoci aj so sadzbami navrhovanými ministerstvom, bude pre živnostníkov istou úľavou. Okrem toho však poslanecký návrh obsahuje formálne nelogickosti. Napríklad: odsek 2 § 4 na ods. 3 v § 4. No ten jednoducho v spomínanom návrhu neexistuje. Podobne neexistuje ani Fond zamestnanosti... Čo stojí chaos?
Bežná prevádzka parlamentu, ak zasadajú poslanci, stojí nás všetkých na daniach vyše 150-tisíc Sk. Tento rok vláda navrhla a parlament schvaľoval zákon o dani z príjmov. Dôvodom bola tzv. milionárska daň. Parlament schválil novelu zákona o dani z príjmov, zákon č. 64/1999 Z. z., v ktorom sa zvýšila sadzba dane odstupňovane o 5 až 30 % v prípade, ak základ dane znížený o nezdaniteľnú časť presiahne sumu 1,08 mil. Sk. Táto novela platí do 31. 12. 1999. Od januára 2000 mala platiť ďalšia novela tejto novely, ktorá novým spôsobom zdaňuje pásma od 60-tisíc Sk (9000 plus 20 %) do 3,24 mil. Sk (1,31 mil. Sk plus 46 %). Ale tento predpis a jeho tvorcovia majú smolu. Pretože sami sebe nedali šancu na to, aby sa ich „produkt“ zohrial v praxi. Už totiž pripravujú – od 1. januára 2000 – nový spomínaný zákon o dani z príjmov. A ten uvažuje v pásmach od 90-tisíc Sk (13 500 Sk plus 20 % zo základu dane) po 1,08 mil. Sk a viac (362 400 Sk plus 45 %). Z uvedeného je teda zrejmá chvályhodná snaha koalície valorizovať daňové pásma ich prechodom zo 60- na 90-tisíc korún. Ale bolo potrebné chaoticky prijímať nový zákon v priebehu tohto roka, keď sa opäť mení bez toho, aby vstúpila do praxe? Len preto, aby koalícia vykázala nejakú legislatívnu činnosť v začiatkoch svojho pôsobenia? Tu sa jasne ukazuje aj potreba takej postupnosti, ako je: v prvej fáze treba schváliť zásady, teda napríklad priemyselnú politiku SR alebo stratégiu ekonomického rozvoja a od nej potom odvíjať jednotlivé kroky. Tento príklad len potvrdzuje, čo je všeobecne známe. Koalícia rýchlo prijímala zákony, no stratégie až v lete tohto roka. Koľko 150-tisícových hodín prevádzky parlamentu tak premrhala v sebaklame, že pracuje? Peter Višváder

Amsterdamprehánky16
Aténymalá oblačnosť31
Belehradpolooblačno25
Berlíndážď16
Bratislavapolooblačno20
Bruseldážď17
Budapešťpolojasno21
Bukurešťoblačno30
Frankfurtprehánky19
Helsinkiprehánky14
Istanbulslnečno30
Kodaňprehánky16
Kyjevprehánky25
Lisabonpolooblačno26
Londýnprehánky17
Madridmalá oblačnosť27
Milánoslnečno26
Moskvaoblačno15
Oslooblačno12
Paríždážď17
Prahaprehánky18
Rímslnečno24
Sofiaprehánky26
Štokholmoblačno15
Varšavapolooblačno18
Viedeňpolojasno21
Záhrebslnečno24
Ženevaoblačno24

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.