Hospodársky denník
USD41,297 Sk
EUR43,987 Sk
CHF27,486 Sk
CZK1,199 Sk
  Piatok  3.Septembra 1999
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Čo je nezaopatrenosť


Jedným zo základných atribútov na poskytovanie prídavkov na deti je nezaopatrenosť dieťaťa. Prídavky patria iba na dieťa, ktoré je nezaopatrené. Z hľadiska vzniku nároku na prídavky na deti je veľmi dôležité vymedzenie pojmu nezaopatrenosť dieťaťa. Podľa § 4 zákona, za nezaopatrené dieťa sa považuje dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie však do dovŕšenia 28 rokov, ak

- sa sústavne pripravuje na budúce povolanie štúdiom alebo

- sa nemôže sústavne pripravovať na budúce povolanie alebo - nemôže byť zamestnané pre chorobu alebo úraz alebo

- pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo byť zamestnané.

Za nezaopatrené dieťa sa považuje aj dieťa, ktoré po skončení povinnej školskej dochádzky je vedené v evidencii nezamestnaných hľadajúcich zamestnanie na príslušnom okresnom úrade práce a od skončenia povinnej školskej dochádzky mu nevznikol nárok na podporu v nezamestnanosti, najdlhšie do 18 rokov jeho veku.

Nezaopatrenosť dieťaťa je teda ohraničená skončením povinnej školskej dochádzky, ďalej dovŕšením 28. roku veku a v niektorých prípadoch aj dovŕšením 18. roku veku. Výnimky

Za nezaopatrené dieťa sa nepovažuje dieťa, ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok a ani dieťa, ktoré sa síce sústavne pripravuje na budúce povolanie štúdiom, ale už skončilo jedno vysokoškolské štúdium a bol mu priznaný akademický titul. Za akademický titul sa nepovažuje titul bakalár (v skratke Bc). To teda znamená, že ak dieťa po priznaní tohto titulu študuje na vysokej škole, považuje sa aj naďalej za nezaopatrené dieťa, a to do dosiahnutia akademického titulu, avšak najdlhšie do 28 rokov veku.

Príklad:
a) Syn zamestnanca študoval na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave. V júni 1999 úspešne absolvoval prijímacie pohovory na Právnickej fakulte UK v Bratislave, kde bol aj prijatý. Z tohto dôvodu po dvoch rokoch skončil štúdium na pedagogickej fakulte a v septembri 1999 má zápis na právnickú fakultu. Vzhľadom na to, že predchádzajúce štúdium na pedagogickej fakulte neskončil získaním akademického titulu, možno ho považovať za nezaopatrené dieťa aj počas štúdia na právnickej fakulte, avšak najdlhšie do dovŕšenia 28 rokov.

b) Dcéra zamestnankyne 30. júna 1999 skončila bakalárske štúdium a bol jej priznaný titul bakalár (Bc). Od septembra 1999 pokračuje v štúdiu na vysokej škole s cieľom získať vysokoškolské vzdelanie s titulom Mgr. V danom prípade sa dcéra zamestnankyne považuje za nezaopatrené dieťa.

SÚSTAVNÁ PRÍPRAVA DIEŤAŤA NA BUDÚCE POVOLANIE

Nezaopatrenosť dieťaťa je okrem iného charakterizovaná predovšetkým sústavnou prípravou na budúce povolanie, pričom pod pojmom sústavná príprava na budúce povolanie treba rozumieť štúdium na stredných a vysokých školách, a to podľa zákona č. 29/1984 Zb. o sústave základných a stredných škôl (školský zákon) v znení neskorších predpisov a zákona č. 172/1990 Zb. o vysokých školách v znení neskorších predpisov. Za sústavnú prípravu na budúce povolanie sa považuje štúdium na stredných školách a vysokých školách s výnimkou kombinovaného štúdia, štúdia popri zamestnaní a štúdia po obdobie výkonu vojenskej základnej (náhradnej) služby alebo ďalšej služby, alebo za trvania služobného pomeru príslušníkov ozbrojených síl. Pod pojmom štúdium na stredných a vysokých školách pritom treba rozumieť štúdium na týchto školách bez ohľadu, či ide o štúdium na štátnych, súkromných alebo cirkevných školách. Za sústavnú prípravu na budúce povolanie sa považuje aj obdobie od skončenia výučby v jednom školskom roku do začiatku nasledujúceho školského roka, avšak je tu podmienka, že dieťa pokračuje v ďalšom štúdiu bez prerušenia. Prázdniny
Ako sústavná príprava na budúce povolanie sa posudzuje aj obdobie školských prázdnin bezprostredne nadväzujúcich na skončenie štúdia na strednej škole. Školskými prázdninami je obdobie dvoch mesiacov bezprostredne nadväzujúcich na skončenie štúdia - t. j. júl a august. Za sústavnú prípravu na budúce povolanie sa považuje aj obdobie od skončenia štúdia na strednej škole do zápisu na vysokú školu, avšak iba za podmienky, že zápis na vysokú školu je vykonaný najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole. Ďalej za sústavnú prípravu na budúce povolanie sa považuje aj obdobie po skončení posledného ročníka školy do vykonania štátnej skúšky, a to tak na stredných školách, ako aj na vysokých školách, avšak najdlhšie do konca školského roka, v ktorom malo byť štúdium skončené. Všetky uvedené obdobia, ktoré sa podľa § 5 ods. 3 zákona č. 193/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov považujú za sústavnú prípravu na budúce povolanie, strácajú tento charakter, ak dieťa pred ich uplynutím vstúpilo do zamestnania s výnimkou príležitostného zamestnania, alebo bolo zaradené do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie. Za sústavnú prípravu na budúce povolanie sa považuje po skončení povinnej školskej dochádzky aj iné štúdium alebo výučba, ak sú svojím rozsahom a úrovňou podľa rozhodnutia Ministerstva školstva Slovenskej republiky postavené na úroveň štúdia na stredných alebo vysokých školách.

Amsterdampolojasno19
Atényoblačno28
Belehradprehánky20
Berlínpolojasno18
Bratislavaprehánky18
Bruselpolojasno19
Budapešťprehánky18
Bukurešťdážď17
Frankfurtoblačno18
Helsinkipolojasno20
Istanbuloblačno27
Kodaňslnečno20
Kyjevslnečno19
Lisabonoblačno26
Londýnslnečno25
Madridpolojasno30
Milánoprehánky25
Moskvamalá oblačnosť18
Oslooblačno17
Parížpolojasno27
Prahapolooblačno20
Rímbúrka28
Sofiaprehánky17
Štokholmpolojasno20
Varšavapolojasno20
Viedeňprehánky18
Záhrebbúrka21
Ženevadážď17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.