Hospodársky denník
USD42,148 Sk
EUR42,361 Sk
CHF26,263 Sk
CZK1,179 Sk
  Utorok  25.Januára 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Osudy cien pri ceste do Európy


Čo nás čaká po ohlasovanom vstupe do EÚ
Obavy z toho, že v čase nášho vstupu do Európskej únie sa musia ceny na slovenskom trhu vyrovnať s tamojšou primeranou úrovňou, nie sú celkom opodstatnené. Tento proces nebude totiž výsledkom administratívneho rozhodnutia, ale postupných krokov. V roku 1991 sa naša koruna stala vnútorne zameniteľnou, teda mohli sme nakupovať devízy voľne. Výmenný kurz musel byť stanovený tak, aby cena devíz bola do istej miery prístupná, ale súčasne tak, aby nedošlo k ohrozeniu devízových rezerv. Prejavil sa rozpor medzi cenou devíz v trhovom kurze a paritou, t. j. kurzom, ktorý by vyrovnal kúpnu silu koruny so zahraničnými menami na ich domácich trhoch. Vo vyspelých ekonomikách robí tento rozdiel maximálne 5 percent, u nás dosahuje v priemere 350 percent. Je to daň za našu hospodársku zaostalosť a znamená to, že na zahraničných trhoch si za korunu premenenú na cudziu menu môžeme kúpiť v priemere o 60 percent tovaru menej ako domorodec, kým cudzinec si pri návšteve SR za rovnakú sumu prepočítanú na koruny kúpi 3,5-krát viac tovaru ako doma. Podľa názoru niektorých analytikov sa snahe priblížiť ceny tovaru na slovenskom trhu cenám tovaru na zahraničných trhoch prikladá prílišná dôležitosť. Upozorňujú, že podmienkou pripojenia k EÚ určite nie je dosiahnutie tamojšej primeranej cenovej hladiny, pretože nemožno porovnávať ceny tovaru v rôznych krajinách iba pohľadom na cenovky. Výšku cien ovplyvňuje výrobková inovácia a zvyšovanie kvality - tieto procesy sa často vydávajú za rast cien. Napríklad nový počítač nie je drahší iba preto, že je nový, ale najmä preto, že „vie“ viac ako jeho predchodca. Motorom zbližovania cien je medzinárodná konkurencia. Ceny slovenského tovaru prepočítané kurzom koruny nemôžu byť vyššie ako ceny zahraničných konkurentov, pokiaľ však nie je domáci tovar kvalitnejší. Približovanie cien preto nie je výsledkom rozhodnutia vlády, ale vychádza z činnosti podnikovej sféry, kde je zásadným momentom produktivita práce. V roku 1996, keď sa naposledy v rámci programu OECD ceny porovnávali, dosahovala cenová hladina u nás 37 percent priemernej cenovej úrovne krajín EÚ. Prepočty našich ekonómov hovoria, že pri prijatí SR do EÚ by cenová hladina u nás mala dosahovať približne dve tretiny priemeru EÚ. Mnoho vplyvov na rast cien pri našom vstupe do EÚ nastane bez ohľadu na to, aký veľký bude v okamihu prijatia rozdiel cenových hladín medzi SR a EÚ. Ku skoku by došlo dokonca aj pri vyrovnaných cenových hladinách. To platí aj pre vplyv colných a daňových sadzieb, pre vplyv spoločnej poľnohospodárskej politiky a podobne. Podľa viacerých analytikov nie je možné cenovú hladinu vytrhnúť z celkového kontextu domácej ekonomiky, nie je možné volať po „svetových“ cenách pri dnešnej hladine miezd. Na začiatku zrovnávania cenových hladín by malo byť zvyšovanie produktivity práce, ktoré by umožnilo zvyšovanie miezd. Vyrovnanie cien by malo byť až posledným článkom tohto reťazca. (buj)

počasie

Na juhozápadnom Slovensku predpokladáme pomerne priaznivé účinky počasia na meteosenzitívnych ľudí - nie je podstatnejšia psychická ani fyzická záťaž, iba mierne podráždenie vplyvom počasia, čo pôsobí skôr pozitívne na telesnú a duševnú výkonnosť a koncentráciu. Spánok je hlboký a prispieva k dobrej regenerácii síl organizmu. Na ostatnom území pretrvávajú intenzívnejšie ťažkosti u osôb s reumatickými ochoreniami, zvýšená je bolestivosť kĺbov a jaziev. U osôb s vysokým tlakom krvi stúpa výskyt anginóznych ťažkostí. Zvýšený je sklon k depresii a k zhoršeniu ekzematóznych kožných ochorení. Pri vegetatívnej dystónii je zvýšená potreba spánku. n Zajtra neočakávame podstatnejšiu zmenu v pôsobení počasia na meteosenzitívnych ľudí, len na severe mierne zvýšenie nepriaznivých vplyvov. (zč)

n Dnes bude prevažne polojasno, popoludní a večer na severe až oblačno a ojedinele sneženie. Naďalej chladno. Najvyššia denná teplota -10 až -5, na juhu západného a stredného Slovenska okolo -3 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m -15 stupňov. Severozápadný vietor 2 až 5 m/s. n V stredu prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach občasné sneženie. Vo štvrtok ubúdanie oblačnosti a zrážky len miestami. Najnižšia nočná teplota v stredu -10 až -16, v horských dolinách miestami -20 až -25 stupňov, vo štvrtok zmiernenie mrazov na -5 až -9. V údoliach miestami aj chladnejšie. Najvyššia denná teplota -8 až -4, vo štvrtok -6 až -2 stupne, na juhozápade za slnečného počasia slabo nad nulou. n Slnko vyjde zajtra o 7.30 a zapadne o 16.39 hod.

Amsterdampolojasno0
Aténypolooblačno10
Belehradoblačno-5
Berlínpolojasno-2
Bratislavapolooblačno-2
Bruselpolojasno1
Budapešťpolooblačno-2
Bukurešťpolooblačno-5
Frankfurtmalá oblačnosť-3
Helsinkipolooblačno-10
Istanbuldážď4
Kodaňpolojasno3
Kyjevoblačno-7
Lisabonmalá oblačnosť10
Londýnmalá oblačnosť3
Madridpolooblačno8
Moskvaveľká oblačnosť-13
Oslozamračené-6
Parížjasno0
Prahamalá oblačnosť-4
Rímpolojasno8
Sofiapolooblačno-3
Štokholmpolooblačno-9
Varšavasneženie-4
Viedeňmalá oblačnosť-2
Záhrebpolooblačno-2
Ženevapolooblačno-3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.