Hospodársky denník
USD42,945 Sk
EUR42,309 Sk
CHF26,245 Sk
CZK1,184 Sk
  Pondelok  31.Januára 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Bill Clinton vyzdvihol plusy globalizácie


Zaujímavé, ale aj živelné Svetové ekonomické fórum v Davose „Na začiatku nového storočia sa svet ocitol na križovatke. Globalizácia revolučne mení spôsob, akým pracujeme, žijeme, a - čo je asi najdôležitejšie - spôsob, akým formujeme naše vzťahy presahujúce hranice štátov. Tento proces rúca bariéry a buduje siete medzi národmi a jednotlivcami, medzi ekonomikami a kultúrami, povedal americký prezident Bill Clinton vo svojom prejave v sobotu na v poradí už 30. výročnom stretnutí Svetového ekonomického fóra (WEF) v Davose. Clinton je vôbec prvým prezidentom USA, ktorý sa zúčastnil na tomto prestížnom ekonomickom fóre. Na šesťdňové podujatie, ktoré je neformálnym združením popredných osobností politiky, hospodárstva a ekonomiky, vedy a kultúry a ktoré sa začalo už vo štvrtok, pricestovalo okrem Clintona 40 hláv štátov a vlád. Ďalších asi 1800 účastníkov predstavujú špičkové osobnosti ekonomickej sféry, predstavitelia vlád a medzinárodných organizácií, poprední intelektuáli a vedúci pracovníci médií. Slovenská republika (na rozdiel od niektorých minulých rokov) bola zastúpená prezidentom Rudolfom Schusterom, ktorý mal na summite bohatú pracovnú agendu, a podpredsedom vlády SR pre ekonomiku Ivanom Miklošom. Sobotňajší prejav Billa Clintona (ktorý deň predtým v Kongrese USA predniesol správu o stave únie) k účastníkom WEF bol jedným z najsledovanejších. Clinton vyzdvihol pozitívne stránky globalizácie a slobodného medzinárodného obchodu. Okrem iného zdôraznil význam hospodárskeho rastu a voľného obchodu na riešenie celosvetových problémov a vyjadril podporu aktivitám Svetovej obchodnej organizácie (WTO), ktorej summit v Seattli sa skončil fiaskom. Clinton považuje WTO v súčasnosti za nenahraditeľnú organizáciu. Clinton vyzdvihol aj význam WEF, ktoré sa podľa neho systematicky zameriava na budúcnosť a pomáha vytvárať sieť spojení medzi osobnosťami z celého sveta. Ústredná téma tohtoročného davoského summitu - Nové začiatky: vytváranie zmeny je podľa neho správnou témou. Treba si podľa neho klásť otázky, aké príležitosti, povinnosti a riziká nové začiatky znamenajú, a či má ľudstvo dostatočne inštitucionalizované mechanizmy na ich riešenie. Americký prezident sa okrem toho opäť vyslovil za odpustenie dlhov krajinám tretieho sveta a za pomoc, ktorá by viedla k ich hospodárskemu pozdvihnutiu. V tejto súvislosti sa kriticky zmienil aj o dotačnom systéme v európskom poľnohospodárstve. Zlomok z vynaložených dotácií by podľa B. Clintona stačil na oživenie upadnutého poľnohospodárstva niektorých rozvojových krajín. Davoská diplomacia
V piatkovej časti programu prezidenta SR bol pracovný obed spojený s prezentáciou Slovenska pred potenciálnymi investormi. Po obede sa R. Schuster stretol s americkým finančníkom Georgeom Sorosom, s ktorým diskutoval najmä o riešení zložitej rómskej problematiky. Ako uviedol Schuster, Soros významne pomáha pri riešení tejto otázky v Maďarsku a rovnako ako prezident Árpád Göncz aj on je pripravený poskytnúť SR získané skúsenosti. Prípadný priamy finančný príspevok G. Sorosa však nebol predmetom rozhovoru. Sobotňajší program prezidenta SR bol mimoriadne bohatý. R. Schuster sa stretol s prezidentom Švajčiarskej konfederácie Adolfom Ogim, s najvyšším predstaviteľom Arménska Robertom Kočarianom a prezidentom Juhoafrickej republiky Thabom Mbekim, krátko rokoval s prezidentom USA Billom Clintonom, stretol sa s generálnym tajomníkom Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Donaldom Johnstonom a v sprievode I. Mikloša mal neformálne stretnutie s premiérom ČR Milošom Zemanom (s ktorým si potykal), lídrom ODS Václavom Klausom a kandsko-českým podnikateľom Tomášom Baťom. Do kategórie neformálnych stretnutí patrí aj rozhovor s poľským prezidentom A. Kwašnievskym. A. Ogiho, R. Kočarjana, T. Mbekiho, ako aj B. Clintona pozval prezident SR na oficiálnu návštevu Slovenska ešte tohto roku, čo všetky strany „podmienili“ aj prehlbovaním vzájomných ekonomických kontaktov. Veľký význam má pozitívna odpoveď B. Clintona, ktorý ako priznal aj v prítomnosti šéfky diplomacie USA M. Albrightovej, že zo všetkých štátov nášho regiónu je SR okrem Srbska jediná krajina, ktorú ešte nenavštívil. R. Schuster sa včera, posledný deň pobytu v Davose, zúčastnil na pracovnom stretnutí neformálnej skupiny svetových lídrov na prednáškach na tému Vyhliadky pre Rusko a na diskusii o problematike vzdelávania. Plánované stretnutie so známym brazílskym spisovateľom a nositeľom Nobelovej ceny za literatúru Paulom Coelhom sa však neuskutočnilo. Aj I. Mikloš odcestoval včera z Davosu, avšak namierené mal do metropoly Lichtenštajnska, kde sa zúčastní na slávnostnom otvorení trojdňového stretnutia prestížneho klubu Globálni lídri pre zajtrajšok. Živelné protesty
Asi 2000 odporcom globalizácie sa v sobotu aj napriek prísnym bezpečnostným opatreniam podarilo preniknúť do centra Davosu, kde rozbili viacero výkladov, zdemolovali alebo poškodili niekoľko áut, medzi nimi aj vozidlá slovenskej delegácie, a zranili pár policajtov. Cieľom akcie, ktorú radnica v Davose nepovolila a ktorá sa konala dve hodiny po vystúpení Billa Clintona, bolo protestovať proti konaniu fóra za účasti politickej a ekonomickej elity a mobilizovať verejnosť proti globalizácii. Medzi demonštrantami zo Švajčiarska, Nemecka, Holandska, Francúzska či Talianska bol aj radikálny vodca jedného z francúzskych odborových zväzov pestovateľov a chovateľov José Bové - známy odporca globalizácie, aj vďaka ktorému v Seattli stroskotalo posledné zasadanie WTO. Bové sa dožadoval stretnutia so zakladateľom davoského fóra Klausom Schwabom, avšak policajti ho aj napriek pozvánke na rokovania fóra (mal diskutovať s Billom Gatesom) cez kordón nepustili. Švajčiarskej zásahovej polícii sa podarilo demonštrantov v Davose zvládnuť až po dvoch hodinách chaosu. Jeden z osobných automobilov, ktoré boli zdemolované demonštrantami, patril slovenskej delegácii na summite WEF. Poškodené vozidlo patrí zastupiteľskému úradu SR v Berne a demonštranti spôsobili menšie poškodenie aj na ďalšom automobile slovenskej delegácie, ktoré patrí Stálej misii SR v Ženeve. (TASR/Hd-jnk)
Snímky TASR

počasie

Dnes predpokladáme na našom území prevládanie nepriaznivých vplyvov počasia. U ľudí citlivých na počasie sa môžu zvýšiť ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä u reumatikov. Častejšie sa môžu vyskytnúť bolesti hlavy (výraznejšie pri ochoreniach krčnej chrbtice), jaziev a fantómové bolesti. Zvýšiť sa môžu ťažkosti u pacientov s kardiovaskulárnym postihnutím (anginózne bolesti). Očakávame zhoršený priebeh ochorení dýchacieho systému (zvýšená frekvencia dýchavičnosti, astmatických záchvatov), ako aj pokles telesnej a duševnej výkonnosti a koncentrácie. Zvýšená je náchylnosť k nervozite, predráždenosti, depresii a k celkovým nepríjemným telesným a duševným pocitom. Je sklon k výskytu tráviacich ťažkostí.Zajtra očakávame čiastočný ústup uvedených zdravotných ťažkostí u meteosenzitívnych ľudí. (zč)

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené, cez ceň opäť početné prehánky alebo dážď. Vo vyšších horských polohách sneženie. Najvyššia denná teplota 2 až 6, na juhozápade a juhu stredného Slovenska okolo 8 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 0 stupňov. Západný až severozápadný vietor 4 až 8 m/s, na hrebeňoch hôr a miestami v nárazoch na severe a západe 10 až 15 m/s.V utorok a stredu bude polooblačno až oblačno. V utorok na severe a východe, v stredu prechodne na celom území veľká oblačnosť a miestami prehánky, vo vysokých horských polohách snehové. Najnižšia nočná teplota +2 až -2, v horských dolinách vo východnej polovici územia miestami aj nižšia. Najvyššia denná teplota 2 až 6, na juhozápade a juhu stredného Slovenska miestami okolo 8 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.23 a zapadne o 16.48 hod.

Amsterdamoblačno12
Aténypolooblačno14
Belehradobčasný dážď9
Berlínprehánky7
Bratislavaoblačno11
Bruseloblačno12
Budapešťoblačno9
Bukurešťobčasný dážď2
Frankfurtpolooblačno13
Helsinkioblačno2
Istanbuloblačno10
Kodaňdážď7
Kyjevoblačno5
Lisabonpolojasno15
Londýnpolooblačno12
Madridslnečno14
Milánopolojasno11
Moskvaoblačno1
Osloprehánky3
Parížpolooblačno13
Prahaoblačno8
Rímpolooblačno15
Sofiaprehánky3
Štokholmprehánky3
Varšavaobčasný dážď6
Viedeňoblačno10
Záhreboblačno8
Ženevaoblačno8

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.