Hospodársky denník
USD40,833 Sk
EUR42,342 Sk
CHF26,39 Sk
CZK1,165 Sk
  Piatok  7.Januára 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Kauza s vývozom jadrového paliva ešte tlie


Zásadné spochybnenie novej Energetickej politiky SR
Slovenské elektrárne nikdy neuvažovali o vývoze vyhoretého jadrového paliva do Ruskej federácie mimo deblokácií, zdôraznil generálny riaditeľ Slovenských elektrární, a. s., Bratislava (SE) Štefan Košovan. Reagoval tak na informácie o údajnom pláne SE vyviezť palivo aj v prípade, že sa deblokácie nezrealizujú. Malo ísť o vývoz niekoľkých vlakov s palivom za sumu 8 miliárd korún. Vzhľadom na finančnú situáciu SE tak vzniklo podozrenie, či sa suma nebude musieť opäť zaplatiť zo štátneho rozpočtu. Hoci, zdá sa, aféra zrejme zhasla skôr, ako sa stihla rozhorieť, v každom prípade odhalila viacero paradoxov. Akých?
Vláda SR rozhodla, že v rámci deblokácií sa má okrem iného riešiť aj vývoz vyhoretých palivových článkov. Za súčasnej situácie je vývoz však len prepracovanie. V Ruskej federácii sa totiž v poslednom období pripravuje zmena legislatívy, aby sa mohlo dovážať vyhoreté palivo, lebo ide o lukratívny zdroj ziskov. Trvalé uskladňovanie jadrového odpadu z iných štátov však legislatíva v Rusku dnes neumožňuje. Ak sa teda v predchádzajúcich rokoch na základe bývalých zmlúv podarilo vyviezť natrvalo palivo z havarovanej bohunickej elektrárne A1, je to veľký úspech. Palivo z bohunických jadrových elektrární sa zatiaľ uskladňuje v medzisklade v Jaslovských Bohuniciach. Podľa Energetickej politiky SR (EP) existujú tri varianty (ako ukazuje i tabuľka) postupu. Vývoz paliva na prepracovanie je v porovnaní s vývozom na trvalé uloženie či s vybudovaním trvalého úložiska najdrahšia alternatíva. A práve to je najvypuklejší paradox. Tým, že vláda rozhodla o „vývoze“ v rámci deblokácií, vlastne vopred určila aký bude osud paliva. Na rozpor, že v EP sa ide realizovať najdrahší variant, upozornil práve Hospodársky denník - ako jediný - už v lete. Nesprávne údaje v EP?
Ďalším paradoxom sú čerstvé vyjadrenia zástupcov SE, že práve údaje zverejnené v Energetickej politike SR o rozsahu potrebných nákladov na riešenie zadného palivového cyklu nie sú objektívne. Výpočty ich odborníkov sú odlišné. Žiaľ, údajne ich tvorcovia EP neakceptovali. Vzhľadom na doterajšiu spoluprácu s Ruskom sú nielen veľmi výhodné zmluvy o dovoze, ale aj vývoze paliva. Kým ruská strana je za dodávky čerstvého paliva ochotná rokovať aj o prepracovaní vyhoretého paliva, západné krajiny chcú len čerstvé palivo dodávať. Cena za dodávky paliva z Ruska je výrazne nižšia ako od iných dodávateľov. Predstavitelia SE argumentujú aj tým, že pri prepracovaní vyhoretého paliva je možné časť z neho využiť ako palivo a zvyšok musí minimálne 20 rokov zostať na území Ruska. Tým opäť vzniká časový priestor na uspokojivé doriešenie celej problematiky. Podľa ich vyjadrení rozhodnutie o vybudovaní trvalého úložiska na území SR neprichádza do úvahy z viacerých dôvodov. V prvom rade by to vyvolalo negatívnu reakciu v okolitých krajinách. Dosiaľ totiž existuje len jedno hlbinné úložisko, a to v USA. Podľa vyjadrenia ministra hospodárstva Ľ. Haracha oprávnenosť podozrenia SE zo zámeru vyvážať jadrové palivo mimo deblokácií sa v súčasnosti prešetruje. V tejto súvislosti sa už aj vynorili informácie, že šéf SE za podozrenie zaplatí stratou svojho kresla. Či sa to už stane alebo nie, v každom prípade by však kompetentní mali napríklad zodpovedať na otázku, prečo obsahuje energetická politika tri varianty, keď vláda rozhodla o jedinej. Preto je čas zaujať aj stanovisko, či informácie v nej sú naozaj len jednostranné. Ak opäť nastane len mlčanie, vyčkávanie (energetická politika mala byť prerokovaná vládou už v novembri), nie je vylúčené, že kauzy okolo SE sa budú naďalej vynárať. Veď na deblokácie si stále brúsi zuby viacero záujmových skupín. Zdena Rabayová
Riešenie zadného palivového cyklu
Variant Odhadovaná suma
Vybudovanie trvalého úložiska 68 mld. Sk
Vývoz paliva 124 mld. Sk
Odvoz na prepracovanie a spätné uloženie paliva 240 mld. Sk Zdroj: Energetická politika SR

Počasie

Na našom území prevládajú všeobecne priaznivé účinky počasia najmä na telesnú a duševnú výkonnosť a koncentráciu. Zvýšené podráždenia chladom najmä v ranných hodinách však môžu zvýšiť zdravotné ťažkosti u ľudí s ochoreniami srdcovo-cievneho a dýchacieho systému, výraznejšie na miestach so zhoršenými podmienkami na rozptyl znečisťujúcich látok v ovzduší. Je sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať bolesťami hlavy zväčša migrenózneho pôvodu, prípadne miernym pocitom závratu.Zajtra očakávame pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí bez podstatnejšej zmeny.(zč)

Dnes bude jasno až polojasno. Zrána a predpoludním v nižších polohách hmla alebo nízka oblačnosť, ktorá sa miestami udrží po celý deň. Najvyššia denná teplota -5 až -1, pri slnečnom počasí miestami slabo nad nulou. Slabý premenlivý vietor. Teplota vo výške 1500 m okolo 0 stupňov. V sobotu a nedeľu bude jasno až polojasno, v sobotu na severe spočiatku oblačno a ojedinele slabé sneženie. V nižších polohách zrána a predpoludním hmla alebo nízka oblačnosť, ktorá sa miestami udrží po celý deň. Najnižšia nočná teplota -6 až -10, pri jasnej oblohe -13 až -17, najvyššia denná -5 až -1, v stredných horských polohách a pri jasnej oblohe aj v nížinách miestami slabo nad nulou.Slnko vyjde zajtra o 7.43 a zapadne o 16.14 hod.

Amsterdamoblačno6
Aténypolojasno13
Belehradpolojasno1
Berlínoblačno3
Bratislavajasno0
Bruseloblačno6
Budapešťhmla-3
Bukurešťhmla-2
Frankfurtoblačno4
Helsinkisneženie-2
Istanbuloblačno6
Kodaňpolooblačno3
Kyjevpolojasno-2
Lisabonpolojasno13
Londýnoblačno8
Madridpolojasno14
Milánopolooblačno5
Moskvajasno-6
Oslosneženie-2
Parížoblačno8
Prahaoblačno2
Rímpolooblačno9
Sofiaoblačno0
Štokholmoblačno0
Varšavaoblačno1
Viedeňhmla-2
Záhrebhmla-1
Ženevaoblačno4

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.