Hospodársky denník
USD50,003 Sk
EUR43,775 Sk
CHF28,888 Sk
CZK1,237 Sk
  Štvrtok  12.Októbra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Obavy podnikateľov zo zázraku

Rusko začína boj o postavenie hospodárskej mocnosti

Napriek nápadu zaviesť už tisícrubľovú bankovku (najväčšia je doteraz päťstorubľová), čo je za normálnych okolností v Rusku zdroj obáv z inflácie, krajina má dnes najlepší výkon za posledných tridsať rokov. Rast HDP, ktorý sa za prvý polrok v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka vyštveral v ruskej realite na doslova bájnu sedemapolpercentnú priečku, láme na prekvapenie mnohých rekordy aj naďalej. Pritom reálna mzda za rovnaké obdobie vzrástla o 24 percent. Analytici nazvali tento vývoj „neuveriteľným zdokonalením ruskej ekonomiky“ a najlepším výkonom za posledných tridsať rokov. Aj MMF ako najväčší veriteľ musel konštatovať, že Rusku sa vydarí tiež nasledujúci rok, v podstate tretí za sebou, aj keď sa percento rastu zmierni na štyri. Optimizmu sa však zatiaľ bránia sami podnikatelia. Na jednej strane vedia, že Moskva nemá za sebou štrukturálne reformy, zníženie tak obľúbených barterových obchodov (ktoré však na druhej strane boli často východiskom proti totálnemu kolapsu podnikateľského prostredia), ba ani revíziu zákonov, ako napr. o bankrotoch, a vedia aj to, že medzinárodné finančné inštitúcie, predovšetkým veritelia, by radi videli aj zníženie kolosálneho objemu daňových nedoplatkov.

edno sa však mení k lepšiemu. Podnikatelia prestali hľadieť len na rýchly zisk, resp. tzv. cashovky a preorientovali sa na nelákavú, ale istú obnovu vlastného biznisu - na investície do opravy vlastných strojov a zariadení, ktoré sú v Rusku skutočne v úbohom stave. Hlavné odvetvia hospodárstva investovali do obnovy ročne desatinu z toho, čo pred rokom 1991. Len v poľnohospodárstve podľa šéfa rezortu A. Gordejevsa na to tento rok doplatili až o 10 miliónov ton nižším výnosom obilia a prišli tak o miliardu USD. Štátne družstvá by preto mali vraj v najbližšom čase získať stroje nielen od domácich dodávateľov, ale napríklad aj traktory za 1,5 mld. rubľov z Bieloruska, ako časť splácania dlhu. Rovnako aj jedna z najagresívnejšie expandujúcich domácich ropných spoločností Ťumen Oil dáva 2,5 mil. dolárov na spojazdnenie niektorých ťažobných zariadení a vybavuje sa ďalšími 60 strojmi (tým sa, samozrejme, roztáča aj biznis pre podniky dodávajúce náhradné komponenty, ktoré mali doteraz rovnako finančné ťažkosti).

Pokiaľ ide o ropné spoločnosti, je zrejmé, že im v poslednom období nahral najmä rast svetových cien ropy a dosah 70-percentného pádu hodnoty rubľa. Keďže však Európska komisia navrhla, aby EÚ zvýšila dovoz ruských energetických produktov, a to nielen nákup ropy a elektrickej energie, ale aj plynu, dokonca dvojnásobne (na 200 mil. ton ročne), ruská Centrálna banka nijako neplytvá energiou, aby posilnila krehkú pozíciu rubľa a skôr posilňuje nákup dolára. Domáce ropné spoločnosti (a energetický sektor ako taký), ktoré sa podieľajú na celkovom ruskom exporte až 40 percentami, sa totiž snažia plniť domácu pokladnicu ako jediné väčšími daňovými priznaniami. Práve tento pozitívny ekonomický vývoj dovolil nedávno vláde navrhnúť po prvý raz veľmi vyrovnaný rozpočet.

Ďalším významným momentom je obnova dôvery dlhodobých investorov, ktorí zdupkali po augustovom „zemetrasení“ v roku 1998. Rast priamych zahraničných investícií v krajine (17,6 %) predstavuje len za minulý rok prílev 2,861 mld. USD, čím sa Rusko z regiónu SVE umiestnilo na treťom mieste za Poľskom a ČR, dokonca pred Ukrajinou či Litvou.

„Vysoké ceny komodít nám poskytli určitý priestor na dýchanie, ale to nepotrvá večne,“ tvrdí napríklad pre denník Financial Times A. Mordašov, šéf najväčšieho hutníckeho závodu Severstal. Aj podľa neho možno trvalý rast ruského hospodárstva očakávať iba v prípade, ak prebehnú štrukturálne reformy a produkcia s pridanou hodnotou dostane zelenú. Mnohé spoločnosti si dnes dávajú štyri až päť rokov na dosiahnutie vlastného rastu, ktorý odpočítavajú od nástupu Putina do prezidentského úradu. Zhodne však tvrdia, že hoci vláda musí naštartovať so štrukturálnymi reformami, sú to práve oni, ktorí musia absolútne reštrukturalizovať vlastné spoločnosti.

Slávka Blazseková

počasie

n Dnes bude polojasno, zrána a predpoludním v nižších polohách hmla alebo nízka oblačnosť, ktorá sa ojedinele udrží po celý deň. Ojedinele občasný dážď. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou 11 až 15 stupňov. Prevažne južný vietor 3 až 6, na hrebeňoch hôr a v nárazoch na juhozápade 15 až 20 m/s. Teplota vo výške 1500 m 11 stupňov. V piatok a sobotu bude prevažne polojasno. V nižších polohách zrána a predpoludním početné hmly alebo zamračené nízkou oblačnosťou, ojedinele s mrholením, ktoré sa miestami udržia po celý deň. Najnižšia nočná teplota 11 až 7, najvyššia denná 19 až 24, pri dlhšie trvajúcej hmle alebo nízkej oblačnosti okolo 13 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 7.10 a zapadne o 18.05 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.