Hospodársky denník
USD50,607 Sk
EUR43,808 Sk
CHF29,043 Sk
CZK1,235 Sk
  Pondelok  16.Októbra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Euro-pesimizmus pretrváva

Začiatok týždňa bol pokojný, keď v pondelok pri neúčasti USA a Japoncov bola volatilita na svetových trhoch minimálna. V ostatné dni minulého týždňa trh ožil, hlavne pri obchodovaní eura oproti doláru. Obchodovanie eura oproti doláru bolo ovplyvňované hlavne faktormi ako straty na US akciových trhoch,

obavy z intervencie ECB v prospech silnejšieho eura, pretrvávajúci dopyt po dolároch vyplývajúci z dobrého výkonu US ekonomiky a špekulačnými predajmi eura investormi, ktorí nemali najmenšiu dôveru k spoločnej európskej mene. Vysoké ceny ropy a slabé euro ohrozujú zisky US firiem, vďaka čomu US

akciové indexy zaznamenali tento týždeň výrazné straty ( S&P dosiahol najnižšie úrovne od októbra minulého roka, Dow Jones najnižšie od marca tohto roka a NASDAQ od mája). Špekulácie, že týmto by mohlo dôjsť k odlevu kapitálu z USA do Európy a prípadne ďalších krajín, na čo upozorňovali aj predstavitelia US FED-u, v utorok a stredu podporovali euro, ktorému sa oproti doláru podarilo dostať nad 0,87, keď v utorok sa posilnilo na maximum 0,8744 a v stredu na 0,8765. Zisky eura boli však v týchto dňoch ťažko vydobyté, keď veľa investorov bolo dlhých v eure a vyššie úrovne kurzu účinne využívali na jeho predaje.

Silné predaje

Euro malo takisto problémy posilniť sa oproti ostatným svetovým menám. V stredu, po tom ako euro sa nedokázalo posilniť cez silné objednávky na jeho predaje na úrovniach 0,8750 - 8760, sa však trend obrátil. Špekulanti, ktorí hrali na možnú korekciu smerom k 0,88 až 0,89, keď videli, že ani straty US akcií nezabránia nákupom dolárov, po neprekonaní spomenutých úrovní sa začali hromadne zbavovať eúr, k čomu sa pridali aj ostatní investori. Vďaka tomu sa euro oslabilo hlboko pod úrovne, na ktorých začali centrálne banky krajín G7 22. septembra intervenovať. Vo štvrtok sa kurz dostal až pod 0,8620. Jedine hrozba intervencie zabránila oslabeniu eura pod figúru 0,86. Viacerí investori predpokladali, že ECB by mohla na trh nastúpiť niekde medzi úrovňami 0,85 až 0,86. Vyjadrenia popredných ekonomických predstaviteľov európskych a japonských finančných inštitúcií, čo sa týka slabosti eura, ktorého stav neodráža základné fundamenty ekonomík krajín eurozóny, a aj hrozbe rastu inflácie, vďaka vysokým importným cenám tradične nemali žiadny vplyv na obchodovanie. Uverejnené ekonomické indikátory nemali veľký vplyv na obchodovanie. V utorok euru síce pomohli čísla o nemeckej inflácii, ktorá dosiahla 6-ročné maximum, keď trh sa obával reakcie ECB, nasledujúce dni však už nemali žiadny vplyv na obchodovanie. Takisto euru nedokázali výraznejšie pomôcť ani piatkové čísla o US PPI a maloobchodných predajoch, ktorých rast bol vysoko nad očakávaniami, a PPI sa dostali na niekoľkoročné maximum. Oproti jenu začínalo euro v pondelok na úrovniach 94,80, čo bolo aj minulotýždňové maximum.

Presun prostriedkov

Vo štvrtok a v piatok sa kurz už pohyboval pod figúrou 93, každodenné straty eura boli okrem jeho oslabovania oproti doláru spôsobené aj repatriáciou fondov japonských investorov naspäť do japonských aktív hlavne z Európy. Presun fondov do Japonska pomohol posilneniu jenu aj oproti doláru, aj keď nie tak výrazne ako oproti euru. Okrem tokov kapitálu dolár oslabil aj nepriaznivý vývoj na US akciových trhov. V pondelok USD/JPY začínal nad figúrou 109, počas nasledujúcich dní sa prepracoval až na štvrtkové minimum 107,27 a v piatok sa pohyboval nad 107,70 vďaka silným objednávkam na nákupy dolárov pod 107,60 niektorými fondmi. Libra počas týždňa zaznamenala výrazné zisky oproti doláru aj euru. Hlavným faktorom, ktorý stál za nákupmi libier boli predpoklady zvýšenia jej sadzieb. Oproti doláru libru podporovali aj straty US akcií, oproti euru tiež oslabovanie eura oproti doláru. Kedy a v akej výške sa budú zvyšovať librové sadzby sa pravdepodobne ozrejmí tento týždeň po uverejnení údajov o britským priemerných zárobkoch a čísla o HDP. V pondelok libra oproti doláru začínala na úrovniach 1,4470, v piatok sa kurz dostal až k figúre 1,48. Táto úroveň však vytvára silnú rezistenciu, ktorá nebola prekonaná ani minulý týždeň. Vyberanie ziskov neskôr v piatok vrátilo kurz na 1,4660. Pokiaľ bude pokračovať oslabovanie US akcií, posilňovanie libry by mohlo pokračovať. V súčasnosti libra slúži ako bezpečná mena podobne ako švajčiarsky frank, keď perspektívy eura sú dosť zlé a US dolár je zbavený svojej príťažlivosti kvôli akciám. Budúci týždeň, pokiaľ padne úroveň 1,48, libra by sa mohla posilniť nad 1,5.

Atraktívnejšia libra

Ďalšia veľmi silná rezistencia je na úrovniach 1,53, ktoré predstavujú 50 % z hodnoty, ktorú libra stratila tento rok. Kurz eura oproti libre sa síce na začiatku týždňa pohyboval nad úrovniami 0,5980 a pod 0,6, keď spodné úrovne boli bránené obavami z intervencie ECB či Bank of England, ktorým obidvom slabé euro nevyhovuje, a vrchné bránené investormi, ktorí boli dlhí v eure a ktorí špekulovali na rast úrokového diferenciálu v prospech libry, prípadne na presun kapitálu z Európy do Británie. Keď po prerazení úrovní hlboko pod 0,5980 sa na trhu centrálne banky neobjavili, predaje eura pokračovali až po piatkové 5-mesačné minimum 0,5840. Česká koruna oproti euru sa minulý týždeň posilnila, dôvodom bolo oslabenie eura oproti doláru, čo sa odzrkadlilo aj v jeho oslabení oproti českej korune. Z pondelkových otváracích úrovní, čo bolo zároveň maximum pre minulý týždeň, sa kurz dostal až na stredajšie minimum 35,32. Vo štvrtok a v piatok sa trend posilňovania koruny zastavil, bolo to vplyvom oslabenia poľského zlotého. Koruna sa potom pohybovala v pásme 35,350-500. Oproti doláru sa koruna počas týždňa mierne oslabila vďaka pádu EUR/USD. V pondelok a utorok sa koruna posilnila až na 40,40 z pondelkových otváracích úrovní 40,95, na záver týždňa sa trend obrátil a koruna sa v piatok oslabila až nad 41,6. V najbližšom období sa neočakáva veľká volatilita kurzu EUR/CZK, kurz by sa mal pohybovať v pásme 35,200 - 35,800, keďže chýbajú impulzy na určenie ďalšieho trendu. Takisto by obchodovanie nemalo byť ovplyvnené špekulačnými fondmi, ktoré o CZK nejavia veľký záujem, a ani nie je veľa investorov, ktorí by vo svojich portfóliách mali investície v českých korunách, čím sa aj vysvetľovalo aj to, že koruna tento týždeň až tak nesledovala výrazné oslabenie zlotého, hoci pri krízach na emerging trhoch je vývoj kurzov podobný.

Výrazné oslabenie

Poľský zlotý minulý týždeň sa oslabil pre obavy z menšieho prílevu zahraničného kapitálu, ako sa pôvodne čakalo. Bolo to aj z dôvodu strát na US akciových trhoch, keď v takýchto prípadoch sa zvyknú tieto straty pokrývať zatváraním ziskových pozícií na emerging trhoch, a po správach o odložení privatizácie štátneho podniku. Oproti euru sa kurz dostal z pondelkových úrovní 3,95 až nad piatkové maximum 4,08. Oproti doláru bolo oslabenie ešte výraznejšie vďaka posilneniu dolára oproti euru, v pondelok kurz začínal na 4,54, v piatok sa už pohyboval pri figúre 4,72.

Ladislav Benedek

VÚB, a. s.

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, na západe cez deň miestami oblačno. Zrána a predpoludním sa na niektorých miestach bude vyskytovať hmla. Najvyššia denná teplota vystúpi väčšinou na 20 až 24 stupňov. Viať bude slabý, prevažne južný, na juhozápade juhovýchodný vietor rýchlosťou 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 15 stupňov.V utorok a stredu bude nad západným a stredným Slovenskom oblačno až zamračené a na viacerých miestach občasný dážď. Na východnom Slovensku polojasno až oblačno a zrážky len ojedinele. Najnižšia nočná teplota 12 až 8 stupňov, na východe väčšinou okolo 6, najvyššia denná teplota 18 až 23, na západe pri daždi okolo 15 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7,16 a zapadne o 17,57 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 12. 10. 2000: Bratislava 98, 99, Sliač 97,48, Košice 98,54, Poprad 93,06, za 13. 10. 2000: Bratislava 99,80, Sliač 98,15, Košice 99,19, Poprad 93,70, za 14. 10. 2000: Bratislava 100,12, Sliač 98,36, Košice 99,35, Poprad 93,85.

Amsterdampolooblačno13
Atényjasno25
Belehradpolojasno25
Berlínpolooblačno20
Bratislavaoblačno21
Bruseloblačno13
Budapešťpolojasno23
Bukurešťpolooblačno18
Frankfurtprehánky16
Helsinkipolojasno8
Istanbuljasno23
Kodaňoblačno16
Kyjevoblačno15
Lisabonoblačno18
Londýnoblačno11
Madridoblačno17
Milánodážď17
Moskvaobčasný dážď10
Oslozamračené10
Parížobčasný dážď12
Prahaoblačno20
Rímprehánky23
Sofiapolooblačno20
Štokholmoblačno12
Varšavajasno20
Viedeňoblačno21
Záhrebpolojasno23
Ženevaoblačno14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.