Hospodársky denník
USD51,319 Sk
EUR43,742 Sk
CHF28,933 Sk
CZK1,237 Sk
  Utorok  17.Októbra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Povstanie proti spoplatňovaniu štúdia

„It is the end of the world as we know,“ hučal minulý týždeň z reproduktorov vo Viedni pred budovou rakúskeho parlamentu starý známy šláger americkej skupiny REM a dokonale vyjadroval bojovnú náladu protestujúcich študentov. Podľa policajného odhadu sa ich zišlo asi 30 000, vedenie vysokoškolákov hovorí o 50 000 demonštrantoch. Ale aj v ostatných univerzitných mestách, či už v Grazi, Linzi, v Innsbrucku a ďalších vyvolalo rozhodnutie rakúskej vlády zaviesť od októbra 2001 školské poplatky v sume 5000 šilingov za semester nespokojnosť a nevôľu mladých ľudí, ktorí sa cítia byť vládou kancelára W. Schüssela podvedení a oklamaní. Veď ešte 4. februára 2000, keď bola vymenovaná nová vláda, W. Schüssel viackrát ubezpečil študentov, že spoplatňovanie štúdia nie je v programe vlády. Podporiť študentov preto prišli okrem opozičných politikov nielen učitelia, profesori, rektori vysokých škôl a univerzít, ktorí majú obavy o budúcnosť školského systému v krajine, ale aj – a to napriek vyslovenému zákazu ministerky vzdelávania Elizabeth Gehrerovej - vo veľkom počte gymnazisti – budúci vysokoškoláci. Veľkú pozornosť vyvolala aj kritika predsedníčky krajinskej vlády Štajersko Waltraud Krasnicovej, ktorá je členkou vládnucej strany ÖVP. Z jej iniciatívy skupina expertov vypracovala analýzu, podľa ktorej postup vlády môže viesť k poklesu úrovne vzdelávacieho systému Rakúska. Solidaritu so študentmi vyjadril aj predsedajúci Rakúskej rektorskej konferencie prof. Georg Winckler, ktorý vyzval vládu na urýchlené vypracovanie rozsiahleho konceptu reformy v oblasti vzdelávania a výskumu na vysokých školách: „Je to nevyhnutný predpoklad na zásadné zmeny a rozhodnutia. Ak vyžadujeme poplatky, musíme ponúknuť adekvátne protislužby.”

Treba povedať, že keď neberieme do úvahy súkromné školy, bolo doteraz vzdelávanie v Rakúsku bezplatné a okrem tzv. talentových skúšok na niektorých vybratých školách aj voľne prístupné pre každého. Výsledkom toho je asi 230 000 vysokoškolákov v krajine, z ktorých však až 43 % počas roka nezloží ani jednu skúšku, a využíva len výhody sladkého študentského života. Podľa nedávno vykonaného prieskumu 60 % študujúcich v priebehu štúdia aspoň jeden semester pracuje. Pochopiteľne, znamená to predĺženie študijného času. Na druhej rane v niektorých prípadoch bez vlastného pričinenia študenti nemôžu načas absolvovať určité predpísané prednášky, skúšky alebo cvičenia, lebo kapacita posluchárne je nedostačujúca, čas skúšajúceho profesora obmedzený. Výsledok je alarmujúci: len 4,8 % študujúcich skončí svoje štúdium v zákonom stanovenom čase.

Zástupcovia vysokoškolákov argumentujú práve s uvedenými nedostatkami a vyžadujú zavedenie účinných reforiem vo výchovnom a vzdelávacom procese. Spoplatňovanie štúdia za daných okolností môže viesť k sociálnemu nummerus clausus, a tým aj k rozdeleniu spoločnosti.

Vláda sľubuje od zavedenia poplatkov príjem približne 2 mld. šilingov do štátnej pokladnice. Z tejto sumy 1 mld. ATS by sa mala vrátiť do univerzít (o takúto sumu bola skrátená dotácia univerzít zo štátneho rozpočtu), časť sa dáva na zvýšenie a rozšírenie sociálnych prídavkov a časť na prospechové štipendiá. Či je tento výpočet vlády skutočne reálny, o tom sa vedú tiež ďalekosiahle debaty. Ak sa totiž vychádza z toho, že len približne polovica zapísaných študentov navštevuje prednášky, je teda predpoklad, že má záujem o štúdium a zaplatí požadovaný poplatok, príjem sa skráti na 1,3 mld. ATS. Po odpočítaní rôznych výdavkov a štipendií na reformu vzdelávacieho systému opäť nezostane v podstate nič.

Katarína Lokšová, Viedeň

počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele slabý dážď. Zrána a predpoludním v nižších polohách hmly alebo nízka oblačnosť. Najvyššia denná teplota 15 až 19 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 11 stupňov. Slabý až mierne premenlivý vietor s rýchlosťou do 5 m/s. V stredu a vo štvrtok bude polojasno až oblačno, spočiatku ojedinele slabé zrážky. Zrána a predpoludním v nižších polohách miestami hmla, ktorá sa ojedinele udrží po celý deň. Najnižšia nočná teplota 7 až 2, na juhozápade okolo 9 stupňov. Najvyššia denná teplota 15 až 19 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.18 a zapadne o 17.56 hod.

Amsterdamjasno12
Aténypolojasno24
Belehradoblačno19
Berlínoblačno15
Bratislavaoblačno17
Bruseltakmer jasno13
Budapešťdážď16
Bukurešťoblačno16
Frankfurtpolooblačno13
Helsinkislnečno19
Istanbuloblačno22
Kodaňoblačno14
Kyjevoblačno10
Lisabonpolojasno17
Londýnpolooblačno12
Madridjasno18
Milánozamračené15
Moskvapolojasno8
Oslodážď10
Parížjasno12
Prahaoblačno15
Rímoblačno20
Sofiaoblačno15
Štokholm jasno14
Varšavapolooblačno18
Viedeňoblačno18
Záhreboblačno16
Ženevapolooblačno13

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.