Hospodársky denník
USD51,319 Sk
EUR43,742 Sk
CHF28,933 Sk
CZK1,237 Sk
  Utorok  17.Októbra 2000

Mzdy vždy rozmotávajú klbko

Problémy z terénu sú len ťažko riešiteľné

Sociálna situácia je u nás v priamej úmere s nezamestnanosťou. Výsledkom súčasného vývoja je prehlbovanie chudoby, poklesu reálnych príjmov rodín a stále sa znižujúcej sociálnej ochrany. Podľa odborárov z toho všetkého ťažia zamestnávatelia, ktorí si v takejto situácii môžu dovoliť nielen platiť nízke mzdy, ale aj vytvoriť ťažko zvládnuteľné pracovné podmienky. Bohumil Moravec z Odborového zväzu KOVO, regionálny predstaviteľ z Nitrianskeho kraja, pre Hospodársky denník uviedol, že hoci u nich nezamestnanosť osciluje cez 20 %, sú regióny zväzu, kde je to oveľa horšie. Odborári sa síce svojím spôsobom podieľali na vytvorení určitých zmien, no po týchto dvoch rokoch je aj medzi nimi veľké sklamanie a rozčarovanie. Predvolebné sľuby boli zrejme priveľmi odvážne na možnosti ekonomiky tohto štátu. Ako problém napríklad uviedol Lodenice Komárno, kde z 3,5- až 4-tisíc zostalo čosi vyše tisícky zamestnancov, a i z nich je už 300 vo výpovedi.

Problémy pracovníkov Odborového zväzu Textil , odev, koža sú verejnosti známe skôr zo situácii krachujúcich podnikov, ako napríklad Pratex Čadca. Členka tohto výkonného výboru E. Kašajová uviedla, že v legislatíve sa ukazuje bezmocnosť prvých krokov pri nevyplatených mzdách, ale aj ďalších problémoch, odborári, ktorí šli zákonnou cestou, vlastne nedosiahli nič. Veľký problém vidí aj v tom, že v textilnom priemysle sú niektorí zamestnávatelia, ktorí nedovolia, aby tam odborári vôbec vstúpili. Mali členky, ktoré odišli za vidinou nejakej tej väčšej koruny, ktorú po prvé dva-tri mesiace aj dostali, no teraz sa chodia sťažovať na Regionálne združenie do Banskej Štiavnice, pretože musia robiť zadarmo soboty, nedele. Zamestnávateľa nezaujíma ich sociálna situácia, pozornosť má koncentrovanú len na termíny, dodávky a peniaze. Z tých potom vypláca sumu ľuďom, ktorí sa svojou mravčou prácou podieľajú na jeho prosperite. Priemysel však je v tejto oblasti podľa E. Kašajovej u nich v rozklade napriek tomu, že ide o historické mesto. Väčší zamestnávatelia - ako boli napríklad Rudné bane - sú v likvidácii, tabakovú továreň dostal zahraničný majiteľ a ten ju premiestnil tam, kde sa nebojovalo za platy. Padli štátne majetky. Podniky išli na 60 %, následne však zamestnanci dostávali výpovede, odborári sa pripravujú na rokovanie. Je ohrozená kúpyschopnosť obyvateľstva. Pleta plus sa v tomto regióne stáva najväčším zamestnávateľom.

Staronový prezident KOZ Ivan Saktor síce na zjazde povedal, že občania zaplatili veľkú cenu za hospodárenie jednotlivých vlád od roku 1990 a najväčšiu práve v období posledných dvoch rokov, no to existenčné problémy nerieši. Civilizovaná spoločnosť môže existovať len na princípe sociálneho dialógu. Jozefovi Belicovi z Prešovského kraja, ktorý je známy druhým najväčším percentom nezamestnanosti, chýba viac aktivít pri vytváraní pracovných príležitostí. Výrazná kritika padla aj na hlavu predstaviteľov samej konfederácie. Komorná atmosféra, v ktorej sedia a rokujú, či už na zjazde alebo mimo neho, k zlepšeniu ekonomickej a sociálnej situácie neprispela.

Ľudmila Koníková

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.