Hospodársky denník
USD51,339 Sk
EUR43,623 Sk
CHF28,87 Sk
CZK1,234 Sk
  Streda  18.Októbra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Len niekoľko firiem na svete

Pol percenta zostáva doma, ostatné ide na export

Firma Diotec so sídlom v obci Radošina, okres Topoľčany, vznikla v roku 1992 ako dcérska spoločnosť nemeckej firmy Diotec Electronische Bauelemente. Jej vznik na Slovensku súvisel na jednej strane s postupným úpadkom Tesla Piešťany a na druhej strane s pretrvávajúcimi objednávkami nemeckého zákazníka, ktorý nenachádzal u vtedajšieho vedenia štátneho podniku pozitívny ohlas a vôľu riešiť problémy výroby. Ing. Štefan Starovecký v tom čase pôsobil vo funkcii vedúceho výroby diód, Ing. Miroslav Dudík ako technický námestník, pričom v minulosti obidvaja riešili technické problémy súvisiace s výrobou a vývojom diód.

Mali skúsenosti.

Polovodičový priemysel na Slovensku však upadal, a tak nečudo, že zahraničná firma oslovila práve ich. Návrh bol jednoduchý a logický. Nemecký partner dodá financie a zabezpečí odbyt, slovenská strana dodá pracovnú silu a rozumový potenciál, ktorý sa navyše snúbil so záujmom o prácu a napredovanie v oblasti vývoja. Spomínaní odborníci našli miesto v obci Radošina, kde roky existovala v prenajatých priestoroch teslácka výroba polovodičov a predpokladali, že vznikne firma asi tak s 50 pracovníkmi. Rastúci objem výroby, z ktorej 99,5 % v súčasnosti putuje na export, si však stále vyžadoval zvyšujúci sa počet pracovníkov a úmerne tomu rástli tržby z predaja vlastných výrobkov i investície súvisiace s rozširovaním a modernizovaním výroby. Rástol zisk, ktorý po zdanení v roku 1997 predstavoval sumu 1,7 mil. Sk a v roku 1998 už 3 mil. Sk, vlani dosiahol výšku 9,254 mil. Sk.

Dnes s úsmevom na tvári spomínajú na prvý kamión vyslaný do Nemecka. Písal sa 3. január 1993, teda doslova pár hodín po rozdelení republiky a kamión z Diotecu bol prvý v poradí na novovzniknutom hraničnom priechode. Vtedy ešte netušili, do akých rozmerov sa ich začiatočné plány rozvinú. V roku 1999 totiž 76 % akcií firmy Diotec Holding s prevádzkami, nachádzajúcimi sa v Slovinsku, vo Francúzsku, v Nemecku a u nás v Radošinej kúpila spoločnosť Semikron, pôsobiaca v oblasti výkonovej elektroniky. Prevzatím podniku Diotec doplnila sortiment o program malých usmerňovacích prvkov, čím rozšírila svoj podiel na trhu telekomunikačného a automobilového priemyslu, ako aj priemyslu spotrebného tovaru. Kapitálovo silná nadnárodná spoločnosť Semikron má výrobné závody na

všetkých kontinentoch

a vďaka nej môže získať výhľadovo do roku 2004 na Slovensku zamestnanie ďalších 600 pracovníkov.

Už dnes zamestnávajú 270 pracovníkov, pričom pri pohľade späť je stúpajúca krivka zvyšujúcej sa zamestnanosti zjavná: rok 1997 to bolo 146, o rok neskôr 164, vlani 208 zamestnancov. „Pracujeme v trojzmennej prevádzke na dvoch prevádzkach, a keď treba, ľudia sú ochotní nastúpiť i cez víkendy. Samozrejme, že sú patrične finančne ohodnotení. Našou konkrétnou perspektívou je výstavba závodu vo Vrbovom s nákladom 90 mil Sk. Už v lete tohto roka tam spustíme výrobu-montáž polovodičových súčiastok a keď sa do konca roka skončí najnáročnejšia časť, výstavba čistých prevádzok na výrobu polovodičov, zamestnáme asi 100 - 120 pracovníkov,“ konštatuje Štefan Starovecký. „Nemáme dobrú skúsenosť s prijímaním pracovníkov cez Národný úrad práce. Väčšina z nich chce len pečiatku o návšteve, nie prácu. Preto si jednotlivé profesie vyhľadávame sami. V súčasnosti evidujeme 450 žiadostí o robotnícke profesie, ale aj odborníkov, ktorých potrebujeme ako technológov, správcov počítačovej siete a pod.“

Do pripravovanej výroby vyvíjajú nové výrobky. „Máme šťastie, že vieme výrobky technicky zdokonaliť, využívajúc materiálne možnosti investora.“ Dve tretiny technológie pochádzajú z Nemecka, zvyšok je čiastočne vyrobený slovenskými strojárskymi firmami. „Púšťame sa stále do zložitejších projektov, vyžadujúcich si komplikované výrobné zariadenia, ktoré budú pochádzať od slovenských výrobcov.“ Kým investície v roku 1992 predstavovali sumu 78-tisíc Sk, v roku 1997 vyše 7 mil. Sk, vlaňajší rok dosiahli sumu 32 mil. Sk. Plán na tento rok v súvislosti s výstavbou nového závodu predstavuje sumu 50 mil.Sk. Samozrejme, že ide len o pôžičku materskej firmy, ktorú treba splatiť. Keďže tržby za predaj výrobkov dosiahli v roku 1997 –118 mil.Sk, v roku 1998 už 150 mil. Sk a v roku 1999 - 195 mil. Sk, je predpoklad, že

pôžičku splatia

bez väčších problémov. Okrem toho výška predpokladaných tržieb na rok 2000 dosiahla sumu 240 mil. Sk. Základné snaženie Semikronu je výroba čipov, tepelne spoľahlivej, mechanicky odolnej stavebnej a spojovacej techniky s minimálnym objemom a hmotnosťou, integrovanou izoláciou a nízkou induktivitou, integrácia a konfigurácia spínacích obvodov a elektroniky, ktorá ponúka integrované ochranné funkcie a senzory, spoľahlivé komponenty a dodatočné funkcie. Čína s lacnými a jednoduchými polovodičovými súčiastkami s nízkymi výrobnými nákladmi je síce pre jediného slovenského výrobcu konkurenciou, v Radošine však vyrábajú aj kvalitné diódy s vyšším stupňom technologického know-how, ktoré produkuje len niekoľko firiem na svete.

Krivka objemu výroby má každoročne nárast asi o 30 %. „Za sedem a pol roka našej existencie sme stále tlačení k tomu, aby sme objem výroby zvyšovali, pričom permanentne zaznamenávame rozpor v objeme, ktorý sme schopní vyrobiť s tým, čo po nás materská firma požaduje. Momentálne je situácia osobitne hektická, pretože je celosvetový dopyt po súčiastkach. Mohli by sme vyrábať päťkrát viac, ako sú naše kapacity, sme však opatrní, pretože tento boom postupne opadne. Dôležité je, že sme sa maximálne ekonomicky stabilizovali, máme jasný výrobný program a zaručený odbyt, invenčných odborníkov, vybudovaním nového závodu zvýšime aj úroveň výroby a časom presunieme sídlo firmy do Vrbového.“

Zora Petrášová

počasie

n Dnes bude veľká, miestami časom zmenšená oblačnosť, na niektorých miestach sa vyskytne dážď. Zrána a predpoludním lokálne hmly. Najvyššia denná teplota 13 až 18, na východe ešte okolo 20, na horách vo výške 1500 m 7 stupňov. Slabý premenlivý, na juhozápade severozápadný vietor do 5 m/s. Vo štvrtok bude prevažne oblačno a ojedinele slabé zrážky. V piatok bude prevažne polojasno, zrána a predpoludním sa v nižších polohách vytvorí hmla. Najnižšia nočná teplota 11 až 7, v údoliach okolo 5 stupňov. V piatok 9 až 5, v kotlinách okolo 3, najvyššia denná teplota 13 až 17 stupňov, na juhu za slnečného počasia aj teplejšie. n Slnko vyjde zajtra o 7.19 a zapadne o 17.54 hod.

Amsterdamdážď12
Atényslnečno24
Belehradslnečno24
Berlínpolooblačno17
Bratislavapolooblačno20
Bruseldážď12
Budapešťpolooblačno20
Bukurešťoblačno21
Frankfurtpolooblačno17
Helsinkipolooblačno12
Istanbulslnečno22
Kodaňpolooblačno14
Kyjevhmla13
Lisabonslnečno20
Londýnprehánky14
Madridslnečno19
Milánooblačno19
Moskvahmla9
Oslopolooblačno8
Parížzamračené12
Prahaoblačno19
Rímpolooblačno21
Sofiapolooblačno22
Štokholm zamračené12
Varšavaprehánky17
Viedeňpolooblačno19
Záhrebpolooblačno21
Ženevaoblačno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.