Hospodársky denník
USD51,339 Sk
EUR43,623 Sk
CHF28,87 Sk
CZK1,234 Sk
  Streda  18.Októbra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Referendum vo väčšine kandidátskych krajín

Vytvorí sa v EÚ aj druhá komora EP?

Brusel/Paríž (TASR) - Väčšina kandidátskych štátov vrátane SR predpokladá, že po skončení rokovaní o vstupe do EÚ rozhodnú definitívne o pristúpení krajiny k tomuto integračnému zoskupeniu občania v referende. Z 12 rokujúcich krajín neplánuje ľudové hlasovanie zatiaľ iba Bulharsko a Cyprus. Hoci vo väčšine kandidátskych štátov nevyžaduje ústava usporiadanie referenda pri vstupe do EÚ, Slovensko, ČR, Maďarsko, Poľsko, Estónsko, Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Malta i Rumunsko počítajú s usporiadaním plebiscitu. Referendum o pristúpení nových členov naopak nepripravuje žiadna zo súčasných členských štátov EÚ, hoci v uplynulom období zaznelo niekoľko hlasov volajúcich po tom, aby sa súčasní obyvatelia EÚ mali možnosť vyjadriť, či si želajú vstup nových krajín do únie.

Francúzske predsedníctvo EÚ, sloboda, bezpečnosť a spravodlivosť, úloha národných parlamentov v EÚ a jej rozšírenie sú hlavnými témami rokovania 130 poslancov parlamentov z 28 európskych krajín, ktoré včera pokračovalo druhým dňom v parížskom Versailles. V diskusiách s francúzskym premiérom L. Jospinom a ministrom pre európske záležitosti P. Moscovicim účastníci konferencie hovorili najmä o inštitucionálnych reformách EÚ, o vyvážení hlasov v Európskej rade a o spôsobe, akým by sa dal rozšíriť zoznam otázok a problémov, o ktorých je možné rozhodovať. V diskusii zazneli aj kritické hlasy týkajúce sa blížiaceho sa summitu EÚ v Nice, najmä pokiaľ ide o reálnosť prijímania konkrétnych rozhodnutí.

Na konferencii sa hovorilo aj o myšlienke vytvorenia druhej komory Európskeho parlamentu, ktorá by mala reprezentovať jednotlivé štáty. Tento návrh, ktorý vyšiel od nemeckého ministra zahraničných vecí J. Fischera a britského premiéra T. Blaira a ktorý podporuje i francúzsky prezident J. Chirac, sa snaží doriešiť demokratický deficit v EÚ. Na druhej strane by však dve komory EP skomplikovali inštitucionálnu reformu EÚ, keďže de facto by išlo už o tretiu komoru po Európskej rade.

počasie

n Dnes bude veľká, miestami časom zmenšená oblačnosť, na niektorých miestach sa vyskytne dážď. Zrána a predpoludním lokálne hmly. Najvyššia denná teplota 13 až 18, na východe ešte okolo 20, na horách vo výške 1500 m 7 stupňov. Slabý premenlivý, na juhozápade severozápadný vietor do 5 m/s. Vo štvrtok bude prevažne oblačno a ojedinele slabé zrážky. V piatok bude prevažne polojasno, zrána a predpoludním sa v nižších polohách vytvorí hmla. Najnižšia nočná teplota 11 až 7, v údoliach okolo 5 stupňov. V piatok 9 až 5, v kotlinách okolo 3, najvyššia denná teplota 13 až 17 stupňov, na juhu za slnečného počasia aj teplejšie. n Slnko vyjde zajtra o 7.19 a zapadne o 17.54 hod.

Amsterdamdážď12
Atényslnečno24
Belehradslnečno24
Berlínpolooblačno17
Bratislavapolooblačno20
Bruseldážď12
Budapešťpolooblačno20
Bukurešťoblačno21
Frankfurtpolooblačno17
Helsinkipolooblačno12
Istanbulslnečno22
Kodaňpolooblačno14
Kyjevhmla13
Lisabonslnečno20
Londýnprehánky14
Madridslnečno19
Milánooblačno19
Moskvahmla9
Oslopolooblačno8
Parížzamračené12
Prahaoblačno19
Rímpolooblačno21
Sofiapolooblačno22
Štokholm zamračené12
Varšavaprehánky17
Viedeňpolooblačno19
Záhrebpolooblačno21
Ženevaoblačno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.