Hospodársky denník
USD51,339 Sk
EUR43,623 Sk
CHF28,87 Sk
CZK1,234 Sk
  Streda  18.Októbra 2000

Nemusíme nikoho dobiehať

Súčasné ceny dreva: rastú náklady, klesajú dotácie

Štátny podnik Lesy SR vyťaží v tomto roku 1,4 milióna kubických metrov ihličnatého a 1,6 milióna kubických metrov listnatého dreva. Podiel ťažby kalamitného dreva tvorí z toho 43 percent, čo v značnej miere ovplyvňuje ponuku z hľadiska sortimentov. Na domácom trhu, rovnako aj inde v Európe, prevláda dopyt po ihličnatom dreve. U nás je ovplyvnený prevahou kapacít na spracovanie ihličnatej suroviny, kým mnohé prevádzky na listnaté drevo zostávajú po transformácii nevyužité. Situáciu komplikuje aj pokles ťažby ihličnatého dreva, ktorá je z hľadiska preťažieb z minulých rokov nevyhnutným ozdravným krokom. Za takýchto podmienok je v súčasnosti ponuka dreva na trhu v opačnom pomere ako pred časom a vyvoláva zvýšené požiadavky na ihličnaté sortimenty. Na základe toho Lesy SR mali po nedávnych kontraktačných rokovaniach na výstave Lignumexpo v Nitre predanú už celú produkciu na posledný štvrťrok roku 2000. Umiestniť sa nepodarilo jedine prebytok štiepky, využiteľnej v energetickom hospodárstve. Relatívny nedostatok ihličnatého dreva vyvoláva časté špekulácie o nadmernom exporte. Vedúci odboru marketingu Ing. Ján Štubňa je však toho názoru, že vývoz dreva je plne v súlade s bežnými zvyklosťami krajín Európy. Pri guľatinovom sortimente možno hovoriť o 5 – 10 percentách celkovej produkcie a pri vlákninovom dreve je to asi 20 percent objemu. Jedine v prípade listnatého dreva 5. triedy sa v záujme jeho umiestnenia na trhu v niektorých štvrťrokoch realizoval zahraničný obchod až do 40 percent, aj keď pre podnik väčšinou nie je výhodný pre menej atraktívne ceny. Už v budúcom roku by však tento problém malo riešiť spracovanie prebytkového listnatého dreva v SCP Ružomberok.

Problém s neplatičmi si zo strany dodávateľov suroviny vyžiadal sprísnenie podmienok, čoho odrazom je stabilizácia pomerov na domácom trhu. V súčasnosti podnik eviduje asi 800 mil. Sk pohľadávok a je potešiteľné, že sa v súčasnosti tento objem už nezvyšuje. Prispelo k tomu pritvrdenie disciplíny vo vnútri podniku i navonok, ako aj vytvorenie subjektu s celoslovenskou sobnosťou. Upevňujúca sa stabilita v obchodných vzťahov vedie k tomu, že pri rokovaniach s odberateľmi je možné hovoriť nielen o najbližších kontraktoch, ale aj s výhľadom na vzdialenejšie obdobia. Podobne sa stabilizujú ceny dreva, aj keď producenti nemôžu nereagovať na rastúce ceny vstupov a klesajúce štátne dotácie, čo vyvoláva tlaky na ich zvyšovanie. Je otázkou, dokedy je trh schopný to akceptovať. V poslednom štvrťroku možno podľa odhadov očakávať len veľmi mierny rast cien guľatinových sortimentov, predovšetkým listnatého dreva. Súvisí to s nedostatkom kvalitného listnatého dreva na európskom trhu, ako dôsledok vývoja po rozsiahlej kalamite.

Lesy SR na výstave v Nitre predstavili svoje obchodné aktivity v tak veľkom rozsahu po prvý raz. Svoju prezentáciu z veľkej časti zaplatili z predaja tovaru a služieb poskytnutých na výstavisku. Kontraktačné podujatia chcú pravidelne opakovať a ich zámerom je uplatniť na nich prvky burzy dreva známej z vyspelej Európy, ktoré dávajú odpoveď i na otázku, či sú ceny dreva nízke alebo príliš vysoké. Tie sa stali aj témou diskusií s odberateľmi na kontraktačnom dni, spoločne s aproximáciou noriem na európsky štandard a lehotami splatnosti dodávok. Všetky práce spojené s prispôsobovaním noriem sú už pred skončením a nasledovať bude fáza praktického overovania. Lesnícka prax pritom potvrdila, že európske normy z hľadiska sortimentácie a merania dreva v podstate nedosahujú úroveň našich a Slovensko preto nie je v pozícii partnera, ktorý by mal v tejto oblasti niečo dobiehať.

Peter Farárik

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.