Hospodársky denník
USD49,735 Sk
EUR43,819 Sk
CHF28,724 Sk
CZK1,232 Sk
  Pondelok  2.Októbra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Hodnotenie je na stole, chcú však oveľa hlbšie

Existuje riešenie pre jadrovú elektráren V-1?

Nič viac a nič menej nemohol momentálne povedať prezident Konfederácie odborových zväzov Ivan Saktor na obhajobu ľudí pracujúcich v Atómových elektrárňach Jaslovské Bohunice, ktorí majú o niekoľko rokov stratiť prácu zastavením činnosti V-1, ako výrok, že „vlády prichádzajú a odchádzajú, jadrové zariadenia však ostávajú“. Táto veta si okamžite našla miesto v relikviároch zástancov, ako aj odporcov jadrovej energetiky, ba povedal by som, vošla priam do histórie tohto odvetvia. Niektorí jej prisúdia belasú stužku nádeje, že s V-1 to nemusí skončiť tak, ako rozhodla táto vláda a elektráreň aj po roku 2006 bude vyrábať, druhí zasa čiernu, lebo symbolizuje začiatok funusu ich snáh dotiahnuť rozhodnutie vlády do konca. Ivan Saktor svojím výrokom dal niektorým podnet, aby ho zaradili do panoptika členov tzv. „slovenskej jadrovej lobby“.

Keď kabinet rozhodol o odstavení elektrárne, vtedy z politických dôvodov, dnes hovorí o prebytku elektriny na Slovensku, nezohľadnil psychologický moment, že vysokokvalifikovaní odborníci nebudú čakať na svojich postoch, kým im ktosi povie, že zajtra už prísť nemusia, že končia. Budú odchádzať skôr. Čo sa stane? Podľa predpokladov možno aj to, že dôjde k ešte skoršiemu skončeniu jej prevádzky, alebo k možnému ohrozeniu bezpečnosti elektrárne, čo by však nikto nedovolil. A tak by sa chtiac-nechtiac uplatnil prvý variant. Existuje však aj tretie východisko, ktorým je pripraviť také kompenzácie pre personál, ktoré by zabránili jeho predčasnému odchodu. Do histórie isto vstúpi aj nedávne stanovisko Greenpeace, ktoré v otvorenom liste predsedovi vlády M. Dzurindovi hovorí o „zásadných rozporoch v hodnotení jadrovej bezpečnosti V-1“. Požiadavka o „uverejnenie dokumentácie bezpečnostnej konštrukcie a jej posúdenie nezávislými odborníkmi...“ je tiež na hranici snov. Vie si niekto predstaviť, ako by sa mal uverejniť stoh dokumentov? Ide aj o výzvu premiérovi, aby po jej prevzatí uverejnil kontrolnú správu Asociácie dozorov krajín EÚ nad jadrovou bezpečnosťou elektrárne V-1, ktorú má asociácia prezentovať 6. októbra. Lenže obsah správy, ako sa ukazuje, je pre činnosť Greenpeace skôr kontraproduktívny. A čo sa týka nezávislosti, tak prvým nezávislým článkom v reťazci je Úrad jadrového dozoru SR, druhé nezávislé posúdenie V-1 urobila práve uvedená asociácia, zastupovaná odborníkmi z Nemecka, Francúzska, Anglicka, Fínska, zo Španielska, z Talianska a Belgicka. Ďalšie posúdenie, svojou hĺbkou a rozsahom ojedinelé v histórii svetovej jadrovej energetiky(!), vykoná pripravovaná misia Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu so sídlom vo Viedni.

Nedávno som sa chcel porozprávať práve o otázkach bezpečnosti jadrových elektrární s predstaviteľom jedného mimoriadne vplyvného dozoru nad jadrovou bezpečnosťou zo štátu, ktorého demokratickosť a civilizačné hodnoty nik na svete nespochybňuje. Mýlil som sa. Bolo mi povedané, že mediálny rozhovor by mohol poskytnúť len v prítomnosti príslušného zástupcu ambasády jeho krajiny. Ako vidieť, nie všetky otázky jadrovej energetiky je vhodné „prepierať“ na verejnosti. Aj toto je súčasť demokracie. Platia isté regule a pravidlá, a preto aj niektoré požiadavky na uskutočnenie demokratického procesu posudzovania bezpečnosti jadrových elektrární v podobe, ako sú niekedy prezentované, sú skôr propagačnou floskulou.

Vladimír Turanský

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené, na mnohých miestach dážď alebo prehánky, ojedinele aj búrky. Najvyššia denná teplota 16 až 21, na východnom Slovensku miestami okolo 23 stupňov. Východný až južný vietor 2 až 5, na juhozápade 5 až 10, v nárazoch miestami okolo 15 m/s. Na hrebeňoch hôr víchrica. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 12 stupňov. V utorok a stredu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach dážď alebo prehánky. V utorok na východe a v stredu aj na ostatnom území zmenšovanie oblačnosti a slabnutie zrážok. Najnižšia nočná teplota 14 až 10 stupňov, na východe v stredu pri zmenšenej oblačnosti miestami okolo 8, najvyššia denná 15 až 19, na východe v stredu okolo 22 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.56 a zapadne o 18.25 hod.

Amsterdammrholenie14
Atényoblačno21
Belehraddážď18
Berlínoblačno17
Bratislavadážď19
Bruselprehánky15
Budapešťdážď17
Bukurešťoblačno21
Frankfurtoblačno14
Helsinkizamračené14
Istanbulpolooblačno26
Kodaňoblačno18
Kyjevjasno18
Lisabonjasno23
Londýnpolooblačno13
Madridjasno21
Milánobúrky18
Moskvajasno15
Oslodážď12
Parížprehánky12
Prahadážď16
Rímprehánky19
Sofiazamračené17
Štokholmdážď17
Varšavaoblačno21
Viedeňdážď18
Záhrebprehánky21
Ženevadážď12

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 28. 9. 2000: Bratislava 100,05, Sliač 98,25, Košice 99,25, Poprad 93,74, za 29. 9. 2000: Bratislava 99,58, Sliač 97,90, Košice 98,90, Poprad 93,94, za 30. 9. 2000: Bratislava 99,54, Sliač 97,89, Košice 99,00, Poprad 93,51.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.