Hospodársky denník
USD49,735 Sk
EUR43,819 Sk
CHF28,724 Sk
CZK1,232 Sk
  Pondelok  2.Októbra 2000

Z bludného kruhu neschopnosti

Pokusy oživiť výrobu sa končia v chumli pohľadávok

Napriek čiastočnému zlepšeniu zástupcovia výrobnej sféry argumentujú, že na nové úvery nemôžu ani pomyslieť, pretože sú také drahé, že s ich splácaním majú problém aj tí najschopnejší. Vysokou platobnou neschopnosťou slovenských podnikov sa v poslednom období opäť zaoberajú viaceré osobitné pracovné skupiny. Tie okrem iného posudzovali aj minuloročné požiadavky ministerstva hospodárstva, ktoré pre 106 vybraných podnikov požadovalo finančnú injekciu takmer 5 mld. Sk. Výsledok analýzy bol jednoznačný: zo 106 podnikov, ktoré argumentovali svojím veľmi dobrým exportným programom, len deväť spĺňalo ekonomické kritériá vyššej bonity. Pravda, aj referencie bánk treba brať s rezervou, pretože ich záujem je dostať späť prostriedky, ktoré požičali. Všetky doterajšie riešenia platobnej neschopnosti podnikov na niečom zlyhali a situácia ani dnes nie je dobrá. Expertné skupiny sa pokúšajú o systémové riešenie platobnej neschopnosti, teda nielen na odstránenie dôsledkov. Dôležité je zastaviť jej narastanie, uvoľniť zablokovaný tok prostriedkov aj vo vzťahu k plneniu daňových povinností a eliminovať zároveň príčiny platobnej neschopnosti.

Jednou z možností riešenia druhotnej platobnej neschopnosti je povinný vzájomný zápočet pohľadávok a záväzkov po lehote splatnosti. To pomôže identifikovať nositeľov prvotnej platobnej neschopnosti. Tých potom bude potrebné eliminovať z ekonomických vzťahov podľa zákona o bankrote. Podniky s vyrovnanou bilanciou pohľadávok a záväzkov alebo s prevahou pohľadávok nad záväzkami predstavujú potenciálnu základňu oživenia podnikateľskej aktivity v slovenskom hospodárstve. Práve do nich je potom možné podľa presných kritérií vložiť nové, prísne účelové úverové prostriedky, ktoré by ich zbavili druhotnej platobnej neschopnosti. Z výsledkov aktuálneho konjunkturálneho prieskumu štatistického úradu vyplýva, že hodnoty indikátora dôvery v priemysle dosahujú najvyššiu úroveň od vzniku SR. Indikátory sledujú očakávania úrovne celkového dopytu, stavu zásob hotových výrobkov a očakávaného objemu produkcie priemyselných podnikov. Podniky naďalej očakávajú priaznivý vývoj objemu priemyselnej produkcie. Podľa prieskumu štatistického úradu (hodnotilo sa 350 podnikov, ktoré sa vlani 77 percentami podieľali na celkovej priemyselnej produkcii a 64 percentami na celkovej zamestnanosti v priemysle) dopyt po priemyselných výrobkoch sa v poslednom období udržuje približne na rovnakej úrovni, ktorá je vyššia ako dlhodobý trend. Na priaznivejšom hodnotení sa však v prevažnej miere podieľa zahraničný dopyt.

Podľa guvernéra NBS Mariána Jusku sa banky začali aktívnejšie zaujímať o požičiavanie podnikom aj preto, že mierne zlepšenie v podnikovej sfére vytvára priaznivé podmienky na to, aby rástol objem finančných prostriedkov do výrobnej sféry. Podľa analytikov zvyšovanie ekonomického rastu nie štátnymi zákazkami, nie zdrojmi zo štátneho rozpočtu, ale úverovými zdrojmi, je základným predpokladom vytvorenia zdravého ekonomického rastu.

Eleonóra Bujačková

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.