Hospodársky denník
USD51,601 Sk
EUR43,611 Sk
CHF28,973 Sk
CZK1,253 Sk
  Pondelok  23.Októbra 2000

Koruna je závislá od eura

Historické minimá eura ťahajú kurz SKK/USD stále vyššie

V priebehu posledných dní zaznamenala slovenská koruna výrazný prepad na výmennom kurze oproti USD. Nezvyčajne výrazný pohyb na tomto krose zaujal aj laickú verejnosť, ktorá ako kľúčový výsledok tohto vývoj považuje slabú pozíciu slovenskej koruny oproti hlavným svetovým menám. No opak je pravdou. Hlavným dôvodom tohto postoja je fakt, že koruna je nepriamo fixovaná na spoločnú menu euro. Preto dochádza k určitému prepojeniu pohybu eura a koruny, ktoré sa odráža na vývoji krížového kurzu domácej meny oproti USD. Najviac pozornosti by mala verejnosť venovať práve vývoju referenčného kurzu koruny oproti euru. V posledných dňoch zaznamenal pozitívny vývoj v prospech domácej meny. Aj napriek blížiacemu sa termínu referenda týkajúceho sa predčasných parlamentných volieb je záujem zahraničných subjektov participujúcich na devízových trhoch relatívne stabilný. Ak predikcie analytikov pred zverejnením termínu referenda hovorili o prelomení úrovne 44 Sk za euro, tak už v priebehu októbra sa ukázalo, že boli mylné. Pod pozitívny vývoj sa totiž významne podpísali práve zahraničné subjekty, ktoré svojou angažovanosťou, t. j. nákupmi korún vyjadrujú dôveru našej krajine a pomerom v nej. Mierne posilnenie koruny môžeme očakávať až po novembrovom referende. V prípade odmietnutia predčasných parlamentných volieb by mohlo dôjsť k posilneniu koruny pod úroveň 43 SKK/1 EUR.

Za negatívnym trendom výmenného kurzu SKK/USD musíme hľadať súčasnú pozíciu amerického dolára na svetových devízových trhoch oproti ostatným svetovým menám. Jednoznačne dominujúci dolár je priamym odrazom ekonomickej sily hospodárstva USA, ktoré stále s menšími korekciami predlžuje svoju takmer 10-ročnú expanziu. V porovnaní s ekonomikou krajín eurolandu, ktoré len v súčasnosti nastupuje cestu výraznejšej hospodárskej expanzie, pretrváva stabilne negatívny trend spoločnej meny. Aj napriek skutočnosti, že koncom septembra došlo k spoločnej intervencii centrálnych bánk v prospech eura, na ktorej sa zúčastnila aj americká centrálna banka (FED), je výhľad možnej pozitívnej korekcie stále v nedohľadne. Tento argument podporujú aj niektorí predstavitelia členských krajín EU, ktorí prostredníctvom svojich niekedy diametrálne odlišných názorov na postavenie eura kontinuálne podporujú averziu obchodníkov oproti spoločnej mene. Na druhej strane teória verbálnych intervencií, ktorú Európska centrálna banka ako strážca eura využíva už niekoľko mesiacov, nenachádza ohlas u obchodníkov na trhu, ktorí takmer beztrestne predávajú eurá za doláre, čoho reflexiou sú nové historické minimá spoločnej meny. Vo štvrtok minulý týždeň došlo k prepadu eura až na 0,8325 EUR/1 USD, čo nevyhnutne posunulo výmenný kurz koruny oproti doláru na nové minimum 52,490 SKK/1 USD.

Nelichotivý vývoj koruny oproti doláru má aj niektoré vážnejšie vplyvy na vývoj domácej ekonomiky. Slovensko ako krajina energetický závislá, musí dovážať ropu, kde súčasný cenový trend tejto strategickej komodity predražuje jej import. Tento stav sa následne premieta do vývoja obchodnej bilancie krajiny. Zvyšovanie cien ropy na komoditných trhoch ešte umocňuje silný dolár, ktorý takto vplýva aj na rast cenovej hladiny v ekonomike. Miera inflácie aj napriek skutočnosti, že v priebehu posledných mesiacov pretrvávala hrozba ropných šokov, je stále stabilná a udržuje sa v intervale stanovenom Národnou bankou Slovenska.

Marcel Tirpák

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.