Hospodársky denník
USD51,601 Sk
EUR43,611 Sk
CHF28,973 Sk
CZK1,253 Sk
  Pondelok  23.Októbra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nespoľahliví či obozretní voliči?

Peter Kasalovský

Podľa niektorých prieskumov verejnej mienky síce klesli volebné preferencie HZDS, avšak HZDS, Smer a SNS majú spolu toľko, že by jednoznačne zvíťazili v prípadných voľbách, pričom by neboli odkázaní na spoluprácu so stranami terajšej vládnej koalície. Nadchádzajúce referendum o tom, či sa majú konať predčasné parlamentné voľby, však nepotvrdí výsledky prieskumov.

V súvislosti s volebnými preferenciami treba mať na pamäti desať percent tradičných nevoličov a ďalších pätnásť percent občanov s volebným právom, ktorí sú „nerozhodnutí“. Otázkou je, či sú to tí istí voliči ako pred dvoma rokmi. Z troch štvrtín oprávnených voličov sú na strane opozície tri pätiny a za vládnu koalíciu sú dve pätiny, ale z nich prinajmenej polovica by v nej neodmietla personálne zmeny.

Aj keď väčšina voličov podporuje opozíciu, ale nemá vôľu potvrdiť to o dvadsať dní v referende. Dôvodov je niekoľko, z ktorých sa ako najvážnejší javí možnosť odseknutia prístupovej cesty do EÚ a NATO po prípadnom volebnom víťazstve HZDS či jeho účasti na vládnej moci. Ďalším je z rovnakých príčin takpovediac koaličné „strašenie“ zmrazením zahraničných investorských záujmov.

Nemenej významným dôvodom na nerozhodnosť sympatizantov, resp. prípadných voličov opozície je fakt, že jej lídri V. Mečiar, R. Fico a A. Malíková sú len v pozíciách kritikov vládnej koalície. Len si ich udržujú, keďže protivníci sa prezentujú názorom o svojej úspešnosti a celkovo pozitívnom vývoji, ktorý by mal okrem iného vyniesť väčšine vyššiu kvalitu života v 2001. roku.

Keď by to išlo ako doteraz vo vývoji vnútornej politiky a vo volebných preferenciách, tak na jeseň 2002 by boli proti sebe de facto dve zoskupenia a rozdiel pre víťazné z nich by mohol byť 60- až 90-tisíc voličov. Nie je však vylúčené, že podstatný vplyv na voličskú orientáciu - vrátane obratov o 180 stupňov - bude mať životná realita väčšiny občanov, ktorá je v tomto období nedôstojná.

V tomto období už ide o to, aký rozdiel bude z mesiaca na mesiac medzi slovami a realitou, či v druhom polčase tohto volebného obdobia sa bude zmierňovať sociálne napätie a bieda dostane výpoveď. Okrem toho, čoraz väčší význam bude mať pre všetkých, a najmä vekovo mladých voličov „miera reálnosti“ prijatia SR do Európskej únie a výsledky jej vnútornej reformy.

počasie

Dnes bude jasno až polojasno, zrána v nižších polohách miestami hmla, alebo nízka oblačnosť, ktorá sa ojedinele udrží po celý deň. Najvyššia denná teplota 12 až 17, na miestach s dlho trvajúcou hmlou chladnejšie. Teplota na horách vo výške 1500 m 11 stupňov. Slabý premenlivý vietor.V utorok jasno až polojasno, zrána a predpoludním v nižších polohách miestami hmly, ktoré sa ojedinele udržia po celý deň. Popoludní na západe pribúdanie oblačnosti a miestami prehánky. V stredu dopoludnia polojasno, k večeru na západe opäť pribúdanie oblačnosti a miestami zrážky, od asi 1600 m sneženie. Najnižšia nočná teplota 0 až -4, v stredu 5 až 1 stupeň. Najvyššia denná teplota 13 až 17, v stredu 11 až 15 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.27 a zapadne o 17.45 hod.

Amsterdamoblačno16
Aténypolojasno18
Belehradjasno15
Berlínpolooblačno17
Bratislavajasno16
Bruseloblačno14
Budapešťjasno16
Bukurešťjasno15
Frankfurtjasno18
Helsinkipolooblačno8
Istanbuldážď14
Kodaňprehánky15
Kyjev jasno14
Lisabonzamračené16
Londýndážď14
Madridoblačno18
Milánojasno20
Moskvadážď8
Oslodážď10
Parížzamračené16
Prahajasno15
Rímjasno24
Sofiajasno16
Štokholmdážď10
Varšavapolooblačno15
Viedeňjasno16
Záhrebjasno15
Ženevajasno17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.