Hospodársky denník
USD51,601 Sk
EUR43,611 Sk
CHF28,973 Sk
CZK1,253 Sk
  Pondelok  23.Októbra 2000

Nespoľahliví či obozretní voliči?

Peter Kasalovský

Podľa niektorých prieskumov verejnej mienky síce klesli volebné preferencie HZDS, avšak HZDS, Smer a SNS majú spolu toľko, že by jednoznačne zvíťazili v prípadných voľbách, pričom by neboli odkázaní na spoluprácu so stranami terajšej vládnej koalície. Nadchádzajúce referendum o tom, či sa majú konať predčasné parlamentné voľby, však nepotvrdí výsledky prieskumov.

V súvislosti s volebnými preferenciami treba mať na pamäti desať percent tradičných nevoličov a ďalších pätnásť percent občanov s volebným právom, ktorí sú „nerozhodnutí“. Otázkou je, či sú to tí istí voliči ako pred dvoma rokmi. Z troch štvrtín oprávnených voličov sú na strane opozície tri pätiny a za vládnu koalíciu sú dve pätiny, ale z nich prinajmenej polovica by v nej neodmietla personálne zmeny.

Aj keď väčšina voličov podporuje opozíciu, ale nemá vôľu potvrdiť to o dvadsať dní v referende. Dôvodov je niekoľko, z ktorých sa ako najvážnejší javí možnosť odseknutia prístupovej cesty do EÚ a NATO po prípadnom volebnom víťazstve HZDS či jeho účasti na vládnej moci. Ďalším je z rovnakých príčin takpovediac koaličné „strašenie“ zmrazením zahraničných investorských záujmov.

Nemenej významným dôvodom na nerozhodnosť sympatizantov, resp. prípadných voličov opozície je fakt, že jej lídri V. Mečiar, R. Fico a A. Malíková sú len v pozíciách kritikov vládnej koalície. Len si ich udržujú, keďže protivníci sa prezentujú názorom o svojej úspešnosti a celkovo pozitívnom vývoji, ktorý by mal okrem iného vyniesť väčšine vyššiu kvalitu života v 2001. roku.

Keď by to išlo ako doteraz vo vývoji vnútornej politiky a vo volebných preferenciách, tak na jeseň 2002 by boli proti sebe de facto dve zoskupenia a rozdiel pre víťazné z nich by mohol byť 60- až 90-tisíc voličov. Nie je však vylúčené, že podstatný vplyv na voličskú orientáciu - vrátane obratov o 180 stupňov - bude mať životná realita väčšiny občanov, ktorá je v tomto období nedôstojná.

V tomto období už ide o to, aký rozdiel bude z mesiaca na mesiac medzi slovami a realitou, či v druhom polčase tohto volebného obdobia sa bude zmierňovať sociálne napätie a bieda dostane výpoveď. Okrem toho, čoraz väčší význam bude mať pre všetkých, a najmä vekovo mladých voličov „miera reálnosti“ prijatia SR do Európskej únie a výsledky jej vnútornej reformy.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.