Hospodársky denník
USD51,66 Sk
EUR43,389 Sk
CHF28,875 Sk
CZK1,249 Sk
  Utorok  24.Októbra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Tajomstvo oceánov a počasia

Meteorologické satelity umožňujú odborníkom odhaľovať mnohé tajomstvá prírody, ktoré zatiaľ zostávali utajené. Jedným z nich je interakcia medzi oceánmi a otepľovaním atmosféry.

Podnebie na Zemi je ovplyvňované najrôznejšími faktormi. Vietor, reliéf povrchu, nadmorská výška, vzdialenosť oceánu určujú, aké počasie kde prevláda. Meteorologické satelity umožňujú toto ovplyvňovanie sledovať. Vďaka nim ekológovia a meteorológovia pozorujú nielen krátkodobé zmeny počasia, akými sú hurikány, tropické búrky, cyklóny a pod., ale rovnako javy, ktoré majú dosah dlhdobobý - napríklad toľko diskutované otepľovanie atmosféry. Najväčšiu úlohu pritom hrá skúmanie oceánov, ktoré zaberajú sedemdesiat percent zemského povrchu.

Oceány ovplyvňujú zemské podnebie tromi výraznými spôsobmi. Po prvé sa z nich vyparuje voda do ovzdušia, čím stúpa vlhkosť vzduchu. Preto platí: čím ďalej od pobrežia, tým menej dažďov (aj keď nám to tak občas nepripadá). Druhým dôležitým javom je teplotná inertnosť vody, ktorá spôsobuje, že na pevnom povrchu sa teplota mení približne dvakrát rýchlejší ako na hladine oceánu. Preto môžeme v ruskom Irkutsku, ďaleko od morských brehov, pozorovať teplotné rozdiely dosahujúce až päťdesiat stupňov Celzia, kým na ostrove Macquarie pri Austrálii sú tieto rozdiely iba päťstupňové. Iným príkladom je New York a púšť Gobi. Ležia na rovnakej rovnobežke, ale New York je oveľa bližšie oceánskej hladiny, preto je tu podnebie priaznivejšie než vo vyprahnutej púšti.

Tretí spôsob ovplyvňovania klímy je pomerne známy, sú to morské prúdy. Keby bol oceán nehybný, teplo, ktoré prichádza od rovníka k zemským pólom, by postupovalo dvakrát pomalšie a s dvakrát menšou intenzitou. Rozdiely medzi jednotlivými klimatickými pásmami by tak boli oveľa výraznejšie. Bez Golfského prúdu by vo Francúzsku klesala teplota v zimnom období pravidelne pod mínus štyridsať stupňov Celzia. Teplé rovníkové prúdy prinášajú do severnejších (resp. južnejších) oblastí Zeme rovnakú tepelnú energiu, akú by vyprodukovalo tridsať miliárd ton ropy, čo je približne jedna desatina každoročnej energetickej spotreby Zeme.

Voda oceánov plní ešte jednu dôležitú úlohu. Absorbuje oxid uhličitý. Každý rok v zemskej atmosfére pribudne asi šesť miliárd ton oxidu uhličitého. Keby všetok zostal v ovzduší, vyzerala by naša planéta zakrátko ako Venuša. Oxid uhličitý je však ľahko rozpustný vo vode, dokonca už v množstve jeden gram na liter vody, preto oceány dokážu zachytiť skoro polovicu z týchto šiestich ton, a tým otepľovanie Zeme výrazne znižujú.

Oceány však nemôžu otepľovaniu Zeme zabrániť stopercentne. Od roku 1850 stúpla teplota atmosféry o pol stupňa Celzia a hladina oceánov sa zvýšila o celých desať centimetrov. Väčšina vedcov usudzuje, že hlavný podiel na tomto jave má stúpajúca koncentrácia škodlivých plynov v ovzduší. Veď iba oxid uhličitý za toto obdobie zvýšil svoj podiel v atmosfére o dvadsaťpäť percent. Kapacitu oceánov však už nezvýšime.

(mb)

počasie

.n Dnes bude jasno až polojasno. Ráno a predpoludním v nižších polohách miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Popoludní na západe oblačno. Najvyššia denná teplota 13 až 18, na horách vo výške 1500 m okolo 11 stupňov. Slabý premenlivý vietor. V stredu a vo štvrtok bude jasno až polojasno. Ráno a predpoludním v nižších polohách miestami hmla. V stredu prechodne oblačno. Vo štvrtok na severe oblačno a na krajnom severe miestami aj slabý občasný dážď. Najnižšia nočná teplota 2 až -3, v stredu na východe miestami až -5, najvyššia denná väčšinou 12 až 16, na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou, v stredu na východe a vo štvrtok na severe len okolo 10 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 7.28 a zapadne o 17.43 hod.

Amsterdamoblačno17
Aténypolojasno17
Belehradjasno16
Berlínoblačno16
Bratislavajasno16
Bruseloblačno17
Budapešťjasno17
Bukurešťoblačno15
Frankfurtoblačno16
Helsinkidážď12
Istanbuloblačno16
Kodaňprehánky15
Kyjevjasno14
Lisabonjasno20
Londýnoblačno15
Madridpolooblačno22
Milánojasno17
Moskvapolojasno9
Osloprehánky9
Parížoblačno18
Prahaprehánky14
Rímjasno22
Sofiaoblačno13
Štokholmprehánky14
Varšavapolooblačno15
Viedeňjasno16
Záhrebjasno17
Ženevajasno17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.