Hospodársky denník
USD51,66 Sk
EUR43,389 Sk
CHF28,875 Sk
CZK1,249 Sk
  Utorok  24.Októbra 2000

Schröder: Šanca SR na vstup do EÚ v roku 2003

Dôraz na prehĺbenie ekonomických vzťahov

„Každá iná politika by Slovensko z tejto oblasti vrátila späť.“ Touto vetou, adresovanou vláde Mikuláša Dzrindu, nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder „pozlátil“ svoju včerajšiu historickú návštevu Slovenska (je prvým nemeckým kancelárom, ktorý oficiálne navštívil SR od jej vzniku). Je to veta, ktorá nepotrebuje viac vysvetlení. Lebo „inou politikou“ sa rozumie tá spred volieb v roku 1998 a „vrátiť sa sp仓 by znamenalo netešiť sa takej veľkej dôvere západoeurópskeho zahraničia, so všetkými jej ekonomicko-investičnými dosahmi, aká sa dostáva práve terajšej slovenskej vláde. Je to jasný odkaz voličom pred nepríjemným novembrovým referendom. Povedané medzi riadkami: Slováci, vybrali ste si dobre! Bolo by však krátkozraké hovoriť o recipročnej návšteve G. Schrödera na Slovensku (na oficiálne pozvanie M. Dzurindu, ktorý Nemecko navštívil v marci 1999) iba v tejto politickej rovine. Pravda, vláda SR sa môže pýšiť zahraničnopolitickými úspechmi a podporou zahraničia - aj to robí -, ale včerajšia návšteva predsa len presahovala charakter domácej politiky a vzájomných bilaterálnych vzťahov. Tie, ako uviedol Schröder, sú bezproblémové, a ak aj nejaké problémy sú, tak sú riešiteľné. To je fajn, lebo slovenská vláda si veľmi dobre uvedomuje, že Nemecko má stále povesť ekonomického motora Európskej únie, o ktorej členstvo sa dôrazne uchádza.

Integrácia do EÚ a NATO bola mimochodom jedným z hlavných bodov oficiálneho rokovania M. Dzurindu s G. Schröderom. Nemecký kancelár opäť zdôraznil, že jeho krajina „má jasný politický a ekonomický záujem o rozšírenie Eړ a SR sa v tomto procese „môže spoľahnúť na nemeckú podporu“. Ďalší uspokojivý bod pre kabinet slovenského premiéra, najmä keď podľa Schrödera SR má šance na vstup už v roku 2003, o čom nehovoria ani tí najzarytejší slovenskí optimisti! Avšak - zrejme výstraha do radov vládnej koalície - podľa Schrödera to bude možné iba za predpokladu, ak slovenská vláda a koalícia vydržia vysoké tempo príprav na vstup do EÚ. Nie sú želateľné žiadne koaličné spory, vystupovanie z vlády a podobné prejavy politiky, ktoré spochybňujú serióznosť vlády. Toľko Európa. Čo sa týka slovensko-aliančných vzťahov, Schröder naznačil, že Berlín našu žiadosť podporí a modernizácia lietadiel Armády SR typu Mig-29 je pre členstvo v NATO vítaná. Jej uskutočnenie by dokonca umožnilo spoluprácu SR s Európskym leteckým a kozmickým podnikom (EADS), na ktorom sa zúčastňuje okrem Nemecka aj Francúzsko a Španielsko.

Nemecko je najväčším obchodným partnerom SR. To sa odzrkadlilo aj počas včerajšej návštevy G. Schrödera. Do Bratislavy ho sprevádzali zástupcovia viacerých nemeckých významných podnikov a koncernov, s ktorými sa pracovne stretol minister hospodárstva SR Ľ. Harach. Podľa Jozefa Migaša, predsedu NR SR, ktorú G. Schröder včera navštívil, Slovensko potrebuje viac investorov formátu Volkswagen. Nemecká strana by zasa rada prehĺbila hospodársku spoluprácu aj na úrovni malých a stredných podnikov.

Slovenský premiér, uspokojený spojením slovenských kresťanských a nemeckých sociálnych demokratov, včerajšiu návštevu optimisticky porovnal so sviatkom pre Slovensko. Aj politici majú nárok na slovné excesy, Schröderov jednodňový pobyt na Slovensku bol však z tých príjemných. Nemecký kancelár preukázal rešpekt nad reformnými výsledkami vlády SR, ocenil privatizáciu, prisľúbil potrebnú podporu pri vstupe do NATO a EÚ a azda táto návšteva zvýši aj investičný smäd nemeckých podnikov po slovenských šanciach.

Iaromír Novák

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.