Hospodársky denník
USD51,66 Sk
EUR43,389 Sk
CHF28,875 Sk
CZK1,249 Sk
  Utorok  24.Októbra 2000

Zánik alebo viac kompetencií?

Veľká diskusia ministerky privatizácie M. Machovej vo vláde

„Vo vláde v týchto dňoch sa diskutuje o kompetenciách ministerstva privatizácie,“ informovala včera ministerka privatizácie Mária Machová. Vyvolala ju ona ako šéfka rezortu, ktorý je vecne zodpovedný za proces privatizácie, ale kompetenčný zákon jej neumožňuje túto úlohu plniť. Ministerka sa teda domnieva, že nemôže niesť plnú zodpovednosť za privatizáciu a vidí dve možnosti riešenia: „Buď posilniť kompetencie ministerstva privatizácie, alebo jeho právomoci preniesť na iný ústredný orgán a ministerstvo zrušiť.“ Reaguje tak nielen na nekontrolovateľný proces privatizácie, ale aj na jeho zložitosť a kompetenčnú rozdrobenosť medzi jej rezort a FNM SR, ale aj iné rezorty. Z jej strany ide o reakciu na neplnenie úloh v tejto oblasti zo strany rezortov, ako aj viaceré spory. Klasickým príkladom je privatizácia majetku vodární a kanalizácií, kde vedie dlhé spory s ministrom pôdohospodárstva Pavlom Koncošom. Podľa ministerky sa však črtá jeho koniec: „Do konca októbra by mal dať minister návrh ako bezodplatne previesť tento majetok na obecné vodárenské spoločnosti, pričom sa zaviazal, že bude rešpektovať zákon o privatizácii(!?).“ O tom, že rezorty si chcú ponechať niektoré podniky na „neskoršiu a možno tajomnú privatizáciu“, svedčí ich neochota odovzdať zoznam spoločností, ktoré ešte nie sú sprivatizované a privatizovať by sa mali. Rezorty nesplnili uznesenie vlády zo 14. júna a viaceré podniky buď do pasportizačného zoznamu neuviedli, alebo navrhujú neprivatizovať ich s označením - „špecifické“. Ministerka M. Machová preto trvá na tom, aby najmä rezorty obrany, zdravotníctva, pôdohospodárstva a dopravy predložili do konca roku 2000 na rokovanie vlády materiál, v ktorom zdôvodnia túto špecifickosť. Na otázku, prečo M. Machová prichádza s takýmto zásadným otvorením problému kompetencií až teraz, odpovedala, že podobné zmeny v kompetenčnom zákone navrhovala po vstupe do vlády, avšak neuspela.

SPP a Transpetrol

V súčasnosti ministerstvo privatizácie stojí pred úlohou do konca roka pripraviť privatizačné projekty SPP a Transpetrol tak, aby bolo možné privatizovať tieto podniky v prvom polroku 2001. „Narážame pritom na problémy. Napríklad, aby sme neporušili zákon o verejnom obstarávaní, musíme výsledky verejnej súťaže na poradcu pri privatizácii SPP vyhlásiť až v januári 2001, teda 90 dní od jej vyhlásenia,“ hovorí ministerka, ktorá privatizáciu SPP priamo viaže na výplatu dlhopisov FNM SR: „Ak sa privatizácia podniku neuskutoční v tomto termíne, výplata bude sťažená,“ konštatovala.

Ako s bankami?

Z verejne diskutovaných pripravovaných privatizačných projektov ministerka pripomenula, že v oblasti elektroenergetiky sa diskutuje o prevode majetku výrobcov tepla do majetku miest a obcí. Z bánk je predaj najďalej v prípade Slovenskej sporiteľne, kde do 25. novembra majú traja záujemcovia predložiť svoje ponuky. Aby sa vedeli presne zorientovať pri ich špecifikácii, vláda do konca októbra schváli presné podmienky privatizácie tejto inštitúcie. V prípade VÚB a IRB by mali byť privatizačné projekty skončené tento a v prípade Slovenskej poisťovne na budúci mesiac, pričom predpoklad skončenia ich privatizácie je do konca roka v IRB a vo VÚB do júna 2001. S predajom Slovenskej poisťovne vláda počíta v druhom polroku 2001, aby sa tento proces zhodoval so skončením monopolného postavenia inštitúcie v oblasti zákonného poistenia.

Ministerstvo privatizácie v súčasnosti kompletuje 17 privatizačných projektov podnikov SAD, v ktorých pôjde o predaj minoritného, nanajvýš 49-percetného podielu akcií. S predajom akcií nad tento limit sa počíta neskôr, po konštituovaní vyšších územných celkov v rámci reformy verejnej správy. Privatizáciu v oblasti zdravotníckych stredísk naznačuje graf na str. 1.

Predaje účasti FNM

V súčasnosti Fond národného majetku SR na základe rozhodnutia vlády o zmene privatizačných podmienok pripravuje odpredaj akcií podnikov, ktoré má v portfóliu v 40 prípadoch, najneskôr do konca tohto roka (10 % akcií Slovnaftu, 92,16 % akcií kúpeľov Piešťany, žrebčíny, šľachtiteľské stanice, podniky kameňolomov, štrkopieskov a pod.), v prípade ďalších 23 podnikov sa pripravuje zmena privatizačného projektu tak, aby FNM SR mohol svoje účasti predať (Slovenské plavby a prístavy, Baňa Dolina, Sklárne Poltár, Nafta, SNAZIR, Skloobal, Auto Martin, Incheba, OZKN). Tretiu kategóriu účastí FNM SR v podnikoch tvoria také inštitúcie, ktoré by sa mali predať, ale zatiaľ tomu bránia rôzne okolnosti, napríklad nedoriešené vlastnícke vzťahy. Ide celkove o sedem podnikov, medziiným o DMD Holding, Bardejovské kúpele, Istrochem, ZSNP.

Peter Višváder

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.