Hospodársky denník
USD51,814 Sk
EUR43,449 Sk
CHF28,924 Sk
CZK1,246 Sk
  Streda  25.Októbra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Jasnejšie mierové siločiary

Po ceste Madeleine Albrightovej do KĽDR

Veľkolepé prijatie šéfky diplomacie USA v KĽDR sa stalo rámcom prvého stretnutia predsedu KĽDR Kim Čong-ila s vysokým americkým politikom. Madeleine Albrightová prišla s hlavným cieľom zablokovať raketový program Pchjongjangu. To sa údajne podarilo, keď sa k nej počas stotisícovej prehliadky v pondelok večer Kim Čong-il naklonil a vo chvíli, keď sa na obrazovke objavila strategická raketa Taepodong a národ prepukol v jasot, povedal, že chápe znepokojenie USA a poznamenal, že to bolo prvé, ale aj posledné vystrelenie rakety. Americká delegácia mala údajne už v pondelok prísľub, že KĽDR zastaví skúšky rakiet.

Tento prísľub však z Pchjongjangu priviezol už v júli na okinawskú schôdzku G8 ruský prezident Putin, pravda, s podmienkou, že USA budú dopravovať do vesmíru severokórejské satelity. Kim a Albrightová sa teraz dohodli, že skupina expertov sa bude raketovou problematikou podrobne zaoberať už na budúci týždeň. Otázka je teda na stole a rozhodnú zrejme jej finančné a technické problémy.

Ukazuje sa, že raketová pozícia KĽDR sa môže paradoxne stať faktorom zlepšenia vzťahov USA a KĽDR. Normalizáciu vzťahov, na ktorú Washington odmieta pristúpiť povedzme s Kubou, môže v prípade KĽDR presadiť Taepodong. Zostáva faktom, že Amerika vidí v KĽDR čoraz potenciálnejšieho dodávatelia raketovej techniky Iránu, Pakistanu, Sýrii. USA sú ochotné ísť na politický barter. Za obmedzenie či zastavenie produkcie rakiet sú pripravené sľúbiť aj ekonomickú pomoc.

Na americko-severokórejskom odmäku má záujem aj Rusko i Čína. Obidve krajiny sa cítia byť hlavným objektom pripravovaného protiraketového systému TMD, ktorý chcú USA roztiahnuť na Ďalekom východe, argumentujúc práve kórejským Taepodongom. Tieto plány pozdržala najmä posledná neúspešná skúška protiraketovej strely, ale ich neterminovala. Prezident Clinton rozhodnutie o TMD prenechal na budúci rok novému prezidentovi USA. V prípade dohody s KĽDR by mal však nový prezident dosť problémov s americkou zbrojárskou loby, a tak nie je vôbec rozhodnuté, ako sa celý problém skončí. Po ceste Albrightovej, ktorá v Pchjongjangu sondovala aj politickú účinnosť návštevy prezidenta Clintona, avizovanej na 11. novembra, dostali však mierové siločiary v regióne širšie dimenzie.

Jaroslav Brabec

počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele prehánky. Zrána a predpoludním v nižších polohách miestami hmla. Najvyššia denná teplota 12 až 17, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo 10 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 7 stupňov. Slabý premenlivý, prevažne južný vietor. Vo štvrtok bude jasno až polojasno, popoludní na severozápade až oblačno. V piatok veľká oblačnosť a početné prehánky, od 1300 m snehové. Ráno a predpoludním v nižších polohách vo štvrtok miestami hmla. Najnižšia nočná teplota 2 až -3, v piatok 7 až 3 stupne. Najvyššia denná teplota 13 až 17, v piatok 5 až 10 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.30 a zapadne o 17.41 hod.

Amsterdamdážď14
Atényjasno19
Belehradoblačno15
Berlínzamračené13
Bratislavapolojasno14
Bruselzamračené12
Budapešťzamračené15
Bukurešťpolooblačno14
Frankfurtdážď12
Helsinkidážď9
Istanbuldážď16
Kodaňdážď10
Kyjevpolooblačno11
Lisabonjasno18
Londýnoblačno14
Madridjasno19
Milánopolooblačno18
Moskvapolooblačno7
Oslodážď6
Paríždážď15
Prahaoblačno12
Rímpolooblačno22
Sofiapolooblačno13
Štokholmoblačno10
Varšavazamračené11
Viedeňpolojasno16
Záhreboblačno16
Ženevajasno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.