Hospodársky denník
USD51,814 Sk
EUR43,449 Sk
CHF28,924 Sk
CZK1,246 Sk
  Streda  25.Októbra 2000

Skrytá šafárenie v nemocniciach?

Akú korupciu chcú postihnúť...

V pondelok sme uverejnili výpočet zdrojov rezortu zdravotníctva, pričom sme sa snažili identifikovať kanály, ktorými peniaze neefektívne „odtekajú“ . Čitateľ MUDr. Karol Kubala z Bratislavy sa nielenže stotožnil s naším článkom, ale pridal aj vlastné skúsenosti, ako sa šafári v našich nemocniciach. Z jeho listu vyberáme: MZ SR na požiadanie podpredsedu vlády I. Mikloša vypracovalo program boja proti korupcii v rezorte zdravotníctva. Je to nič nehovoriaci a nič neriešiaci elaborát. Čistý formalizmus.

Keď sa hovorí o korupcii v zdravotníctve, vždy je reč o dávaní úplatkov zdravotníckemu personálu. To sú však zanedbateľné sumy oproti tomu, ako sa v nemocniciach, často s tichým požehnaním ministerstva, narába s prostriedkami pridelenými či už zo zdravotných poisťovní alebo priamo pridelených z MZ SR. Uvediem niekoľko príkladov. Podľa príkazu bývalého ministra Šagáta musia nemocnice pri nákupe investičných celkov požiadať MZ SR o povolenie. V nemocniciach to vyriešili tak, že síce napíšu žiadosť o povolenie nákupu prístroja, softvéru a pod., ale uvedú, že prístroj bude zakúpený zo sponzorských prostriedkov. Z MZ SR ide do nemocnice automaticky odpoveď: MZ SR súhlasí s nákupom v prípade, že tento bude realizovaný zo sponzorských prostriedkov.

Nikto nepreveruje, či nemocnica tieto prostriedky má a ani po zrealizovaní nákupu nekontroluje, či bol nákup uskutočnený zo sponzorských prostriedkov, ani adekvátnosť ceny. Vzhľadom na to, že do sumy 500 000 Sk nie je potrebné vypisovať verejnú súťaž, zvykli si nemocnice v žiadosti uvádzať sumu 495 000 Sk bez ohľadu na to, či predmet stojí 300- alebo 500 000 Sk.

Keď sa nájde na MZ SR nejaký vrták, ktorý žiada zdokladovanie sponzorských prostriedkov, nie sú toho schopní. V takom prípade píšu v žiadosti, že nákup chcú urobiť buď z rezervného fondu, alebo z fondu reprodukcie. Tie majú však vzhľadom na ich zadlženosť prázdne. Ani to nikto na MZ SR nekontroluje. Teda, keď riaditeľ si chce privyrobiť, požiada MZ SR o nákup prístroja, ktorý stojí 300 000 Sk, kúpi ho od firmy za 495 000 Sk a o zisk sa s firmou rozdelí.

To sú však len malé ryby.

Plošné nákupy sú osobitná kapitola, pretože tam s otvoreným povolením MZ SR dochádza k neuveriteľným situáciám. Za všetky príklady jeden. Čiernobiely ultrazvuk stojí priemerne 1,5 mil. Sk. Sekcia financovania na ne vyčlenila 4 mil. Sk/ks.  Uchádzači urobili jednu pochopiteľnú vec. Do súťaže ponúkli prístroje asi za 4 mil. Sk. Kúpilo sa ich takto 22

Sanitky: napriek opakovaným upozorneniam na manipuláciu, MZ SR iba krčilo plecami. Riaditeľ poverenej nemocnice otvorene pýtal od uchádzačov sumu 2 mil. Sk pre seba, aby uchádzač uspel. Potom ešte uzavrel s vybratým dodávateľom nevýhodnú zmluvu, podľa ktorej môže MZ SR prísť o 16 mil. Sk, ako zmluvnú pokutu za nesplnenie podmienok. A MZ SR sa tvári, že všetko je v poriadku.

Najväčší fígeľ sa podaril riaditeľovi nemocnice, ktorý uzavrel s dodávateľom formou priameho dohodovacieho konania zmluvu na OBNOVU počítačového tomografu vo výške 22,5 mil. Sk a ultrazvukového prístroja vo výške 9,5 mil. Sk. Pritom NOVÉ CT stojí medzi 12 - 16 mil. Sk, ultrazvuk  6 - 7 mil. Sk. Ani sa na MZ SR nikoho nepýtal. Po upozornení na tento postup bola reakcia riaditeľky sekcie financovania: Ježiši Kriste, ale čo už môžeme robiť.

O mesiac na to bol tento riaditeľ vyznamenaný medailou akademika L. Dérera. To asi za svoju šikovnosť.

Toto je tá pravá korupcia v rezorte zdravotníctva a nie tých pár tisíc korún, ktoré dajú pacienti lekárom a sestrám. Takže takto plynú milióny z rozpočtu zdravotníctva do čiernej diery.

               

 

 

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.