Hospodársky denník
USD51,814 Sk
EUR43,449 Sk
CHF28,924 Sk
CZK1,246 Sk
  Streda  25.Októbra 2000

Očakávaný štátnik

Schröderova návšteva impulzom pre investorov?

Slovenská, česká, ale aj nemecká tlač hodnotí pondelkovú osemhodinovú návštevu nemeckého kancelára Gerharda Schrödera na Slovensku ako dôležitú z hľadiska bilaterálnych slovensko-nemeckých vzťahov, významnú pre euroatlantické integračné snahy SR, sľubnú, čo sa týka posilnenia obojstranných hospodárskych stykov, ale predovšetkým politicky účelovú na podporu lídra širokospektrálnej slovenskej vládnucej koalície Mikuláša Dzurindu. Samozrejme, ak by sa táto návšteva s puncom historickosti (názor médií) a sviatku (M. Dzurinda) uskutočnila v prvej polovici tohto roka, ako bola pôvodne naplánovaná, jej význam by vôbec nedosiahol dnešný predreferendový efekt. Celonemecký denník Die Welt si dovolil v tejto súvislosti trochu irónie keď napísal, že: „Tak túžobne ako deti Mikuláša alebo Ježiška, očakávali slovenskí politici hosťa z Nemecka.“

Intenzívne podávanie kľučiek popredných európskych štátnikov na Úrade vlády v Bratislave môže byť aj náhodné (zladiť pracovnú agendu toppolitikov predsa nebýva ľahké), ale pravdou je, že tak nedávna návšteva švédskeho premiéra Görana Perssona (jeho krajina od 1. januára 2001 preberá polročné predsedníctvo EÚ!) a rakúskeho kancelára Wofganga Schüssela, pondelkový „priateľský, úprimný a veľmi otvorený“ pobyt Schrödera a budúcotýždňová oficiálna návšteva holandského premiéra Wima Koka (Holandsko najviac podporuje rozširovanie EÚ na východ) na Slovensku, to všetko výborne nahráva Dzurindovi do kariet. Napokon, Schröder sa svojím prodzurindovským postojom ani netajil. Brnkol na populárnu strunu európskej integrácie a Slovákom zalichotil, že môžu byť medzi prvými, ktorí zaklopú na dvere Bruselu. Pravdaže, ak aj naďalej budú podporovať túto vládu, ktorá sa nebojí reforiem a ktorá by tempo týchto zmien mala ešte zvýšiť. Toto nenásilné, ale jasné dvojodporúčanie (voličom a vláde) svedčí o tom, že Západ seriózne berie na vedomie možnosť návratu „mečiarsystému“, vystríha pred ním a zároveň poukazuje aj na to, že si neželá väčšie „zemetrasenia“ v našom politickom divadle. Avšak aj napriek tomuto medziriadkovému čítaniu sú takéto reči balzamom na dušu pre tých, ktorí trpeli niekoľkoročnou frustráciou z „mečiarizolácie“ Slovenska.

Pragmatikov a podnikateľov skôr zaujala tá konkrétnejšia časť návštevy, zaoberajúca sa hospodárskymi aspektmi nemecko-slovenských vzťahov. Schröder v Bratislave ocenil hospodárske reformy na Slovensku a privatizáciu štátnych podnikov. Poznamenal, že ak sa toto tempo udrží, SR bude pri rozširovaní EÚ „celkom vpredu“. Premiér SR sa poponáhľal svojho rezortného kolegu uistiť o tom, že investičná klíma na Slovensku sa stále zlepšuje. Obaja šéfovia vlád ocenili, že vzájomný obchod každoročne rastie v priemere o 25 percent a Dzurinda nezabudol pripomenúť, že každá štvrtá koruna zo zahraničných investícií je „made in Germany“. Možno takýchto koruniek bude v budúcnosti aj viac, lebo v pondelok padla dohoda o tom, že Nemecko čoskoro v Bratislave otvorí Kanceláriu delegátov nemeckého hospodárstva. A to je naozaj dobré, lebo pre veľkú časť nemeckých podnikateľov a investorov je Slovensko ešte stále „terra incognita“. Šance pre nich tu nesporne sú a ak Schröder uistí domácu podnikateľskú sféru (tých, ktorí neboli súčasťou jeho pondelkovej delegácie), že v SR sú vhodné kapitálové, legislatívne a pracovné podmienky na investovanie, môžeme sa tešiť na zvýšený prílev kapitálu.

Iaormír Novák

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.