Hospodársky denník
USD52,367 Sk
EUR43,501 Sk
CHF28,976 Sk
CZK1,252 Sk
  Štvrtok  26.Októbra 2000

Privatizácia naberá obrátky

Do konca decembra máme spoznať väčšinu projektov

Podľa obnoveného harmonogramu privatizácie na Slovensku, ktorý včera na návrh rezortného ministerstva prerokovala vláda SR, bolo do zoznamu podnikov určených na predaj zaradených 15 nových podnikov, medzi nimi Vojenský kartografický ústav Harmanec, Výskumný ústav zváračský Bratislava, Štátny drevársky ústav Bratislava, Hotel Forum. Naopak, vyňaté z tohto zoznamu budú tri Obvodné zdravotné strediská (Mužľa, Turany, Pohorelská Maša) a Zdravotný servisný podnik Dunajská Streda. Ďalej z materiálu vyplýva, že v decembri tohto roka majú príslušné rezorty predložiť na ministerstvo privatizácie projekty na predaj 49 % akcií 17 podnikov Slovenskej autobusovej dopravy, ďalej Poštovej banky, Slovenskej poisťovne, SPP, Transpetrolu. Zo známych podnikov by mali štátnymi zostať - Vodospodárska výstavba, Závodisko Bratislava, Národný žrebčín v Topoľčiankach, Lesopoľnohospodársky podnik v Ulíči a Agrokomplex Nitra, ak minister P. Koncoš svoj návrh v decembri vo vláde obháji. S podobným návrhom neprivatizovať 6 vojenských a leteckých opravárenských podnikov predstúpi v decembri pred vládu minister obrany P. Kanis. Okrem toho minister dopravy J. Macejko musí vláde v decembri zdôvodniť, prečo doteraz nebola zaradená na privatizačný zoznam Slovenská plavba Dunajská a Letové služby, š. p. Do konca júna 2001 okrem toho predloží na rokovanie vlády časový a vecný harmonogram transformácie Slovenskej pošty. Ministerka financií B. Schmögnerová musí zasa v decembri argumentovať, prečo navrhuje Mincovňu v Kremnici zachovať ako štátny podnik. Do marca 2001 minister Harach predloží privatizačné projekty energetických výrobných a distribučných podnikov. Konečne by malo dôjsť aj na vodárenské a kanalizačné podniky. Návrh na rozhodnutie o bezodplatnom prevode ich majetku na obecné vodárenské spoločnosti má minister Koncoš pripraviť do konca januára budúceho roka, rovnako ako privatizačný projekt VÚ krmivárskeho v Ivanke pri Dunaji. V júni 2001 by mal byť pripravený projekt na predaj štátnej účasti v Poľnobanke.

Privatizácia teda napriek (alebo vďaka) kritike M. Machovej naberá na obrátkach. Väčšina z uvedených podnikov by sa mala predať v polovici budúceho roka, či už ide o SPP alebo Transpetrol. V prípade energetických podnikov by sa tak malo stať do konca roku 2000, pričom špecifickými zostávajú Železnice SR, kde predmetom predaja nemôžu byť prekladiská a dopravná cesta. V prípade Slovenskej pošty sa nepredajú akcie obchodnej spoločnosti alebo majetok slúžiaci na poskytovanie poštových služieb, ktoré sú vyhradené štátom. Pri privatizácii SAD sa akcie rozdelia na 49 a 51 % s tým, že väčšinový podiel si ponechá štát. Ako včera tvrdili pracovníci ministerstva dopravy, záujem o tieto podniky prejavili nadnárodné spoločnosti z krajín Vyšehradskej štvorky.

Komplikovaná zostáva otázka piatich podnikov vodární a kanalizácií s prevádzkovým majetkom v účtovnej hodnote asi 38 mld. Sk. V januári by malo dôjsť k rozhodnutiu vlečúceho sa sporu o spôsob bezodplatného prevodu na 14 obecných vodárenských spoločností (vzniknúť by mali do konca tohto roka) tak, ako sa vláda zaviazala v programovom vyhlásení.

Vláda sa včera zaoberala aj pasportizáciou majetku štátu a ďalším postupom jeho transformácie. Či je však zoznam, o ktorom vláda rokovala úplný, to ťažko povedať. Neochota poskytnúť tento zoznam bola totiž hlavnou pripomienkou zo strany ministerky privatizácie M. Machovej. Podľa vládneho materiálu rezorty ešte spravujú 31 podnikov, z ktorých sme mnohé uviedli v tom zmysle, že ich ani neodporúčajú privatizovať.

Peter Višváder

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.