Hospodársky denník
USD52,613 Sk
EUR43,54 Sk
CHF28,813 Sk
CZK1,252 Sk
  Piatok  27.Októbra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Dohodnúť sa nemohli, lebo to nedokážu...

Namiesto jednej novely daňového zákona budú podnikatelia študovať dve

Hoci na verejnosti sa (aj zo strany zodpovedných pracovníkov ministerstva financií a jeho šéfky Brigity Schmögnerovej) o pripravovanom zákone o daniach z príjmoch hovorí najmä z hľadiska úľav pre zahraničných investorov, pravda je iná. Novela zákona, ktorú pripravilo ministerstvo financií, obsahuje až 116 viac či menej zásadných zmien, ktoré od januára 2001 podnikatelia nesmú stratiť zo zreteľa, ak sa nechcú dostať mimo zákon. Takže argumentovať „hlavne“ úľavami pre zahraničných investorov je ilúzia. Od tohto faktu sa potom aj odvíja diskusia, či možno a treba tento zákon prerokovať v parlamente v skrátenom legislatívnom konaní (vláda napokon svoj návrh na skrátené legislatívne konanie v NR SR stiahla) alebo to nie je nevyhnutné. Od toho sa odvíja aj odpoveď na otázku, či a do akej miery navrhované zmeny súvisia so štátnym rozpočtom na rok 2001. Asi polovica z nich nemá s rozpočtom nič spoločné a teda mohli byť pripravené podstatne skôr. Parlament o nich mohol rokovať s predstihom, so znalosťou veci v normálnom režime a vychytať prípadné chyby. Podstatné však je, že mohol byť uverejnený v Zbierke zákonov už teraz na jeseň a naštudovať si ho mohli tí, ktorým je určený, teda podnikatelia. Treba pripomenúť, že o rozsiahlej novele zákona sa na ministerstve hovorilo (a aj sa pripravovala) už začiatkom leta. Potom však prišli dovolenky, práce ustali a ministerstvo sa „zobudilo“ až v septembri. Navyše, ak rezort pripravuje taký rozsiahly zákon na poslednú chvíľu, potom je jasné, že nemá v tejto oblasti jasnú koncepciu. O tom, že zmeny v zákone nie sú životne dôležité pre štátny rozpočet, svedčí aj fakt, že v dôvodovej správe nie je vyčíslený jej prínos pre jeho príjmy.

Aby to podnikatelia nemali až také jednoduché, od januára 2001 budú mať novely dve. Tú, ktorú vypracovalo ministerstvo financií a súčasne poslaneckú novelu rozširujúcu najmä okruh paušálneho zdaňovania. Nemohli sa koaliční poslanci a ministerstvo financií dohodnúť a urobiť spoločnú jednu zmenu? Logika vraví, že mohli a mali. Skúsenosť a úroveň našich politikov však zásadne hovorí, že nemohli, lebo to nedokážu. Ale paradoxne na to nedoplatia oni (možno až pri budúcich voľbách), ale podnikatelia. Namiesto jedného zákona budú študovať dva... a v hlavách budú mať ešte väčší zmätok. To jasne svedčí o tom, že vláda a koalícia s ňou zlyháva v plnení základných programových záväzkov: v zjednodušení a sprehľadnení legislatívy.

Na jar predseda NR SR J. Migaš verejne kritizoval kabinet M. Dzurindu, že predkladá veľa zákonov na skrátené konanie. Vláda najskôr navrhovala tento zákon na skrátené konanie a finančný výbor, hoci pred rokom odhlasoval, že daňové zákony vôbec nebude schvaľovať v skrátenom konaní, s tým súhlasil. Gól však vláda dala poslancom tým, že nakoniec svoj návrh stiahla. Za vrchol a priam humornú vložku do celého prípadu možno považovať postoj ministerky financií B. Schmögnerovej, ktorá „by tiež radšej uprednostnila riadne legislatívne konanie“, no napriek tomu pôvodne navrhla skrátené konanie. Pritom ministerka je jediná, ktorá v tom mohla a mala urobiť potrebné kroky na to, aby bol zákon riadne prerokovaný. Jej pôvodná argumentácia, že cieľom novely je najmä podpora zahraničných investícií a dôvodom na skrátené legislatívne konanie je potreba účinnosti týchto opatrení už od začiatku budúceho roka, nie je poctivá. Ak by totiž tieto ustanovenia v zákone neboli a malou novelou by ich vláda navrhla a parlament schválil o mesiac dva neskôr, nič by sa nestalo. Pozitívne zmeny v prospech daňovníkov totiž možno robiť aj v priebehu roka, hoci ide o daňový zákon s uzavretým ročným režimom. Napokon to vláda stiahnutím novely zo zrýchleného rokovania iba potvrdila. Je však otázne, či si to uvedomila sama alebo neodolala politickému tlaku. Je aj tretia možnosť: že to do decembra jednoducho stihnú.

Peter Višváder

Jana Zátopková

počasie

Dnes bude premenlivá, na juhu časom zmenšená oblačnosť a miestami, najmä na severe prehánky, na horách od nadmorskej výšky 1000 m snehové. Najvyššia denná teplota 9 až 13, na severe okolo 7 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m klesne na nulu. Spočiatku slabý, postupne severozápadný vietor 3 až 6 m/s, cez deň na juhozápade prechodne s nárazmi 10 až 15 m/s. V sobotu bude prevažne polooblačno, v nedeľu jasno až polojasno, zrána v nižších polohách miestami hmla. Najnižšia nočná teplota 3 až -1, v údoliach okolo -3 stupne. Najvyššia denná teplota 9 až 13, na juhu v nedeľu 15 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.33 a zapadne o 17.38 hod.

Amsterdamoblačno13
Aténypolojasno22
Belehradoblačno17
Berlínpolojasno11
Bratislavaoblačno12
Bruselpolojasno11
Budapešťoblačno14
Bukurešťpolooblačno17
Frankfurtjasno12
Helsinkidážď7
Istanbuloblačno18
Kodaňoblačno9
Kyjevoblačno10
Lisabonpolooblačno24
Londýndážď13
Madridpolojasno23
Milánooblačno17
Moskvadážď6
Oslooblačno7
Parížpolojasno15
Prahapolojasno10
Rímoblačno19
Sofiapolooblačno15
Štokholmprehánky6
Varšavapolooblačno11
Viedeňpolooblačno12
Záhreboblačno20
Ženevaprehánky13

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.