Hospodársky denník
USD52,613 Sk
EUR43,54 Sk
CHF28,813 Sk
CZK1,252 Sk
  Piatok  27.Októbra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Finančná spoluúčasť na kúpeľnej liečbe

Čo všetko ovplyvňuje ekonomické možnosti kúpeľných organizácií?

V súvislosti s kúpeľnou liečbou sa v súčasnosti dostal na pretras problém finančnej spoluúčasti pacientov na kúpeľnej liečbe. Mnohým nie je známe, že Zväz slovenských liečebných kúpeľov a žriedel (ZSLK) sa touto otázkou zaoberal v roku 1992 v čase prípravy nového indikačného zoznamu, vtedy ešte v rámci federácie. Nový indikačný zoznam financovania kúpeľnej liečby, a to komplexnej, ktorú za pacienta platí poisťovňa v plnom rozsahu a príspevkovú, v rámci ktorej pacient finančne participuje a počas kúpeľného pobytu platí ubytovanie a stravovanie. Na Slovensku uvedená zmena nenastala, pretože chýbala politická vôľa. V súčasnosti finančná spoluúčasť pacienta prichádza opäť na scénu v súvislosti s novelizáciou zákona o nemocenskom poistení. O názore odborníkov hovorí Janka Zálešáková, prezidentka ZSLK:

Aký je názor slovenských kúpeľov na zmenu financovania kúpeľnej liečby?

- V prvom rade by som podčiarkla, že ide o zmenu financovania časti liečebných pobytov, a to pobytov organizovaných Sociálnou poisťovňou. Systém úhrady liečebných pobytov hradených zdravotnými poisťovňami, kam patria napríklad pooperačné, poúrazové stavy atď., by sa nemal meniť. Myslíme si však, že v prípade schválenia finančnej spoluúčasti pacientov na kúpeľnej liečbe by sa mal prehodnotiť a rozšíriť indikačný zoznam chorôb podobne ako k tomu došlo v Česku. V Maďarsku si

pacienti hradia

plné ubytovanie už veľmi dlho a v Česku v prípade príspevkovej kúpeľnej liečbe platia pacienti okrem ubytovania aj stravovanie. My sme iného názoru, pretože stravu považujeme za súčasť liečby, poskytujeme ju systémom diétneho stravovania, ktorý je pri niektorých indikáciách nevyhnutný. Zmena financovania by zaiste vyriešila aj u nás problém včasnej rehabilitácie pacienta. Za zmenu financovania kúpeľnej liečby hovoria mnohé ďalšie faktory, a tak členovia ZSLK by túto zmenu uvítali.

Priniesol by nový prístup k úhrade časti hodnoty kúpeľnej liečby pacientom aj kvalitatívnu zmenu pre kúpele?

- Mohlo by to vytvoriť určitým spôsobom trh, ktorý pre túto oblasť služieb doteraz neexistoval. Dosiaľ všetky kúpele a kúpeľné domy boli pre domáceho pacienta v jednej cenovej hladine, čím kúpele neboli motivované, aby robili niečo pre pacienta. Po prvé, cena jedného ošetrovacieho dňa bola výrazne podhodnotená, čo nás nútilo k tomu, aby sme zisk zo zahraničných obchodných operácií prerozdelili a takto

pokryli stratu

vznikajúcu z ošetrenia domácich pacientov. Je to v podstate abnormálne a neetické. Ceny za ošetrovací deň sa jednoducho musia zreálniť.

Čo tomu bráni?

- Hodnota ošetrovacieho dňa je v týchto prípadoch hradená z nesystémovej dávky obhospodarovanej Sociálnou poisťovňou. Na tento rok bola krátená o 340 mil. Sk s tým, že sa pristúpi na finančnú spoluúčasť pacienta. To sa doteraz neudialo a my cítime výrazný nedostatok poukazov v poslednom štvrťroku.

Dá sa aj tento výpadok vykryť?

- Aj keď kúpeľné organizácie nie sú hodnotené ako sezónne podniky, predsa zimné mesiace na zahraničných trhoch sú vnímané ako mimosezónne. Z toho dôvodu je veľmi ťažké nahradiť výpadok domácich pacientov zahraničnými. Domáci pacienti tvoria v celoslovenskom priemere 80 % kúpeľnej liečby a sú pre kúpeľné organizácie najlepší klienti, pretože sú potenciálne najpočetnejší. Očakávame, že v krátkej budúcnosti zahrnú starostlivosť o zdravie do svojho životného štýlu a budú investovať do zdravia, v prvom rade do prevencie. Preto sme dosiaľ radšej doplácali na domácich klientov, aby sa neprerušila kontinuita kúpeľnej starostlivosti.

Hovorí sa, že finančná spoluúčasť pacientov dosiahne 8- až 15-tisíc korún za jeden kúpeľný pobyt.

- Niektoré zdroje sa zmieňujú o týchto sumách. Nie je to však pravda. Kúpele sa pre tento variant pripravili a navrhli cenníky. Ako lekársky riaditeľ Kúpeľov Trenčianske Teplice môžem povedať, že u nás v kategórii III., čo predstavuje ubytovanie v 2-lôžkovej izbe bez prístelky, s hygienickým zariadením pre viacero izieb, je cena ubytovania za jeden deň 110 Sk, teda za 3-týždňový pobyt

spolu 2200 Sk.

V našom najlepšom liečebnom dome Krym by malo stáť lôžko 260 Sk a medzi týmito cenami je ešte viacero cenových úrovní, v ktorých sa zohľadňuje nielen kvalita ubytovania, ale aj vybavenie kúpeľného domu jedálňou, zariadením pre liečebné procedúry atď.

Akú cenu platia zahraniční klienti?

- V zmysle ustanovení cenového zákona máme jednu cenu za rovnaký rozsah a kvalitu služby. Zahraniční hostia si spravidla žiadajú najvyššiu kategóriu ubytovania, pri ktorej je izba vybavená chladničkou, farebným televízorom so satelitnými programom. Platia teda oveľa viac.

Nie je tu nebezpečenstvo, že ceny ubytovania pre domácich pacientov pôjdu rýchlo hore?

- Kúpeľným organizáciám ide o vyrovnanú ekonomiku. Okrem toho zavedením finančnej spoluúčasti sa začne vytvárať trh a spolu s ním aj konkurencia. Navyše, ako som sa už zmienila, domáci hosť je pre nás veľmi dôležitý a nemôžeme ho odradzovať ani výškou ceny, ale ani nekvalitou našej služby.

Čo by sa stalo, keby návrh na finančnú spoluúčasť neprešiel?

- Každé obmedzenie nesystémovej dávky pre kúpeľnú starostlivosť znamená

menej poukazov

a viac neuspokojených oprávnených čakateľov na kúpeľnú starostlivosť. Ťažko povedať, aké silné korupčné prostredie by sa vytvorilo na pobočkách Sociálnej poisťovne, pretože je veľmi problematické stanoviť kritériá prideľovania kúpeľných poukazov pre taký veľký počet pacientov, ktorí majú v podstate zhodné požiadavky. Nižší počet vydaných poukazov bude mať však jednoznačne vplyv na ekonomiku kúpeľov. Ak by zákon v parlamente neschválili, budeme musieť znižovať náklady a teda aj počet pracovných miest. V súčasnosti pracuje na Slovensku v kúpeľných organizáciách sedemtisíc pracovníkov a prípadné 20-percentné zníženie ich počtu len z toho dôvodu, že v zimných mesiacoch nebudeme schopní zohnať klientelu, nie je zanedbateľný. A to aj preto, že kúpele boli budované v ekologicky čistých oblastiach, kde nie je veľa podnikov vytvárajúcich zamestnanosť.

Priniesla by zmena aj neekonomické efekty z finančnej spoluúčasti?

- Pokiaľ by mal pacient (turista) znášať finančnú spoluúčasť na kúpeľnej liečbe, bude ho to určite viesť k prehodnoteniu nielen jeho potreby rehabilitačného liečenia, ale určite to bude viesť k zmene jeho prístupu ku kúpeľnej liečbe. Tým by mohli odpadnúť tí pacienti (turisti), ktorí berú pobyt v kúpeľoch ako

lacnú dovolenku

a vynechávajú liečebné procedúry. Zostanú tí, ktorí sú bytostne odkázaní na kúpeľnú starostlivosť. Pokiaľ sa nájdu aj také prípady, že i najnižšia cena, predstavujúca okolo 2-tisíc Sk, bude pre nich nedostupná, môže sa to riešiť individuálne v rámci sociálnej siete. Netreba pritom zabúdať, že táto cena, ktorou sa pacient finančne participuje na kúpeľnom pobyte, je zviazaná s komplexnou starostlivosťou vrátane stravovania a režimového nápoja počas 21 dní.

Aké výhody by získal pacient?

- Pacienti si budú môcť navyše vybrať ako chcú bývať a zvoliť si kategóriu podľa kvality ubytovania. Súčasný systém prideľovania poukazov to neumožňuje. Rovnako ani nás ako kúpeľné organizácie nemotivuje, pretože poisťovňa neplatí za nadštandard. Vyššiu kvalitu nie je možné zabezpečiť bez finančných prostriedkov a tlak na jej zvyšovanie nie je už len zo strany zahraničnej klientely, ale aj časti našich občanov.

Čo rozhoduje najviac o vašom postoji?

- Budúce členstvo v EÚ. Musíme sa naňho pripraviť aj v kúpeľných podnikoch. Týka sa to nielen štandardov kvality kúpeľných zariadení, ale aj porovnateľnej marketingovej politiky.

Rudolfa Vallová

počasie

Dnes bude premenlivá, na juhu časom zmenšená oblačnosť a miestami, najmä na severe prehánky, na horách od nadmorskej výšky 1000 m snehové. Najvyššia denná teplota 9 až 13, na severe okolo 7 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m klesne na nulu. Spočiatku slabý, postupne severozápadný vietor 3 až 6 m/s, cez deň na juhozápade prechodne s nárazmi 10 až 15 m/s. V sobotu bude prevažne polooblačno, v nedeľu jasno až polojasno, zrána v nižších polohách miestami hmla. Najnižšia nočná teplota 3 až -1, v údoliach okolo -3 stupne. Najvyššia denná teplota 9 až 13, na juhu v nedeľu 15 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.33 a zapadne o 17.38 hod.

Amsterdamoblačno13
Aténypolojasno22
Belehradoblačno17
Berlínpolojasno11
Bratislavaoblačno12
Bruselpolojasno11
Budapešťoblačno14
Bukurešťpolooblačno17
Frankfurtjasno12
Helsinkidážď7
Istanbuloblačno18
Kodaňoblačno9
Kyjevoblačno10
Lisabonpolooblačno24
Londýndážď13
Madridpolojasno23
Milánooblačno17
Moskvadážď6
Oslooblačno7
Parížpolojasno15
Prahapolojasno10
Rímoblačno19
Sofiapolooblačno15
Štokholmprehánky6
Varšavapolooblačno11
Viedeňpolooblačno12
Záhreboblačno20
Ženevaprehánky13

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.