Hospodársky denník
USD52,613 Sk
EUR43,54 Sk
CHF28,813 Sk
CZK1,252 Sk
  Piatok  27.Októbra 2000

Ako podať žalobu

Čo obsahuje návrh na začatie konania

Jeden zo spôsobov, ako sa občania alebo právnické osoby môžu domáhať ochrany svojich práv, je podanie návrhu na začatie konania na príslušnom súde. Ktorý súd je príslušný na to-ktoré konanie v prvom stupni, ustanovuje § 9 O. s. p. Podanie možno urobiť písomne, ústne do zápisnice, telegraficky alebo telefaxom. Podanie obsahujúce návrh vo veci samej, ktoré bolo urobené telegraficky, treba doplniť písomne alebo ústne do zápisnice najneskôr do troch dní. Podanie urobené telefaxom treba doplniť najneskôr do troch dní predložením jeho originálu. Na podania, ktoré neboli v tejto lehote doplnené, súd neprihliada (§ 42 ods. 1 O. s. p.).

Ak má návrh na začatie konania vyvolať účinky predpokladané zákonom, musí obsahovať náležitosti určení zákonom, ku ktorým patria:

- označenie súdu, ktorému je návrh určený (príslušnosť súdov na konanie v prvom stupni ustanovuje ustanovenie § 9 O. s. p.),

- označenie toho, kto návrh robí,

- meno, zamestnanie a bydlisko účastníkov konania (ak je účastníkom právnická osoba, návrh musí obsahovať údaje potrebné na jej identifikáciu, najmä názov alebo obchodné meno a sídlo; v sporoch medzi podnikateľmi aj údaj o zápise v obchodnom registri alebo v inom registri),

- meno, zamestnanie a bydlisko zástupcov (u advokátov a komerčných právnikov ich sídlo),

- označenie veci, ktorej sa návrh týka,

- pravdivé opísanie rozhodujúcich skutočností, t. j. skutočností, ktoré odôvodňujú uplatnený nárok,

- označenie dôkazov, ktorých sa navrhovateľ dovoláva. Navrhovateľ je povinný označiť dôkazy na preukázanie svojich tvrdení - napr. znalecký posudok, listiny, výsluch svedkov, správy a vyjadrenia orgánov a právnických osôb (listinné dôkazy sa k návrhu pripájajú),

- označenie toho, čoho sa navrhovateľ domáha - o tomto súd vo veci samej bude konať a rozhodovať. Súd nemôže prisúdiť navrhovateľovi niečo iné, než čoho sa domáha. Samozrejme, môže mu podľa výsledkov konania prisúdiť menej, než sa navrhovateľ domáha; viac mu môže prisúdiť len vtedy, keď z právneho predpisu vyplýva určitý spôsob vyrovnania sa medzi účastníkmi alebo keď konanie bolo možné začať aj bez návrhu.

- podpis navrhovateľa

- dátum vyhotovenia návrhu

Podanie obsahujúce návrh na začatie konania treba predložiť s potrebným počtom rovnopisov a s prílohami tak, aby jeden rovnopis zostal súdu a aby každý účastník dostal jeden rovnopis. Konanie je začaté dňom, keď došiel súdu návrh na jeho začatie.

Návrh na začatie konania podlieha súdnemu poplatku, poplatok platí navrhovateľ. Výšky jednotlivých poplatkov stanovuje Sadzobník súdnych poplatkov, ktorý tvorí prílohu zákona č. 71/1991 o súdnych poplatkoch. Poplatok je splatný podaním návrhu na začatie konania. Ak poplatok nebol zaplatený spolu s podaním návrhu na začatie konania, vyzve súd navrhovateľa, aby do určenej lehoty poplatok zaplatil. Zároveň ho poučí, že ak tak neurobí, súd konanie zastaví.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.