Hospodársky denník
USD52,613 Sk
EUR43,54 Sk
CHF28,813 Sk
CZK1,252 Sk
  Piatok  27.Októbra 2000

Sťažnosti, odvolania...

Ako uplatňovať svoje práva?

Dňa 29. septembra sme uverejnili prvú časť príspevku, v ktorom sme sa venovali ochrane našich práv, resp. právom chránených záujmov. Vysvetlili sme postup pri podávaní, prijímaní, evidovaní a kontrole vybavovania sťažností, ktorý upravuje zákon č. 152/1998 Z. z. o sťažnostiach. Zaoberali sme sa problematikou opravných prostriedkov a lehotám v zmysle ustanovení zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov a ochrane spotrebiteľa, t. j. povinnostiam predávajúcich, ktoré sú upravené zákonom č. 634/1992 Zb. o ochrane spotrebiteľa. Dnes uverejňujeme ako máme postupovať pri podávaní návrhu na začatie konania, pri odvolaní a podaní odporu proti platobnému rozkazu v zmysle príslušných ustanovení Občianskeho súdneho poriadku.

Ústava SR, ako základný zákon nášho štátu, okrem iného, zaručuje, že „každý sa môže domáhať zákonom ustanoveným postupom svojho práva na nezávislom a nestrannom súde a v prípadoch ustanovených zákonom na inom orgáne SR (čl. 46 ods. 1). Každý má právo na právnu pomoc v konaní pred súdmi, inými štátnymi orgánmi alebo orgánmi verejnej správy od začiatku konania, a to za podmienok ustanovených zákonom (čl. 47 ods. 2) “. Všetci účastníci sú si v konaní pred súdom rovní.

V SR vykonávajú súdnictvo nezávislé a nestranné súdy. Rozhodujú v občianskoprávnych a trestnoprávnych veciach; preskúmavajú aj zákonnosť rozhodnutí správnych orgánov. Sudcovia sú pri rozhodovaní nezávislí a sú viazaní len zákonom.

Ak sa cítime poškodení vo svojich právach a sme presvedčení, že právo je na našej strane, nevieme vymôcť dlh od nášho dlžníka, rozhodnutie orgánov verejnej správy sa nám zdá nesprávne, nevieme sa s druhou stranou dohodnúť na riešení prijateľnom pre obe strany, neostáva nám nič iné, ako obrátiť sa s návrhom na začatie konania na príslušný súd. V občianskom práve procesnom sa premieta základné ľudské právo - právo na súdnu ochranu. Občiansky súdny poriadok (O. s. p.) upravuje postup súdu a účastníkov v občianskom súdnom konaní tak, aby bola zabezpečená spravodlivá ochrana práv a oprávnených záujmov účastníkov, ako aj výchova na zachovávanie zákonov, na čestné plnenie povinností a na úctu k právam spoluobčanov (§ 1 O. s. p.). V občianskom súdnom konaní súdy prejednávajú a rozhodujú spory a iné právne veci, uskutočňujú výkon rozhodnutí, ktoré neboli splnené dobrovoľne a zameriavajú svoju činnosť na to, aby nedochádzalo k porušovaniu práv a právom chránených záujmov fyzických osôb a právnických osôb a aby sa práva nezneužívali na úkor iných osôb (§ 2 O. s. p.). Každý má právo domáhať sa na súde ochrany práva, ktoré bolo ohrozené alebo porušené (§ 3 O. s. p.). Súdy poskytujú účastníkom poučenie o ich procesných právach a povinnostiach. Túto povinnosť nemajú, ak účastník je zastúpený advokátom alebo komerčným právnikom (§ 5 O. s. p.). Účastníci majú v občianskom súdnom konaní rovnaké postavenie. Majú právo konať pred súdom vo svojej materčine. Súd je povinný zabezpečiť im rovnaké možnosti na uplatnenie ich práv (§ 18 O. s. p.).

(šim)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.