Hospodársky denník
USD52,613 Sk
EUR43,54 Sk
CHF28,813 Sk
CZK1,252 Sk
  Piatok  27.Októbra 2000

Spoločná mena opäť hlbšie

Úvod obchodovania sa ku koncu tohto týždňa jednotnej mene EMU opäť nevydaril. Po tom, čo v stredu dosiahol dolár oproti euru maximum pri 82,50 centa, pokračoval vo štvrtok hlbšie ku 82,28. Vyhlásenie G20 neobsahuje výraznejšie komentáre k hodnote devízových výmenných kurzov, a tak obchodníci bez podstatných obáv z prípadnej intervencie kupovali doláre. Švajčiarsky frank bez silnejšieho vzdoru opustil hranicu 1,8200 franku za dolár a oslabil sa na úrovne spred rovných štrnásť rokov. Maximum dňa dolár zaznamenal na 1,8284 franku. Rovnaký osud stihol dnes aj britskú libru. Oproti doláru stratila k figúre 1,42, čo sú hodnoty, na ktorých sa libra obchodovala tesne pred intervenciou G7, 22. minulého mesiaca. Dôsledkom nedostatku domácich údajov ostáva tak libra v závese eura, a aj tento pohyb možno pripísať práve pádu eura. Silu amerického dolára pocítili aj pri protinožcoch. Jeho austrálsky menovec sa oproti USD kótoval na 0,5140 centa, čo sú životné minimá na tomto krose. Japonský jen ako jediný odolával ťaženiu dolára.

Stabilný jen

Počas dňa ostával relatívne stabilný, obchodoval sa v pásme 108-108,40 jenu za jeden dolár. Jen však získal oproti euru. Stredajšie nákupy jenov z eura pokračovali aj vo štvrtok. Tentoraz sa zastavili až pri podpornej hranici 89 jenov za euro, kde príkazy na nákup korigovali hodnotu výmenného kurzu o 70 bodov v prospech eura. V dôsledku pokrývania krátkych europozícií sa euro prechodne posilnilo aj oproti iným svetovým menám. Oproti doláru dosiahol kurz denné maximum nad figúrou 0,8300, oproti britskej libre 0,5825. Tieto zisky mali však veľmi krátkodobé trvanie. Následné predaje ustálili výmenný kurz nad hodnotou 82,5 centa, čo je už 30-percentný pokles hodnoty tohto výmenného kurzu oproti jeho vzniku z januára 1999. V ďalšom priebehu obchodovania trh, samozrejme, nezareagoval na názor francúzskeho ministra financií L. Fabiusa o rastovom potenciáli európskej meny najmenej o 20 %. Z aktuálne nízkych úrovní euru asi nepomôže ani očakávaný prejav prezidenta ECB W. Duisenberga a hlavného ekonóma O. Issinga plánovaný na štvrtkový večer. Totiž aj napriek výstrahám typu „pri eurointervencii znie otázka kedy, nie či vôbec“ účastníci trhu nepredpokladajú akciu v najbližšom období.

Bez účasti FED-u

Pred voľbami prezidenta v USA sa s vysokou pravdepodobnosťou FED na intervencii podieľať nebude, čo by iste oslabilo účinok celej prípadnej akcie. Zaujímavé sú aj predpovede reakcií trhu na dlho očakávané druhé kolo intervenčnej partie. Viac ako 50 % účastníkov trhu si myslí, že z 200- až 300-bodového zisku eura sa do 48 hodín po intervencii rozplynie takmer celý intervenčný profit. Takéto a podobné prieskumy „hlasu trhu“ len potvrdzujú, že dolár v dôsledku veľmi dobrých ukazovateľov (investičné príležitosti, ich návratnosť, makroekonomická stabilita krajiny, medzinárodný obchod a. i. ) je a nejaký čas aj zostane svetovou menou číslo jedna. Zdá sa, že na tom momentálne nič nezmení ani verbálna, resp. iná snaha ECB.

Mario Mika

Dealing VÚB, a. s.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.