Hospodársky denník
USD49,695 Sk
EUR43,883 Sk
CHF28,783 Sk
CZK1,234 Sk
  Utorok  3.Októbra 2000

Zjednotenie po desiatich rokoch

Spory o zásluhy zaváňajú v NSR budúcimi voľbami

Nemeckí politici oslavujú desiate výročie zjednotenia krajiny menej vyratúvaním výsledkov v ekonomickom splynutí ako hádkami, kto má na pričlenení bývalej NDR k NSR hlavné zásluhy – kresťanskí či sociálni demokrati? Niekdajší kancelár Helmut Kohl, „kancelár zjednotenia“, dokonca využil výročie na to, aby zo seba zmyl biľag politickej korupcie jeho CDU, početné aféry, ktoré sa v Nemecku postarali o novinové titulky.

Napriek pôvodným Kohlovým sľubom, že v krátkom čase pozdvihne východné oblasti NSR na úroveň západných, desať rokov po zjednotení je na východe nezamestnanosť 17-percentná, na západe len polovičná. Počet Ossis, čo je nálepka pre východných Nemcov, sa za 10 rokov zmenšil o 1,14 milióna – vo februári zostalo na území bývalej NDR len 15,29 milióna ľudí. Nielen preto, že počet pôrodov sa z ekonomických dôvodov od roku 1990 znížil z ročných 178-tisíc na tohtoročný predpoklad 97 800, ale že státisíce ľudí odišli do západných oblastí za obživou. Z tohto hľadiska nedošlo k zjednoteniu, ale k pohlteniu slabšej východnej ekonomiky silnými západonemeckými firmami.

Je to aj hlavná výčitka sociálnych demokratov bývalému kancelárovi Kohlovi a ďalším politikom CDU, ktorí sa usilujú pre seba sprivatizovať všetky zásluhy na nemeckom zjednotení. Šéf opozície Friedrich Merz (CDU) na konci septembra v bundestagu jedovito vyhlásil: „Pred desiatimi rokmi nebolo jediného významného sociálnodemokratického politika, ktorý by chcel ozaj nemeckú jednotu!“ A generálny tajomník CDU Ruprecht Polenz zvolal: „My sme strana zjednotenia!“ Sociálni demokrati sú rozhorčení, lebo za ideového otca zjednotenia považujú Willyho Brandta, autora „východnej politiky“, ktorá vyústila do pádu Berlínskeho múru.

SPD však naráža na obvinenie, že ešte tesne pred zbúraním múru neverili jej politici v zjednotenie krajiny. V roku 1990 odmietol vtedajší ministerský predseda Dolného Saska Gerhard Schröder v Spolkovej rade hospodársku a menovú úniu západného a východného Nemecka s tým, že hospodárstvo nerastie ešte na východe tak „ako u nás“. Exkancelár Kohl, ktorého obišli ako rečníka na dnešných centrálnych oslavách zjednotenia v drážďanskej Semperopere, kde bude hlavným rečníkom francúzsky prezident Chirac, bude chýbať aj medzi hlavnými hosťami, ako sú prezident NSR Rau, kancelár Schröder, saský premiér Biedenkopf, šéfka CDU Merkelová a iní.

Kohl je persona non grata nielen pre SPD, ale aj pre viacerých politikov z CDU. Poukazuje sa na to, že „architektom jednoty“ bol v skutočnosti Kohlov korunný princ a neskoršie krátkodobý predseda CDU Wolfgang Schäuble, koncepčná hlava strany, Kohl v roku 1990 celú akciu len koordinoval. Od sponzorských afér sa však obidvaja politici neráčia rozprávať. To isté platí o poslednom premiérovi NDR Lotharovi de Maiziéreovi (CDU).

Sociálni demokrati považujú Kohlovu úlohu „kancelára zjednotenia“ za mýtus. Poukazujú, že v roku 1988 mohla NSR položiť NDR na lopatky, keď sa východný Berlín dostal do platobnej neschopnosti. Namiesto toho Kohlova vláda uzavrela s NDR nové desaťročné zmluvy, ktoré poskytli NDR vysoké transferové platby.

Spor o zásluhy na minulosti pripomína skôr politickú hádku o súčasné pozície strán a najmä začiatok budúcej predvolebnej kampane.

Jaroslav Brabec

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.