Hospodársky denník
USD52,154 Sk
EUR43,382 Sk
CHF28,678 Sk
CZK1,245 Sk
  Pondelok  30.Októbra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ako Mamut dobyl Austráliu

Úspech dvoch Slovákov, ktorí založili u protinožcov prosperujúci pivovar

Takmer priamo v srdci Sydney pri zátoke Darling Harbour je sympatická reštaurácia Trile Ace Bar. V podstate ide o veľmi podobné zariadenie ako sú ostatné iné tohto druhu kdekoľvek na svete. Avšak v tomto pube, na rozdiel od iných pohostinstiev, sa čapuje pivo Mammoth (Mamut), ktoré má korene na Slovensku. Chmeľový mok Mamut sa na austrálskom trhu objavil len pred pár mesiacmi. O to sa postarali dvaja Slováci, ktorí sa rozhodli skúsiť podnikateľské šťastie u protinožcoch. „Austráliu som už dôvernejšie poznal z môjho pobytu pri štúdiu angličtiny, ale aj ako tréner windsurfingu. Zistil som, že na austrálskom trhu sú nejaké rezervy čo sa týka výroby a distribúcie piva. Trh s touto komoditou ovládajú dve veľké spoločnosti. Ostaní sú menšinoví účastníci na trhu, robia špeciálne pivo, ako napr. pšeničné, ľahké, tmavé, horkejšie a pod. A v tejto oblasti sme videli naše šance. Chceli sme sa presadiť práve s takýmto pivom, ktoré nebude príliš konkurovať dvom veľkým spoločnostiam, ale bude akýmsi ťfajnšmekerovskýmŤ nápojom. Veľmi dlho sme hľadali nu receptúru, kým sme začali presadzovať dnešnú verziu piva Mamut,“ vysvetlil v stručnosti jeden z majiteľov pivovaru a zakladateľ firmy Pivo Pty Limited Vladimír Psalman. Dnes na pozemku asi 300 štvorcových metrov sa v plnom prúde vyrába mok, ktorý v Austrálii poznajú pod menom Mammoth.

Austrálske zákony čo sa týka výroby, distribúcie, ale aj predaja alkoholu sú mimoriadne prísne. Aj dvojica podnikateľov, ktorá sa rozhodla vybudovať na kontinente vlastný pivovar veľmi intenzívne zažila všetky byrokratické mašinérie, kým dostala licenciu na výrobu a predaj piva. „Museli sme splniť predpisy miestneho úradu, životného prostredia, hygienické predpisy a mnoho ďalších licenčných podmienok. Odvádzame daň z klasickej podnikateľskej činnosti, ale aj daň z alkoholu. Podľa predpisov sme mali pri dodržaní všetkých podmienok dostať licenciu najneskôr do troch mesiacov, no my sme ju dostali až po vyše 15 mesiacoch. Ten čas sme využili na hľadanie tej naj receptúry pre naše pivo,“ pripomenul V. Psalman.

Dnes ich pivo vlastní niekoľko prestížnych ocenení pivárskej komory, v odborných kruhoch sa teší veľkej priazni. Podávajú ho v troch puboch, a to v spomínanom zariadení v Sydney a v dvoch ďalších v Canberre. „V tom jednom pube v Canberre máte k dispozícii niekoľko druhov kvalitných pív z celého sveta. Medzi nimi je aj to naše, čo nás veľmi teší. Obrat v pivovare sa začína rozbiehať želateľným smerom. Nie sme veľká firma, no rozhodne dbáme na kvalitu. To sa odráža nielen na obrate a odbyte, ktorý stúpa, ale aj cene, za ktorú sa Mammoth predáva (vyše 3 dolárov, čo je na austrálske pomery dosť vysoká cena),“ dodal V. Psalman. Napriek tomu, že so spoločníkom zažil ozajstné šikanovanie pri plnení podmienok pre povolenie na podnikanie, neľutuje, že sa vydal na túto cestu. „Podmienky pre podnikateľa sú tu v Austrálii podstatne férovejšie a stabilnejšie, ako na Slovensku. Preto sme sa rozhodli rozšíriť výrobu, eventuálne postaviť ďalší pivovar. Uvažovať o exporte je dosť odvážne, no môžeme pozornosť obrátiť na susedné štáty Austrálie ako je N. Zéland a okolie. Zatiaľ neuvažujeme pivo exportovať do Európy či na iný kontinent,” prezradil Vladimír Psalman.

Že má vzťah k rodisku svedčí aj aktivita v Triple Ace Bar, kde sa každý utorok ponúka našim či českým študentom šancu stretnúť rodákov pri dobrom česko-slovenskom pive, a to za výhodných cenových podmienok. „Vyrábame v Austrálii česko-slovenské pivo. Receptúra má základ z českých pív, know-how sme priniesli spoločne so spoločníkom, ale aby sa dobre predávalo a nepôsobilo pivo prostredníctvom etikiet nacionalisticky, je tam vytlačené, že ide o európske pivo, ale vyrábané v Austrálii, aby aj domáci mali pocit, že je ich, a to treba kupovať. Lebo tento trend tu v Austrálii dominuje,” vysvetlil V. Psalman.

Stela Geregayová

Sydney - Bratislava

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, ojedinele slabé zrážky. Najvyššia denná teplota vystúpi na 12 až 16, na juhozápade miestami okolo 18 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, popoludní na juhozápade 6 až 10, v nárazoch okolo 15 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 7 stupňov.V utorok bude polojasno až oblačno, zrána v údoliach ojedinele hmla. V stredu popoludní od západu pribúdanie oblačnosti a neskôr na západe miestami zrážky. Najnižšia nočná teplota 7 až 3, najvyššia denná teplota 13 až 18 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.37 a zapadne o 16.33 hod.

Amsterdamdážď12
Atényjasno20
Belehradjasno19
Berlínoblačno14
Bratislavapolojasno15
Bruseldážď10
Budapešťpolooblačno16
Bukurešťjasno16
Frankfurtoblačno15
Helsinkidážď9
Istanbulpolojasno17
Kodaňdážď11
Kyjevoblačno10
Lisabonpolooblačno20
Londýnprehánky10
Madridpolojasno19
Milánopolojasno17
Moskvaoblačno7
Oslodážď6
Paríždážď12
Prahaoblačno13
Rímjasno20
Sofiaoblačno15
Štokholmdážď8
Varšavaoblačno13
Viedeňpolojasno16
Záhrebpolooblačno18
Ženevaoblačno14

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 26. 10. 2000: Bratislava 99, 73, Sliač 97,74, Košice 98,74, Poprad 93,15, za 27. 10. 2000: Bratislava 100,23, Sliač 98,05, Košice 98,92, Poprad 93,41, za 28. 10. 2000: Bratislava 100,49, Sliač 98,59, Košice 99,63, Poprad 93,94.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.